Hlavní navigace

Osobní odběr zdarma je proti filosofii internetového obchodování. Možná

28. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Internetový obchod Kasa.cz nabízí osobní odběr zboží zdarma. Na českém trhu je spíše výjimkou. Osobní odběry podle e-shopů zdarma být nemohou.

Celá řada internetových obchodníků zpoplatňuje osobní odběry zboží. Tvrdí, že osobní odběr se stal velice populární záležitostí a tím vlastně popírá filosofii internetového obchodování. Obchodníci jsou zákazníky tlačeni využívat nejrůznější služby specializované na ukládání a další distribuci objednaného zboží nebo otevírají vlastní pobočky. To je pak ale stojí peníze a stávají se z nich víceméně klasičtí obchodníci s výhodou pro zákazníka, protože zboží nakoupené na internetu je levnější než v klasických kamenných prodejnách.

Čtěte dále: Máme srovnání firem, které e-shopům nabízí výdejní místa pro osobní odběry

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Za osobní odběr se platí u Alzy nebo u Mallu. V prvním případě je odběr zdarma až při objednávce vyšší než 15 000 korun. V druhém pak se platí poplatek 29 korun, výjimkou jsou osobní odběry na centrále nebo při objednávce nad 1000 korun. Některé zákazníky může další výdaj navíc, ač v řádech desítek korun, spolehlivě odradit a poslat ke konkurenci. Pokud tedy budou mít to štěstí a konkurenci, která nevyžaduje poplatky za osobní odběr, najdou. Podobně se totiž chovají i menší prodejci. Někteří zákazníci nás po zavedení poplatku sice opustili, ale celkově se počet zákazníků díky zavedení nových poboček zvýšil, prohlásil už před časem šéf marketingu Alza.cz Jaromír Řánek a zpoplatnění osobního odběru nelituje. Tento trend se začal rozmáhat zhruba před dvěma lety. Teď se ale situace začíná měnit.

Připomeňte si: E-shop, který nabídne osobní odběr, má ihned konkurenční výhodu

Kasa.cz zřizuje bezplatná výdejní místa na pobočkách svých partnerů. Podle průzkumu Kasa.cz téměř 60 % lidí nakupujících na internetu upřednostňuje osobní odběr zakoupeného zboží před jiným způsobem doručení. Otevřením výdejních míst Kasapoint v 64 lokalitách po celé republice tedy chceme vyjít vstříc potřebám našich zákazníků, říká Andrea Čižmářová, ředitelka Kasa.cz. Stejně jako ve stávajících čtyřech kamenných prodejnách Kasahouse v Praze, Brně a Ostravě, bude i v Kasapointech umožněn osobní odběr zboží zcela zdarma. Kasapointy zákazníci najdou v prostorách DPD ParcelShop – v prodejnách Mountfieldu a na pobočkách Uloženka.cz. Využití bezplatného osobního odběru se vyplatí zvlášť při objednávkách menšího počtu nebo levnějšího zboží. Kase se evidentně tato politika vyplácí.  

A podobně se chová i další. Se zajištěním osobního odběru souvisí také náklady na dopravu, naší snahou je však celý proces nakupování co nejvíce zjednodušit a zpříjemnit, proto na 58 pobočkách CZC.cz po celé ČR nabízíme možnost vyzvednutí objednaného zboží zdarma. Zpoplatnění osobních odběrů neplánujeme ani do budoucna. Celá síť našich poboček je tvořena specializovanými prodejnami pod brandem CZC.cz, které nejsou pouhým výdejním místem třetích stran bez kvalifikovaného personálu, ale místem, kde se naši zákazníci mohou na prodejce obrátit také s žádostí o radu či pomoc s vyřízením reklamace. Jde tedy o hybridní obchodní model mezi klasickým e-tailovým a retailovým prodejem, říká Kamil Demuth, marketingový ředitel CZC.cz. 

Bude vás zajímat: Proč máme platit za odběr na pobočce? Protože chceme nakupovat co nejlevněji

Je pro vás zpoplatněný osobní odběr akceptovatelný? Souhlasíte s tvrzení internetových obchodníků, že je potřeba osobní odběry zpoplatňovat, protože vznikají náklady na převoz zboží, skladové prostory, obsluhu a tak dále?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).