Hlavní navigace

OSVČ hlavní během vyplácení bonusu přešla na činnost vedlejší. Může žádat znovu?

14. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mnohým OSVČ se v průběhu vyplácení kompenzačního bonusu změnily okolnosti. Například byly nuceny přejít z hlavní činnosti na vedlejší.

Otazník pak visí na otázkou, zda mají v takovém případě, že přešly z hlavní činnosti na vedlejší a nechaly se zaměstnat, nárok na kompenzační bonus za druhé bonusové období. 

Konkrétní situaci popisuje jeden z tazatelů, který se obrátil na Finanční správu ČR. 

V minulosti jsem vykonával samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost a v důsledku situace kolem koronaviru a omezení mé činnosti jsem obdržel kompenzační bonus za první bonusové období. Má činnost zůstává nadále omezena, proto jsem se rozhodl, že ji budu vykonávat jen jako činnost vedlejší a od 12. 5. 2020 jsem nastoupil do zaměstnání na hlavní pracovní poměr jako účetní. Mám nárok na kompenzační bonus i za druhé bonusové období? 

Jak upozorňuje Finanční správa ČR, subjektem kompenzačního bonusu je podle zákona o důchodovém pojištění OSVČ, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec.

V tomto konkrétním příkladu, jestliže OSVČ vedlejší nastoupila od 12. 5. 2020 do zaměstnání, je od tohoto data osobou vykonávající činnost, v jejímž důsledku je účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Není tedy ode dne nástupu do zaměstnání subjektem kompenzačního bonusu a za druhé bonusové období vznikne nárok na kompenzační bonus za dny od 1. 5. 2020 do 11. 5. 2020. 

Další dotazy OSVČ spojené s vyplácením kompenzačního bonusu: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).