Hlavní navigace

Dalších až 19 tisíc pro OSVČ, které budou ještě omezeny i v květnu a červnu

Kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně se bude vyplácet i během května a minimálně zřejmě i v první části června, dokud budou ještě platit omezující opatření.
Daniel Morávek
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud by se vyplácel až do 7. června včetně (8. června mají dle plánu už být všechny provozy otevřené), činila by celková částka za květen a červen 19 tisíc korun. Podmínky by měly být stejné jako u stávajícího programu Pětadvacítka. OSVČ nicméně budou muset podat novou žádost. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

500 Kč denně se bude vyplácet i v květnu a červnu

Ministryně financí dnes řekla, že v pondělí předloží na vládu další zákon o kompenzačním bonusu, který by OSVČ, které postihla opatření vlády, přiznával podporu i za květen a červen, dokud se omezení neuvolní. Stávající plán totiž počítá, že uvolňování bude probíhat až do 8. června, kdy by měli moct otevřít už všichni podnikatelé. Pravidla by měla být obdobná jako u stávající Pětadvacítky. Jednalo by se o 500 Kč denně a na bonus by měly nárok OSVČ, kterých se dotkla koronavirová krize, a pokud zároveň nevykonávají činnost, v jejímž důsledku jsou účastny nemocenského pojištění jako zaměstnanec (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně). O podporu by tedy nemohly žádat OSVČ se souběhem se zaměstnáním.

Pokud by se tedy příspěvek vyplácel za celý květen a až do 7. června, jednalo by se o 19 tisíc Kč. Alena Schillerová nicméně upřesnila, že celková částka se bude odvíjet dle toho, kdy se nakonec provozy reálně otevřou, jelikož může dojít k posunu. Zákon bude navržen tak, aby se vyplácelo 500 korun za den po celou dobu omezení. Aby OSVČ každopádně příspěvek dostala i za květen, či červen, bude muset podat novou žádost.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

O „pětadvacítku“ zatím požádalo 200 tisíc OSVČ

Co se týče kompenzačního bonusu ze březen a duben, finanční správa už obdržela skoro 200 tisíc žádostí. Většina z nich přišla e-mailem (116 724). Dalších 41 126 datovou schránkou, 1064 prostřednictvím EPO a 37 603 v listinné podobě (čísla jsou k ránu 17. 4.). Možnost podávat žádost o kompenzační bonus e-mailem se ukázala jako velmi správná a je využívána nejmasověji, doplnila ministryně Alena Schillerová. S možností podat žádost e-mailem nicméně nepřišlo ministerstvo financí, ale opoziční ODS, která ji připravila v rámci svého pozměňovacího návrhu.

MM_K Starous

Čtěte více: Netahejte OSVČ na úřad, ať o 25 tisíc mohou požádat e-mailem, navrhuje ODS

Z hlediska krajů byl největší počet žádostí přijat v Praze v počtu 25 745 žádostí. Od čtvrtka přikázaly vyplatit žadatelům finanční úřady částku v celkové výši více než 1,8 miliardy Kč a na pondělí 20. 4. je přikázáno dalších 1,5 miliardy Kč. Průměr kompenzačního bonusu na jednu žádost činil 24 833 Kč, většina OSVČ tedy žádá o plnou výši příspěvku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).