Hlavní navigace

Oranžovorudé podnikání se blíží, bude to šance ukázat se

31. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Ačkoliv vítěz je jen jeden, nemusí to být zdaleka pravda. V krajských volbách se totiž výrazně prosadili „věčně třetí“ komunisté.

Při nedávných krajských volbách dostala vládní pravice slušný výprask. Stejně jako před čtyřmi lety se republikou přehnala oranžová vlna vítězné České strany sociální demokracie, jejíž místopředseda a zároveň hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se hnedle nechal slyšet, že: Volební výsledky jsou signálem, že si lidé současnou pravicovou vládu nepřejí. A bleskurychle dodal, snad pro ty, co to ještě nepochopili, kdo za to může, když vyzval vládu občanskodemokratického premiéra Petra Nečase k demisi. Ten okamžitě zareagoval vzkazem, že se k tomuto kroku rozhodně nechystá, a za příčinu porážky označil nepopulární reformy, které za jeho vlády spatřily světlo českého světa.

Jenže ono vítězství ČSSD nebylo tak přesvědčivé jako před čtyřmi lety, kdy byla volební mapka republiky (mimo Prahy) celá oranžová. Tentokrát se do ní dostaly i jiné barvy. ČSSD sice vyhrála v devíti krajích, ale další čtyři ztratila. Hlavní rival z ODS získal triumf v Plzeňském kraji, na prvním místě svého kraje jsou také Starostové pro Liberecký kraj. Ale hlavně ze stínu nejen politických rivalů, ale i svého vystupují komunisté, kteří ovládli hned dva kraje – Karlovarský a Ústecký. Vzestup KSČM je patrný také na ostatních místech republiky, protože kde komunisté nevyhráli, byli druzí. Výjimkou byl jen Zlínský kraj, kde se před ně dostala kromě vítězné ČSSD překvapivě také KDU-ČSL.

Čtěte také: ČSSD: Dílko „daňového mičurince“ Tlustého nemá v civilizované zemi co dělat

Volby do Sněmovny by dopadly podobně jako krajské

Podíváme-li se na průzkumy, jak by momentálně dopadly případné volby do Poslanecké sněmovny, zjistíme lehkou neshodu v pořadí stran. Podle agentury Median by vyhrála ČSSD se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 20 procent lidí. Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by jistě překročila ještě KSČM, kterou preferuje 16,5 procenta voličů, a TOP 09 s 10,5 procenty. Vzhledem ke statistické odchylce nelze vyloučit, že nad pětiprocentní hranici by se dostala i KDU-ČSL, jejíž voličské preference jsou teď 4,5 procenta hlasů, Strana práv občanů – zemanovci se čtyřmi procenty a Strana zelených se třemi procenty hlasů. Naopak z výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) vyplynulo, že volby do Sněmovny by sice vyhrála ČSSD se ziskem až třetiny hlasů, ale druhá by skončila s 22,5 procenta hlasů KSČM a až třetí s 16,5 procenta ODS. Do Sněmovny by se podle volebního modelu CVVM dostaly ještě TOP 09 s 8,5 procenta hlasů a KDU-ČSL s pěti procenty.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Co přinese případná vláda ČSSD a KSČM podnikatelům?

Ve srovnání se zářijovými výsledky ČSSD i KSČM posílily a ODS výrazně ztratila. Kde se vzala taková podpora komunistů, jejichž voličská základna je sice velmi stabilní, ale nikdy na víc jak třetí místo nestačila? Možná je to jen o „změně“. Český volič totiž od dob sametové revoluce vyzkoušel kde co, jen komunisty vynechával. Ale možná příčina volebního úspěchu KSČM je třeba i někde jinde. Například ve Středočeském kraji totiž v barvách týmu s třešněmi v logu kandidovalo více podnikatelů a živnostníků než třeba za ODS, za níž se na listině objevovali především státní úředníci.

Komunisté staví údajně na podpoře a ochraně podnikatelů

Z výše uvedeného plyne jediné, vlády se ve většině krajů ujme oranžovorudá parta. Co by se ale stalo, kdyby tato koalice získala i většinu ve sněmovně a vytvořila vládu? Vzpomeňme jen, že za poslední vlády ČSSD si živnostníci museli kupovat drahou registrační pokladnu či platit daň, i když byli ve ztrátě. A to nemluvím o tom, že založení firmy trvalo přes měsíc, zatímco teď to jde mnohem rychleji. Na to však už ČSSD zareagovala tuším v roce 2009, kdy ve svém programu pro tehdy neuskutečněné volby do sněmovny chtěla prosadit urychlené zjednodušení daňových zákonů a zjednodušení všech formalit nutných k založení firmy tak, aby vznikla nejpozději do 3 dnů.

A komunisté? Ti se podle svých slov výrazně snaží o podporu OSVČ, drobných i malých podnikatelů. Chtějí především zvýšit jejich ochranu před velkými korporacemi a obchodními řetězci, například před těmi, které vyvíjejí nátlak vůči dodavatelům z České republiky. Dále chtějí prosadit transparentnost výběrových řízení, nezávislou kontrolu nabídkových cen u státních, veřejných i obecních zakázek a rovný přístup firem k informacím. Kdyby se KSČM dostala do vlády, nezastíral lídr KSČM v Olomouckém kraji Alexandr Černý v nedávném pořadu Hyde Park v České televizi plán na vytvoření některých státních podniků. Například státní banka podle jeho názoru České republice chybí a ocenil by i centralizaci zdravotního pojištění.

Čtěte také: KSČM: Příjmy nad milion korun ročně zdaníme 40 %

školení účto leden 23 Kučerová

Po přečtení několika tisíců řádek předvolebních slibů mi z nich jde lidově řečeno hlava kolem, a ač jsou si u všech stran podobné, asi by s nimi v praxi stejně každá z nich naložila jinak. Co by vyplynulo ze spojení ČSSD a KSČM? Sociální demokraté se ve svém posledním velkém volebním programu zavázali urychleně zjednodušit daňové zákony a chtěli pokračovat ve snižování administrativy i byrokracie v podnikání. Možnosti, jak podpořit malé a střední firmy spatřuje ČSSD ve zjednodušení a urychlení čerpání prostředků fondů Evropské unie. Jejich dosud nízké čerpání považují sociální demokraté za promarněnou příležitost pomoci postižené ekonomice. Pravdou je, že ozdravit naši ekonomiku by to rozhodně chtělo a podnikatelé by se tomu rozhodně nebránili.

V komunistickém programu jsem o podnikatelích skoro nic nenašel. Jen spoustu nadpisů a hesel typu Práce pro všechny za spravedlivou mzdu nebo Rodina – základ spokojenosti, děti a mládež – naděje do budoucnosti. Po krajských volbách teď ve většině krajů bude ČSSD vládnout právě jen za pomoci KSČM a dostanou tím pádem šanci alespoň na této úrovni ukázat, že jsou lepší než jejich poražení oponenti. Z tohoto spojení to tedy vypadá na to, že život podnikatelský pojede podle oranžových not, protože ty rudé vůbec nemají představu, jak by se do živnostenské písničky zapojily. A co se stane, když se KSČM i přesto povede nějakou tu čtvrtku či osminku do sociálnědemokratické skladby zapojit? Doufejme jen, že ne návrat do minulosti, které jsme se před 23 lety zbavili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).