Hlavní navigace

OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo, tvrdí lékařské odbory

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Další nesmyslný útok na OSVČ, tentokrát ze strany lékařských odborů. Týká se odvodů na zdravotní pojištění. Podnikatelé se ostře ohrazují.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda plivla do tváře zdravotníkům, tvrdí ve své tiskové zprávě Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL). A zdravotníci jdou ještě dál, podle nich OSVČ odvádějí do zdravotního systému jen velmi málo peněz.

Velmi emotivní tisková zpráva, kterou zveřejnil LOK-SČL, primárně útočí na vládu. Ta schválila navýšení plateb veřejného pojištění za tzv. státní pojištěnce o 1,8 milardy korun oproti plánovaným 4,3 miliardy korun: Svým „kompromisním“ rozhodnutím vláda vysloveně plivla do tváře českých zdravotníků, tvrdí LOK-SČL.

OSVČ odvádějí do zdravotního pojištění jen velmi málo, tvrdí zdravotníci

Jenže součástí tiskové zprávy byla také informace, která se bezprostředně týká OSVČ: Stát a OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo. Nyní se ukázalo, že vláda nehodlá na tomto nespravedlivém systému cokoliv měnit.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Dejte do zdravotního pojištění více peněz na naše platy, chtějí lékaři také po OSVČ

Proti tomuto vyjádření se však ihned ostře ohradili zástupci podnikatelů. Podle nich jde o další nesmyslný útok. Obecné tvrzení, že OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo, které dává LOK do souvislosti s odvody za státní pojištěnce a chystanou ústavní stížností, je další ukázkou neschopnosti pracovat s reálnými daty. Centrální odborová organizace (ČMKOS) přitom sama udává, že základní kanály, kudy utíkají peníze ze zdravotního systému, jsou nemocnice samé, které umožňují korupci a předražování zakázek ve výši 30–40 miliard ročně, říká Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Ptejte se odborníka v poradně Vše o úvěrech pro podnikatele
Jan Figlovský ČSOB
poradce pro podnikatelské úvěry

Podle něj tak samy lékařské odbory selhávají v kontrolní činnosti a přenášejí odpovědnost na OSVČ. Těch naopak stále ubývá, především u tzv. činnosti hlavní. Jak již dříve psal Podnikatel.cz, přibývá naopak OSVČ vedlejších. Je to zapříčeněno přechodem OSVČ hlavních na formu společnosti s ručením omezeným s jednou korunou základního kapitálu.

Jak navíc vyplynulo z analýzy, kterou publikoval server Podnikatel.cz ve spolupráci s AMSP ČR, výběr na zdravotním pojištění u OSVČ se dostává na úroveň 60 % vůči zaměstnancům, přičemž se srovnává s průměrem zaměstnanců všech příjmových skupin, tedy i vysokopříjmových pracovníků.

Čtěte také: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců? Připravili jsme velké srovnání

Tipli listopad2

Lékaři chtějí růst platů až o 10 %, výběr chtějí také od OSVČ

Lékařské odbory se bouří především z toho důvodu, že chtějí navýšit své platy. Zatímco státním zaměstnancům porostou platy již od listopadu o 3 %, zdravotníci získají vyšší platy až od ledna příštího roku. Rozdíl je totiž v systému financování jejich platů. Státní zaměstnanci jsou financováni ze státní rozpočtu, zatímco zdravotníci ze systému zdravotního pojištění.

Lékaři a sestry navíc požadují růst svých platů až o 10 %. Podle nich je současné platové ohodnocení nedostatečné a s omezením přesčasových hodin, kterými si zdravotníci mohli finančně přilepšit, tak zdravotnictví opouští stále více lékařů i sester. Mnozí z nich přijímají nabídky ze sousedního Německa a Rakouska, kde jim nabízejí platové podmínky lepší. Proto LOK-SČL tvrdí, že vláda svým rozhodnutím dala zdravotníkům jasnou zprávu: Hledejte si štěstí jinde. Vládě České republiky jste úplně ukradení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).