Hlavní navigace

Online poker bude povolen, hrát a sázet půjde i u zahraničních provozovatelů

30. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
V současnosti není jisté, zda poker patří mezi hazardní hry. Připravuje se však nový loterijní zákon, který poker umožní hrát i u zahraničních heren.

Řada Čechů se baví hraním online pokeru nebo sázením u zahraničních sázkových kanceláří, a to navzdory tomu, že stávající česká legislativa to zakazuje. Když však chtějí čeští hráči vybrat peníze, dostávají se do problémů. Pokud by na ně přišel finanční úřad, hrozila by jim až několikamilionová pokuta. Provozovat loterijní hry a účastnit se jich lze totiž pouze u provozovatelů, kteří mají sídlo v ČR. Právě toto ustanovení je však v rozporu s primárním právem Evropské unie. Ministerstvo financí proto připravuje nový zákon, který by měl provozování online sázek a hraní přes internet u zahraničních provozovatelů povolit.

Čtěte také: Pavel Stehno: Pokerem si může přivydělávat v podstatě každý

Za sázení v zahraničí hrozí vysoká pokuta

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Když na počátku roku 2012 vstoupila v platnost novela loterijního zákona, způsobila v české pokerové komunitě poměrně velký poprask. Novela totiž zavedla v oblasti sázek a loterií řadu změn, které se podle výkladu ministerstva měly vztahovat i na poker. Kdo chce od té doby pořádat pokerové turnaje nebo umožnit hru o peníze, měl by mít kasinovou licenci. Aby však podnikatel licenci dostal, musí složit kauci ve výši desítek milionů korun. Díky tomu přestala některá kasina organizovat pokerové turnaje a samotný poker dokonce vůbec nabízet. Tato novinka se ale nedotkla pouze kasin, nýbrž i pokerových klubů. 

Už více než rok však Asociace českého pokeru (AČP), pokerové kluby a různí členové pokerové obce tvrdí, že poker pod loterijní zákon nespadá, jelikož se nejedná o hazard. V loňském roce proto asociace uspořádala několik turnajů, za které dostala od finančních úřadů pokutu. Následně asociace podala správní žalobu, aby soud rozhodl, zdali je poker hazardní, nebo dovednostní hra. Domníváme se ovšem, že správní soudy v České republice potvrdí pokeru v rámci probíhajícího správního řízení statut dovednostní hry a uvedená ustanovení pak budou v loterijním zákoně nadbytečná, komentoval tehdy Milan Sláma, šéf AČP.

Čtěte také: Je poker jen o náhodě nebo jde o dovednosti? Rozhodne o tom soud

Loterijní zákon se ale nedotkl pouze živých her, nýbrž i internetového pokeru. Norma totiž stanovila, že online pokerové herny, které chtějí podnikat v Česku, musí mít v tuzemsku sídlo. Zákon navíc zakazuje sázení do zahraničí. Za porušení zákona, konkrétně ustanovení o sázkových a karetních hrách u zahraničních subjektů, může finanční úřad uložit pokutu až deset milionů korun. Sankce nyní nehrozí jen provozovateli, ale i samotnému hráči. Ti tak mají komplikovaný výběr vyhraných peněz. Na druhou stranu, přestože zákon hraní u zahraničních provozovatelů zakazuje, jeho vymahatelnost je v tomto ohledu nízká. Úřady totiž nemají možnost hraní na zahraničních hernách zjistit. Hráči tak mohou být poměrně v klidu už nyní.

Jak už ale při přijímání zákona varovali někteří odborníci, některá ustanovení se neslučují s primárním právem Evropské unie, protože neoprávněně omezuje svobodu pohybu služeb online her. Problém se týká hlavně požadavku sídla v Česku a registrace hráčů na kamenných pobočkách. Evropská komise následně zákon České republice skutečně vrátila a přikázala, aby se změnil. Ministerstvo financí proto začalo pracovat na novém zákonu a přizvalo k jednání o jeho podobě kromě jiných také Asociaci českého pokeru a zahraniční operátory poskytující služby v oblasti online pokeru.

Čtěte také: Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

Online poker se stane legálním

Přestože se nedávno změnila vláda a není nepravděpodobné, že se bude opět měnit, práce na zákoně pokračují i nadále. Kromě něj se připravuje též vybudování informačního systému, který zajistí efektivní výkon státního dozoru nad provozováním sázkových her. Záměrem nového návrhu zákona je proto odstranění podmínky sídla právnické osoby na území České republiky a podmínky registrace v ,,kamenných“ provozovnách, která byla stanovena za účelem naplnění požadavku ochrany osob mladších 18 let, a její nahrazení aktuálními opatřeními odpovídajícími technologickému vývoji, potvrdil serveru Podnikatel.cz Ondřej Šrámek, mluvčí ministerstva financí.

Nový zákon má dále reagovat na rozšiřující se oblast internetového sázení a online pokeru. Předmětné rozšíření má spočívat v možnosti provozovat prostřednictvím internetu další druhy sázkových her a nastavit komplexní právní a technický rámec jejich provozování. V rámci nového zákona o provozování sázkových her Ministerstvo financí počítá se zachováním současně povolených sázkových her provozovaných přes internet, které budou moci nově nabízet i subjekty se sídlem mimo území České republiky. Návrh zákona dále počítá s tím, že v případě udělení povolení ze strany ministerstva financí budou provozovatelé odvádět zákonem stanovenou loterijní daň. Uvedené řešení by se již negativním způsobem nemělo dotknout samotných hráčů, vysvětlil Ondřej Šrámek.

Co se týče termínu, kdy by mělo dojít ke schválení zákona parlamentem, zůstává zatím ve hvězdách. Ministerstvo financí nicméně chce předložit zákon co nejdříve, nejpozději pak do konce letošního roku.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).