Hlavní navigace

OSVČ, které dluží, se před exekutory na přechodném bydlišti neschovají

15. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Pixabay.com, podle licence: Public Domain CC0
Ministerstvo vnitra chystá právní úpravu, která by zavedla povinnost hlásit státu delší pobyt na jiné adrese. Usnadní se tak práce exekutorům.

Usnadnit práci exekutorům, ale i státním úřadům a samosprávě má nová právní úprava, která by zavedla všem občanům povinnost hlásit státu druhou adresu, na které se pohybují delší dobu. Je tak obnoven institut přechodného pobytu, kterým se rozumí pobyt mimo místo trvalého bydliště, jež přesáhne dobu delší 90 dnů. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech.

Čtěte také: Exekuční srážky a jiné srážky ze mzdy v roce 2014. Aktuální právní výklady

Ilustrační obrázek
Autor: Pixabay.com, podle licence: Public Domain CC0

Ilustrační obrázek

Ministerstvo tímto reaguje mimo jiné na stále se zvyšující počet lidí, kteří mají své trvalé bydliště na radnicích měst a obcí. V konkrétních případech by takové opatření mohlo zaručit lepší vymahatelnost poplatků například za odpady, mohl by se tímto snížit počet nevyzvednutých zásilek. Dopad by se týkal také například studentů, lidí, kteří se dlouhodobě pohybují na pracovních cestách, ale také například chatařů. Nahlašovat adresu přechodného bydliště opakovaně by bylo povinné v momentě, kdyby pobyt přesáhl jeden rok.

Mohlo by vás zaujmout: Využíváte virtuální sídlo? Připravte se na přísnější kontroly finančních úřadů

OSVČ s dluhy se před exekutory neschová

Osoby samostatně výdělečně činné, které mají dluhy, by se tak už jen těžko schovaly před exekutory. Navrhovaná právní úprava zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech by jim usnadnila práci při hledání místa pobytu dlužníka. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).