Hlavní navigace

OSVČ, které dojely na snížení výdajových paušálů, mají nyní větší šanci získat hypotéku

7. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Chystaná daňová reforma nahrává aktuálně zájemcům z řad OSVČ, kteří si chtějí letos uzavřít hypotéku. Větší šanci ji získat mají navíc ti, kterým se v minulém zdaňovacím období snížily výdajové paušály.

Daňová reforma přinese výraznou změnu v oblasti odpočtů úroků z hypotečních úvěrů. Ti, kteří uzavřou novou smlouvu po roce 2012, si z daní neodečtou ani korunu. To prospívá hypotečnímu trhu, který se v současné době probouzí. I přesto, že některé banky začaly počátkem roku překotně zvyšovat sazby u hypotečních úvěrů, které byly dosud na rekordně nízké úrovni, využívají strachu z daňové reformy a nabízejí akční nabídky. Těch mohou letos využít i osoby samostatně výdělečně činné a navíc na tom mohou vydělat. Čtěte také: Na kolik reforma skutečně sníží přímou daňovou zátěž OSVČ a firem?

Daňová reforma a OSVČ

Ministr financí Miroslav Kalousek v březnu letošního roku představil další pilíř daňové reformy, který přináší výrazné změny i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Ty by podle představ ministerstva měly například nově odvádět pojistné ze 100 % vyměřovacího základu, zatímco nyní odvádějí z 50 %. Sazba bude ve stejné výši jako u zaměstnancům (těm se sazba zvýší o 2 %), tedy ve výši 6,5 %. Stejná sazba bude u OSVČ platit jak pro zdravotní, tak i pro sociální zabezpečení, přičemž 6,5 % bude minimum. Díky tomu lidé na volné noze ušetří. Odrazí se to však na výši jejich důchodu. Ten bude výrazně nižší než u zaměstnanců.

Porovnání odvodu na pojištění
Typ pojištění Nyní Nově po reformě
sociální 29,2 % z 50 % hrubého zisku 6,5 % ze 100 % hrubého zisku
zdravotní Nyní 13,5 % z 50 % hrubého zisku 6,5 % ze 100 % hrubého zisku

Pokud si však uspořené peníze na povinné platbě sociálního pojištění OSVČ odvede do svého penzijního fondu, může být na tom ve stáří prakticky lépe, než kdyby spoléhal na výši důchodu od státu. V praxi totiž ne vždy platí úměra, že čím více poplatník odvádí státu do důchodového systému, tím bude mít i vyšší důchod, respektive, že všechny své odvedené prostředky uvidí v plné výši. Čtěte také: MPSV zveřejnilo kalkulačku k důchodové reformě

Další změny v rámci daňové reformy týkající se podnikatelů

 • Rovná sazba daně 19 %
 • Snížení odvodů zaměstnavatelů na zaměstnance o 1,5 %
 • Sníže maximálních vyměřovacích základů
 • Zvýšení slevy na dítě
 • Jedno inkasní místo (odvod daní i pojistného přes jedno místo)
 • Výhodnější odpočty darů

Odečíst úroky půjde u nových smluv jen těžko

Další výraznou změnou, která se v rámci daňové reformy podnikatelů dotkne, je odečet úroků z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Ti, kteří si uzavřou smlouvu o hypotečním úvěru po roce 2012, přijdou o možnost si tyto úroky z daňového přiznání odečíst.

Bude se to týkat pouze nově uzavřených smluv. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se do toho nebudou počítat refinancované úvěry. Změny se i přesto dotknou stávajících smluv, kdy si od základu daně budou moci poplatníci odečíst nově už jen 150 tisíc korun zaplacených na úrocích. Dosud to bylo až 300 tisíc korun. Lidé s hypotékou do 2,5 milionu (roční odečet v prvních letech splácení cca kolem 130 tisíc) se do limitu 150 tisíc korun vejdou.

Obecně platí, že osoba samostatně výdělečně činná žádající o hypotéku je oproti zaměstnancům se smlouvu na dobu neurčitou silně znevýhodněna. Pokud v rámci daňového přiznání vykazuje ztrátu, na hypotéku může rovnou zapomenout. Stejný případ je i ten, pokud je základ daně velmi nízký. Banky totiž při žádosti o úvěr posuzují bonitu OSVČ právě z daňového přiznání. Zatímco u zaměstnanců berou v potaz čistý příjem, u žadatelů na volné noze vypočítá jejich „čistý příjem“ jako základ daně minus daň a výslednou částku vydělí dvanácti (pozn. redakce: některé banky nezahrnují do výpočtu odpočet daně). Z tohoto jednoduchého výpočtu získá banka údaje o měsíčním příjmu žadatele. Jenže ten nemusí vůbec odpovídat realitě. Poplatník si totiž v rámci daňového systému může daně optimalizovat a i když má příjmy pro běžné splácení hypotéky dostatečné, banka mu hypotéku neschválí.

Větší šanci na úspěch mají proto ty OSVČ, které si uplatňují výdaje procentem, a to navíc tím nejnižším paušálem (například příjmy z autorských práv, nezávislého povolání, tlumočnictví a příjmy insolvenčního správce). Naopak nejmenší šanci mají podnikatelé v oblasti zemědělství a řemeslníci (80% výdajový paušál).

Srovnání výdajových paušálů v letech 2009 – 2011
Druh činnosti Výdajový paušál rok 2009 Výdajový paušál rok 2010 Výdajový paušál rok 2011
Příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství 80% 80% 80%
Příjmy ze živností řemeslných 80% 80% 80%
Příjmy ze živností (kromě řemeslných) 60% 60% 60%
Příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů 60% 40% 40%
Příjmy z užití duševního vlastnictví a autorských práv 60% 40% 40%
Příjmy z výkonu nezávislého povolání 60% 40% 40%
Příjmy znalce, tlumočníka, zprostředkovatele smluv a rozhodce 60% 40% 40%
Příjmy insolvenčního správce, včetně předběžného a jeho zástupce 60% 40% 40%

Většina bank zohledňuje zpravidla poslední daňové přiznání. Aktuálně se tak jedná o daňové přiznání za zdaňovací období roku 2010, jehož poslední termín odevzdání byl letos dle nového daňového řádu posunut na 1. duben. Čtěte více: Co se letos změnilo v souvislosti s daňovým přiznáním?

Právě toto zdaňovací období nahrává OSVČ s paušály, které byly díky reformě veřejných financí oproti předchozímu období sníženy. Kvůli tomu se sice těmto OSVČ zvýšil základ, z něhož je pak vypočtena výsledná daň, nicméně právě tento zvýšený základ daně je tak lepší startovní pozicí pro žádost o hypotéku.

Příklad: Výpočet příjmu pro banku u OSVČ

Pan Miroslav Tulpa vykázal za rok 2009 i 2010 stejné příjmy ve výši 500 000 Kč, které se týkají autorských honorářů. V obou zdaňovacích obdobích využil možnosti výdajových paušálů. Pan Tulpa neuplatňuje žádnou odčitatelnou položku. Jak vysoký je jeho čistý příjem pro banku při žádosti o hypoteční úvěr?

Zdaňovací období 2009

 • Příjem: 500 000
 • Výdaje (60 %): 300 000
 • Daňový základ: 200 000
 • Daň: 30 000
 • Čistý příjem pro banku: 14 167 Kč

Zdaňovací období 2010

 • Příjem: 500 000
 • Výdaje (40 %): 200 000
 • Daňový základ: 300 000
 • Daň: 45 000
 • Čistý příjem pro banku: 21 250

Čistý příjem pro banku je tak za minulé zdaňovací období díky sníženým výdajovým paušálům u autorských honorářů vyšší o 7083 korun. Pan Tulpa tak letos může dosáhnout na mnohem vyšší hypoteční úvěr než v loňském roce.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).