Hlavní navigace

Ošetřovné pro OSVČ se zvýší na 500 Kč denně, bude se vyplácet až do konce června

5. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
OSVČ, které splní podmínky, budou dostávat ošetřovné až do konce června. Od dubna se navíc zvýší na 500 Kč denně.

Výzvu z dotačního programu za uplynulý měsíc nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyhlásit ji chce v tomto týdnu.

Ošetřovné pro OSVČ se zvýší

Vláda včera rozhodla o tom, že OSVČ, které musely po uzavření škol a dalších zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péčí o dítě nebo o hendikepovaného člověka, budou moct, stejně jako zaměstnanci, dostávat ošetřovné až do 30. června 2020. Rovněž se zvýší denní částka ošetřovného OSVČ, a to z 424 Kč na 500 Kč denně, bude se týkat už pomoci za duben. Výzvu z dotačního programu, z něhož se ošetřovné OSVČ vyplácí, MPO vyhlásí v tomto týdnu. Žádat o pomoc za duben, která bude ve výši 500 Kč za kalendářní den, tedy včetně víkendů a svátků, bude možné od 11. května 2020.

Výzvu z dotačního programu za duben nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyhlásit ji chce, tedy i zveřejnit na svých stránkách, v tomto týdnu.

Jak lze žádost podat

Žádost včetně přílohy se bude podávat:

  • prostřednictvím datové schránky wnswemb nebo
  • poštou poslat originální vlastnoručně podepsanou žádost včetně příloh na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1

Nově tedy nepůjde žádost podat e-mailem, ani když bude podepsán elektronickým podpisem.

Čtěte více: Pozor, žádosti o kompenzační bonus 25 tisíc a ošetřovné OSVČ se podávají odlišně 

Kdo může o ošetřovné žádat

Podmínky pro získání ošetřovného by měly být stejné jako v případě první výzvy. O ošetřovné by tak měla moct žádat osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“) na hlavní činnost, která na základě mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření infekce COVID-19 nemohla vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o:

  • dítě/děti, které/která navštěvuje/navštěvují školu nebo jiná dětská zařízení, která byla uzavřena na základě usnesení Vlády České republiky o přijetí krizového opatření v souvislosti s šířením infekce COVID-19 a je/jsou mladší 13 let, nebo
  • nezaopatřené dítě/děti maximálně do věku 26 let, které/která je/jsou závislé/závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o sociálních službách“), pokud nemůže/nemohou navštěvovat školu z důvodu jejího uzavření na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19, nebo
  • osobu/osoby, která/které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je/jsou závislá/závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, která/které byla/byly umístěna/umístěny dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá/pobývají, na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19.

Další podmínkou bude, že na ošetřovné mají nárok jen OSVČ, jejichž manžel či manželka nečerpají ošetřovné v klasickém zaměstnaneckém vztahu. V čestném prohlášení OSVČ podepíše, že po celou dobu čerpání dotace nemohla vykonávat činnost. Na dotaz, zda OSVČ může v době ošetřovného vykonávat výdělečnou činnost (brigáda, práce z domu, fakturace, správa e-shopu, paušální příjmy), MPO odpovídá: Pokud by dítě standardně navštěvovalo školu a ta se zavřela a rodič s dítětem zůstal doma, je možno ošetřovné pro OSVČ pobírat a zároveň pokračovat ve své ekonomické aktivitě, jako jsou fakturace, provoz e-shopu a další formy práce z domova. Naopak rodiče, kteří své děti standardně samovzdělávají doma, na ošetřovné pro OSVČ nárok nemají.

Nezapomínejte přiložit potvrzení o zavření školy

O ošetřovné v rámci první výzvy, která se týkala období od 12. března do 31. března, požádalo 66 tisíc OSVČ. “Dosud jsme zhodnotili 50 tisíc, z toho se musel pouze 1 tisíc zamítnout a 17 tisíc vrátit k doplnění. 32 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 25 tisíc proplaceno v celkové částce cca 180 milionů korun, Netřeba se obávat toho, že by nárok na „ošetřovné“ OSVČ za březen „propadl“,  pokud žádost byla podána do 30. dubna 2020,“ doplnila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

MPO připomíná podnikatelům, aby nezapomínali přiložit potvrzení o uzavření školy. MPO ho potřebuje kvůli kontrole, resort totiž nemá, protože se nejedná o dávku, ale jde o dotaci, kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak pro MPO není jiný způsob, jak ověřit, že dítě skutečně existuje a že za běžného stavu chodí do školy. Kromě toho u mateřských škol platí, že rozhodnutí o uzavření je na zvážení vedení daného zařízení. V případě, že OSVČ žádá o „ošetřovné“ v souvislosti s péčí o hendikepovaného člověka, je třeba potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb, uzavřela Štěpánka Filipová, mluvčí MPO.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).