Hlavní navigace

OSVČ dostala po operaci kolena plnění od pojišťovny. Musí tento příjem zdanit?

14. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Je příjem v podobě plnění od pojišťovny, které náleží OSVČ, nutné uvést v daňovém přiznání? Účetní radí podnikatelům v diskuzích na BusinessCenter.

Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.

Daňový kalendář v nadcházejícím týdnu 17. května – 23. května

  • Dne 20. května 2021 je termín pro měsíční odvod daně z příjmu úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
  • Dne 20. května 2021 je termín pro splatnost paušální zálohy.

Daňové přiznání

Nestihli jste podat daňové přiznání do 3. května 2021. Můžete ještě využít několik možností, jak se vyhnout sankcím. Podejte přiznání elektronicky, tady je nejzazší termín do 1. června. Využijte online úřad.

WT100 temata2

Pozor také na to, že vstup do paušálního režimu neznamená, že se vás pro letošní rok netýkají daně a povinnosti s tím spojené. Tedy podání daňového přiznání a také přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení: Častý omyl: To, že jste v paušálním režimu, neznamená, že letos neřešíte daně

V přehledech pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ vyplňují OSVČ i výši záloh na další rok. Pokud ale OSVČ přešla na paušální daň, zálohy platí v rámci této platby .Jak vyplnit v přehledech OSVČ zálohy, pokud jste přešli na paušální daň?

Výběr témat tohoto týdne na našem diskusním fóru

  • OSVČ za operaci kolena dostala plnění od pojišťovny. Musí tento příjem uvádět do daňového přiznání?
  • Kolik let zpětně lze opravit daňové přiznání?
  • Restaurace musela ukončit provoz. Své zaměstnance musela k určitému datu propustit. Může jim provozovatel nařídit, aby si do té doby vyčerpali dovolenou
  • Kolik hodin musí zaměstnanec odpracovat, aby měl nárok na přestávku?
  • Jak postupovat v případě, že firma (plátce DPH) dostane fakturu od neplátce DPH, na které chybí IČ a DIČ odběratele?
  • Je možné poskytovat pravidelnou službu (např. zpracování podkladů pro sestavení přiznání k DPH nebo vedení daňové evidence) pro známého nebo příbuzného zdarma, když se ostatním fakturuje (pravidelná měsíční fakturace za různé ceny dle dohody)? Mohl by to finanční úřad doměřit?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).