Hlavní navigace

Ovlivní poskytování motivačního příspěvku na vzdělávání prázdninová brigáda?

8. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Poskytujete motivační příspěvek studentům – budoucím zaměstnancům? Dejte si pozor na prázdninovou brigádu. Včetně dohod konaných mimo pracovní poměr.

Zaměstnavatel může od roku 2011 do svých daňových nákladů zahrnout také motivační příspěvek na vzdělání budoucího zaměstnance, který se pro daného zaměstnavatele připravuje na výkon profese, a to na základě vzájemného smluvního vztahu. Tím může být kupříkladu smlouva o budoucí spolupráci. Motivačním příspěvkem se rozumí stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek. Daňově uznatelný je až do výše 2000 korun měsíčně u středoškoláka, 5000 korun měsíčně u vysokoškoláka. Příspěvek přesahující tento limit nebude považován za daňový výdaj (§ 25 odst. 1 písm. j zákona o daních z příjmů). 

Čtěte také: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě

Zdanění a odvody na straně studenta

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Motivační příspěvek na vzdělání podléhá dani z příjmů, pojistné se neodvádí.  

U studenta se jedná o příjmy plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem práce ve smyslu § 6 odst. 1 písm. d zákona o daních z příjmů. Jestliže ale nemá jiné příjmy, je pro něj výhodné podepsat prohlášení k dani. V takovém případě mu bude při výpočtu zálohy na daň odečtena základní sleva na poplatníka a slevy na studium (případně další slevy) a daňová povinnost se mu tím zpravidla zcela eliminuje.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Ovšem sociální a zdravotní pojištění se z motivačního příspěvku neodvádí, přestože se jedná o zdanitelný příjem. Příjemce motivačního příspěvku totiž není z hlediska sociálního ani zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jedná se o budoucí spolupráci.

Čtěte také: Přijímáte nové zaměstnance? Proškolte je v rámci stáže ve firmách

Pozor na prázdninovou brigádu

Potíže však mohou nastat při sjednané prázdninové brigádě. Řada zaměstnavatelů si neuvědomí, že sjednáním krátkodobé brigády se studentem, kterému na základě smlouvy o budoucí spolupráci poskytují motivační příspěvek na studium, se ze studenta stane zaměstnanec. I když jen krátkodobě a kupříkladu na dohodu o provedení práce sjednanou na manuální práci.

školení účto leden 23 Kučerová

Jak pro server Podnikatel.cz vysvětlila Renáta ProvazníkováČeské správy sociálního zabezpečení, je možné, aby zaměstnavatel uzavřel s takovým studentem nějakou formu pracovněprávního vztahu, například dohodu o provedení práce. Motivační příspěvek na studium pak bude započitatelným příjmem studenta-zaměstnance, a pokud následně vznikne účast na nemocenském pojištění (u dohody o provedení práce v měsíci, kdy byl zaměstnanci zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 korun) odvede se i příslušné pojistné, dodala Provazníková.

Čtěte také: Dohoda o provedení práce v praktických příkladech 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).