Hlavní navigace

Operátoři letos uspěli s tarify s neomezenými daty a chystají další novinky

27. 12. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zjistěte, co čeští mobilní operátoři hodnotí jako nejlepší novinky pro podnikatele v tomto roce a co bude podle nich dominovat v tom příštím.

Všichni mobilní operátoři přišli v roce 2019 s novými mobilními tarify s neomezenými internetovými daty.

Nastala datová revoluce 

Jako první v České republice zavedl tarif s neomezenými mobilními daty v červnu Vodafone. Největší zájem je o neomezené tarify za 599 Kč, které si zákazníci pořizují za tuto nejvýhodnější cenu na trhu od tří SIM karet a s pevným internetem, doplňuje Ondřej Luštinec, Senior External Communication Specialist & Deputy Spokesperson z Vodafone. Hlavní výhodou těchto tarifů je podle něj atraktivní poměr cena/výkon a možnost využít nabídku s UPC internetem, který má dobré parametry.

Ačkoli Vodafone prezentoval, že tarif přináší neomezená data, ve skutečnosti měla jeho nabídka několik háčků. Zákazník si je mohl pořídit jen v balíčku s pevným připojením (v současné době s xDSL či fixní LTE od Vodafonu, v budoucnosti, po plánovaném spojení Vodafonu s UPC, také s kabelovým internetem). „Neomezená data“ také nemohl pořídit jen jeden zákazník a tarif byl dostupný jen při pořízení nejméně dvou SIM karet.

Čtěte více na Lupa.cz: Vodafone uvádí tarif s „neomezenými daty“, ale s omezenou rychlostí a dalšími háčky

T-Mobile pak už v létě přišel s propagační akcí, ve které dal zákazníkům možnost aktivovat si balíček s neomezenými daty na léto zdarma. Na začátku září pak navázal neomezenými datovými tarify. K původním dvěma balíčkům Neomezeně HD (obsahuje 50 GB dat, po jejichž vyčerpání se rychlost sníží na 10 Mbit/s) a skutečně neomezenému Neomezeně MAX (bez datového limitu) přidal také levnější nabídku Neomezeně SD, zahrnující 20 GB dat plnou rychlostí, která se po vyčerpání přídělu sníží na 3 Mbit/s. Právě neomezená data a tarify s většími datovými objemy se těšily největší pozornosti, u firemních zákazníků jsme měli úspěch také s prodejem dalších produktů, například televizí. Významný je i nárůst licencí na cloudové služby, vyjmenovává Kateřina Mikesková, Public Relations Specialist z T-Mobile Czech Republic.

Čtěte více na Lupa.cz: Neomezená data jsou tady. T-Mobile začne nové tarify prodávat od září 

Od poloviny září začalo nabízet mobilní tarify NEO s neomezenými daty O2. U těchto tarifů si každý zákazník může vybrat rychlost připojení podle svých potřeb. Od stejného data O2 zároveň výrazně navýšilo data ve vylepšených tarifech FREE+ s neomezeným voláním. Nové tarify včetně těch neomezených O2 nabízí nejvýhodněji v balíčcích O2 Spolu, které umožňují jednotlivcům, rodinám i početnějším skupinám a malým firmám flexibilně kombinovat různé služby. Naše výsledky ukazují, že rozhodnutí nabídnout zákazníkům internet na doma, O2 TV a mobilní tarify v balíčcích O2 Spolu bylo správné. Nový mobilní tarif si pořizuje 70 procent zákazníků právě v balíčcích O2 Spolu a celá třetina z nich volí tarif s neomezenými daty, dodává Lucie Jungmannová, tisková mluvčí O2 Czech Republic.

Podívejte se na přehled neomezených tarifů pro podnikatele do našeho článku Neomezené tarify u mobilu pro podnikatele. Tady je přehledná nabídka

Jaké další novinky se objevily?

O2 v rámci projektu C-Roads Czech Republic O2 představilo dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku. Tento projekt si klade za cíl významně zvýšit bezpečnost na silnicích nejen v České republice, ale v rámci celé Evropské unie. Díky mobilní aplikaci a vozidlové jednotce dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory. Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím mobilního telefonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se vozidlo záchranné služby nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak, popisuje Lucie Jungmannová.

Pro Vodafone byl rok 2019 přelomový, jelikož koupili společnost UPC. Od července 2019 se tak Vodafone rozrostl o 1,5 milionu domácností a firem připojených k síti nové generace. A už v září jsme představili první společnou nabídku Vodafonu a UPC, která obsahuje mobilní a pevný internet i televizi. Podnikatelé mohou navíc využívat vysokorychlostní internet s garantovanou rychlostí, doplňuje Ondřej Luštinec.

Co přinese rok 2020?

Co se týče konkrétních novinek, všichni operátoři potvrdili, že je chystají, ale budou o nich z důvodu konkurence informovat až posléze. Rok 2020 bude vzhledem k nadcházející aukci frekvencí klíčový pro budování nových 5G mobilních sítí v Česku. Tyto sítě přinesou výrazné změny nejen v průmyslu a podnikání, ale i v dopravě nebo zdravotnictví a ochraně přírody. Bez aukce na 5G frekvence není implementace 5G možná. Tento týden podepisujeme memorandum o zřízení první 5G kampusové sítě s VŠB – TUO, kde budeme společně testovat možnosti uzavřených sítí pro nejrůznější firemní řešení, prozrazuje Kateřina Mikesková. 

ZMĚNY A NOVINKY 2020

Co se změní pro OSVČ i zaměstnance od 1. ledna 2020? Sledujeme všechny novinky a daňové změny

V rámci přípravy na příchod sítí páté generace pokryl O2 celé město Kolín aktuálně nejrychlejším internetem. Technologie umožňuje datové přenosy s teoretickými rychlostmi až gigabit za vteřinu, což je desetinásobně více, než umožňuje běžná síť 4G LTE. Na konci června pak v Kolíně s vybavením od společnosti Ericsson představili skutečné 5G spuštěné v reálném prostředí, které kromě vysokých přenosových rychlostí nabízí také velmi krátkou odezvu. Zkušenosti z reálného provozu pomohou při výběru dodavatelů a rozvoji celoplošného pokrytí sítí páté generace poté, co proběhne aukce potřebných frekvenčních pásem, doplňuje Lucie Jungmannová.

Daně 23 konec

5G sítím jsme se věnovali v článku Sítě páté generace přinesou velké změny a propojí celý svět

Kromě této aukce kmitočtů bude další významnou změnou také spuštění dalších vln EET, které se projeví v nabídce pro podnikatele. V O2 mají už nyní nově v nabídce přenosnou pokladnu s jednoduchým ovládáním – eKasu Kompakt s obrazovkou o velikosti 7 palců včetně zabudované tiskárny, platebního terminálu a připojení k internetu. Vše je součástí jednoho zařízení, takže je pokladna vhodná i pro řemeslníky. Ondřej Luštinec si myslí, že trendem v roce 2020 bude pokračující konvergence služeb. To znamená balík služeb na míru, který zahrnuje pevný a mobilní internet i televizní vysílání. Stále více chytrých zařízení (IoT) se bude připojovat k síti, popisuje závěrem. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).