Hlavní navigace

Ovlivní poskytování motivačního příspěvku na vzdělávání prázdninová brigáda?

 Autor: www.isifa.com
Poskytujete motivační příspěvek studentům – budoucím zaměstnancům? Dejte si pozor na prázdninovou brigádu. Včetně dohod konaných mimo pracovní poměr.
Redakce 8. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zaměstnavatel může od roku 2011 do svých daňových nákladů zahrnout také motivační příspěvek na vzdělání budoucího zaměstnance, který se pro daného zaměstnavatele připravuje na výkon profese, a to na základě vzájemného smluvního vztahu. Tím může být kupříkladu smlouva o budoucí spolupráci. Motivačním příspěvkem se rozumí stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek. Daňově uznatelný je až do výše 2000 korun měsíčně u středoškoláka, 5000 korun měsíčně u vysokoškoláka. Příspěvek přesahující tento limit nebude považován za daňový výdaj (§ 25 odst. 1 písm. j zákona o daních z příjmů). 

Čtěte také: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě

Zdanění a odvody na straně studenta

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Motivační příspěvek na vzdělání podléhá dani z příjmů, pojistné se neodvádí.  

U studenta se jedná o příjmy plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem práce ve smyslu § 6 odst. 1 písm. d zákona o daních z příjmů. Jestliže ale nemá jiné příjmy, je pro něj výhodné podepsat prohlášení k dani. V takovém případě mu bude při výpočtu zálohy na daň odečtena základní sleva na poplatníka a slevy na studium (případně další slevy) a daňová povinnost se mu tím zpravidla zcela eliminuje.

Ptejte se odborníka v poradně Pracovně-právní a personální poradna
Mgr. Monika Urgošíková
pracovně-právní poradce

Ovšem sociální a zdravotní pojištění se z motivačního příspěvku neodvádí, přestože se jedná o zdanitelný příjem. Příjemce motivačního příspěvku totiž není z hlediska sociálního ani zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jedná se o budoucí spolupráci.

Čtěte také: Přijímáte nové zaměstnance? Proškolte je v rámci stáže ve firmách

Pozor na prázdninovou brigádu

Potíže však mohou nastat při sjednané prázdninové brigádě. Řada zaměstnavatelů si neuvědomí, že sjednáním krátkodobé brigády se studentem, kterému na základě smlouvy o budoucí spolupráci poskytují motivační příspěvek na studium, se ze studenta stane zaměstnanec. I když jen krátkodobě a kupříkladu na dohodu o provedení práce sjednanou na manuální práci.

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer

Jak pro server Podnikatel.cz vysvětlila Renáta ProvazníkováČeské správy sociálního zabezpečení, je možné, aby zaměstnavatel uzavřel s takovým studentem nějakou formu pracovněprávního vztahu, například dohodu o provedení práce. Motivační příspěvek na studium pak bude započitatelným příjmem studenta-zaměstnance, a pokud následně vznikne účast na nemocenském pojištění (u dohody o provedení práce v měsíci, kdy byl zaměstnanci zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 korun) odvede se i příslušné pojistné, dodala Provazníková.

Čtěte také: Dohoda o provedení práce v praktických příkladech 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).