Hlavní navigace

Opět otevřel, ale zájem zákazníků je slabý. Může opět žádat o kompenzační bonus?

27. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Mohou žádat opět o kompenzační bonus i ty OSVČ, které již začaly normálně poskytovat své služby?

V rámci otázek a odpovědí, které nabízí Finanční správa ČR a které vychází z praxe, jsou popsány dva momenty. Truhlář, který poskytuje opět své služby, ale není o ně zájem. Opravář obuvi, který si na nezájem zákazníků nemůže stěžovat. 

Oba si již o kompenzační bonus v první vlně zažádali. A za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020 jim byl vyplacen. Nyní už své služby poskytují v plném rozsahu. Mají nárok i na bonus v druhém bonusovém období? 

Čtěte také: Požádal o kompenzační bonus, ale zjistil, že na něj nemá nárok. Jak postupovat?

Truhlář téměř bez zákazníků

O kompenzační bonus na druhé bonusové období, kterým je období od 1. května do 8. června 2020, může požádat. Subjektem kompenzačního bonusu bude i nadále osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru (žádost podáte stejným způsobem, jako v prvém případě). 

Jak upozorňuje finanční správa, pokud bude činnost nadále významně omezena i po otevření provozovny, např. i v průběhu května, vznikne za měsíc květen na kompenzační bonus opět nárok (od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020). Jestliže by omezení zasáhlo i do měsíce června, lze získat bonus za celé bonusové období, tj. od 1. 5. 2020 do 8. 6. 2020.

Čtěte více: Máme žádost o kompenzační bonus 25 000 korun pro OSVČ

Opravář obuvi, který nemá o zákazníky nouzi

Podmínky a nárok na kompenzační bonus jsou stejné jako v prvním případě. Tedy je možné požádat o kompenzační bonus na druhé bonusové období, kterým je období od 1. května do 8. června 2020. Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru. 

Jestliže ale v měsíci květnu již nebude činnost takovýmto způsobem omezena (je vykonávána ve stejném rozsahu jako dříve, bez významných problémů), nevznikne za druhé bonusové období nárok na kompenzační bonus, vysvětluje finanční správa. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).