Hlavní navigace

Opozice podala ústavní stížnost na schůzi k #EET. Má šanci uspět, tvrdí odborník

8. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ústavní soud bude řešit stížnost opozice na projednání zákona o evidenci tržeb. Odborník na ústavní právo jí dává šanci na úspěch.

Opoziční strany ODS a TOP 09 podaly v úterý ústavní stížnost proti sněmovní schůzi, na které byl schválen zákon o evidenci tržeb. Podle opozice porušila vládní koalice jednací řád tím, že předčasně ukončila rozpravu, aniž by měli možnost vystoupit všichni opoziční poslanci. Ve stížnosti se ovšem nepožaduje samotné zrušení elektronické evidence tržeb (EET), nýbrž zrušení usnesení, která vedla k přijetí zákona. De facto by ale úspěch stížnosti znamenal i zrušení EET. O stížnosti dnes informovala Mladá fronta DNES.

Stížnost míří na usnesení Sněmovny

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

V úterý došla na Ústavní soud ČR stížnost opozice, ve které je napaden průběh sněmovní schůze, na níž byla schválena EET. Jako stěžoval je uveden bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Stížnost míří na tři sněmovní usnesení, především pak na to poslední, kterým koalice 10. února ukončila rozpravu o zákoně, ačkoli byli do diskuze ještě přihlášeni další poslanci. Státní moc lze uplatnit jen v případech, v mezích a způsoby, jež stanoví zákon. Jak sami zástupci vládní koalice potvrdili, vědomě se při schvalování zákona o EET rozhodli tento princip porušit a práva jednotlivých poslanců omezit. Tento krok nelze do budoucna tolerovat, komentoval Pavel Blažek.

Pokud by ústavní soud stížnost uznal, musela by se celá schvalovací procedura vrátit na počátek. V konečném důsledku by to znamenalo zrušení zákona, který by nemohl být považován za projednaný. Jak uvedl MF DNES odborník na ústavní právo Vladimír Balaš připouští, opozice by mohla se stížností uspět. A to s ohledem na skutečnost, že došlo k porušení zákona o jednacím řádu a mohla tím být skutečně zkrácena práva poslanců garantovaná v Listině a navíc i v ústavě, což bych považoval za nejsilnější argument, uvedl Balaš MF DNES.

Ve Sněmovně byla koalice „hrr“, v Senátu si dala na čas

Zatímco v Poslanecké sněmovně vládní koalice projednávání zákona nakonec utnula, v Senátu si nechala maximální možnou dobu na projednání. Senát má totiž na projednání zákona 30 dní a tuto lhůtu využila koalice prakticky maximálně. Do senát dorazil zákon 18. února a k jeho projednání došlo až 16. března. Také prezident s podpisem nijak nespěchal a lhůtu 15 dní využil skoro celou. Zákon mu byl dodán 17. března, přičemž jej podepsal až 30. března. Díky Senátu a prezidentovi tak zákon vyjde ve Sbírce zákonů až dubnu a prvních podnikatelů se tak dotkne od prosince letošního roku.

Čtěte také: Potvrzeno: #EET začne fungovat od prosince, zákon vyjde ve Sbírce zákonů v dubnu

Harmonogram EET

Zavedení elektronické evidence tržeb se zpočátku v první vlně bude týkat podnikatelů poskytující ubytovací a stravovací služby.

V druhé vlně dolehnou e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna bude se bude týkat ostatních činností vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství. Čtvrtá vlna dolehne na řemeslníky a vybrané výrobní činnosti.

Harmonogram zapojení do EET
Kdy Kdo
1. prosince 2016 (8 měsíců po vyhlášení zákona) Ubytovací a stravovací služby
1. března 2017 (11 měsíců po vyhlášení zákona) Maloobchod a velkoobchod
1. března 2018 (23 měsíců po vyhlášení zákona) Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství;
1. června 2018 (26 měsíců po vyhlášení zákona) Vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).