Hlavní navigace

Dalších až 19 tisíc pro OSVČ, které budou ještě omezeny i v květnu a červnu

17. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně se bude vyplácet i během května a minimálně zřejmě i v první části června, dokud budou ještě platit omezující opatření.

Pokud by se vyplácel až do 7. června včetně (8. června mají dle plánu už být všechny provozy otevřené), činila by celková částka za květen a červen 19 tisíc korun. Podmínky by měly být stejné jako u stávajícího programu Pětadvacítka. OSVČ nicméně budou muset podat novou žádost. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

500 Kč denně se bude vyplácet i v květnu a červnu

Ministryně financí dnes řekla, že v pondělí předloží na vládu další zákon o kompenzačním bonusu, který by OSVČ, které postihla opatření vlády, přiznával podporu i za květen a červen, dokud se omezení neuvolní. Stávající plán totiž počítá, že uvolňování bude probíhat až do 8. června, kdy by měli moct otevřít už všichni podnikatelé. Pravidla by měla být obdobná jako u stávající Pětadvacítky. Jednalo by se o 500 Kč denně a na bonus by měly nárok OSVČ, kterých se dotkla koronavirová krize, a pokud zároveň nevykonávají činnost, v jejímž důsledku jsou účastny nemocenského pojištění jako zaměstnanec (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně). O podporu by tedy nemohly žádat OSVČ se souběhem se zaměstnáním.

Pokud by se tedy příspěvek vyplácel za celý květen a až do 7. června, jednalo by se o 19 tisíc Kč. Alena Schillerová nicméně upřesnila, že celková částka se bude odvíjet dle toho, kdy se nakonec provozy reálně otevřou, jelikož může dojít k posunu. Zákon bude navržen tak, aby se vyplácelo 500 korun za den po celou dobu omezení. Aby OSVČ každopádně příspěvek dostala i za květen, či červen, bude muset podat novou žádost.

O „pětadvacítku“ zatím požádalo 200 tisíc OSVČ

Co se týče kompenzačního bonusu ze březen a duben, finanční správa už obdržela skoro 200 tisíc žádostí. Většina z nich přišla e-mailem (116 724). Dalších 41 126 datovou schránkou, 1064 prostřednictvím EPO a 37 603 v listinné podobě (čísla jsou k ránu 17. 4.). Možnost podávat žádost o kompenzační bonus e-mailem se ukázala jako velmi správná a je využívána nejmasověji, doplnila ministryně Alena Schillerová. S možností podat žádost e-mailem nicméně nepřišlo ministerstvo financí, ale opoziční ODS, která ji připravila v rámci svého pozměňovacího návrhu.

Čtěte více: Netahejte OSVČ na úřad, ať o 25 tisíc mohou požádat e-mailem, navrhuje ODS

Z hlediska krajů byl největší počet žádostí přijat v Praze v počtu 25 745 žádostí. Od čtvrtka přikázaly vyplatit žadatelům finanční úřady částku v celkové výši více než 1,8 miliardy Kč a na pondělí 20. 4. je přikázáno dalších 1,5 miliardy Kč. Průměr kompenzačního bonusu na jednu žádost činil 24 833 Kč, většina OSVČ tedy žádá o plnou výši příspěvku.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).