Hlavní navigace

OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo, tvrdí lékařské odbory

3. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Další nesmyslný útok na OSVČ, tentokrát ze strany lékařských odborů. Týká se odvodů na zdravotní pojištění. Podnikatelé se ostře ohrazují.

Vláda plivla do tváře zdravotníkům, tvrdí ve své tiskové zprávě Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL). A zdravotníci jdou ještě dál, podle nich OSVČ odvádějí do zdravotního systému jen velmi málo peněz.

Velmi emotivní tisková zpráva, kterou zveřejnil LOK-SČL, primárně útočí na vládu. Ta schválila navýšení plateb veřejného pojištění za tzv. státní pojištěnce o 1,8 milardy korun oproti plánovaným 4,3 miliardy korun: Svým „kompromisním“ rozhodnutím vláda vysloveně plivla do tváře českých zdravotníků, tvrdí LOK-SČL.

OSVČ odvádějí do zdravotního pojištění jen velmi málo, tvrdí zdravotníci

Jenže součástí tiskové zprávy byla také informace, která se bezprostředně týká OSVČ: Stát a OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo. Nyní se ukázalo, že vláda nehodlá na tomto nespravedlivém systému cokoliv měnit.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Dejte do zdravotního pojištění více peněz na naše platy, chtějí lékaři také po OSVČ

Proti tomuto vyjádření se však ihned ostře ohradili zástupci podnikatelů. Podle nich jde o další nesmyslný útok. Obecné tvrzení, že OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo, které dává LOK do souvislosti s odvody za státní pojištěnce a chystanou ústavní stížností, je další ukázkou neschopnosti pracovat s reálnými daty. Centrální odborová organizace (ČMKOS) přitom sama udává, že základní kanály, kudy utíkají peníze ze zdravotního systému, jsou nemocnice samé, které umožňují korupci a předražování zakázek ve výši 30–40 miliard ročně, říká Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Podle něj tak samy lékařské odbory selhávají v kontrolní činnosti a přenášejí odpovědnost na OSVČ. Těch naopak stále ubývá, především u tzv. činnosti hlavní. Jak již dříve psal Podnikatel.cz, přibývá naopak OSVČ vedlejších. Je to zapříčeněno přechodem OSVČ hlavních na formu společnosti s ručením omezeným s jednou korunou základního kapitálu.

Jak navíc vyplynulo z analýzy, kterou publikoval server Podnikatel.cz ve spolupráci s AMSP ČR, výběr na zdravotním pojištění u OSVČ se dostává na úroveň 60 % vůči zaměstnancům, přičemž se srovnává s průměrem zaměstnanců všech příjmových skupin, tedy i vysokopříjmových pracovníků.

Čtěte také: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců? Připravili jsme velké srovnání

Nástroje v marketingu

Lékaři chtějí růst platů až o 10 %, výběr chtějí také od OSVČ

Lékařské odbory se bouří především z toho důvodu, že chtějí navýšit své platy. Zatímco státním zaměstnancům porostou platy již od listopadu o 3 %, zdravotníci získají vyšší platy až od ledna příštího roku. Rozdíl je totiž v systému financování jejich platů. Státní zaměstnanci jsou financováni ze státní rozpočtu, zatímco zdravotníci ze systému zdravotního pojištění.

Lékaři a sestry navíc požadují růst svých platů až o 10 %. Podle nich je současné platové ohodnocení nedostatečné a s omezením přesčasových hodin, kterými si zdravotníci mohli finančně přilepšit, tak zdravotnictví opouští stále více lékařů i sester. Mnozí z nich přijímají nabídky ze sousedního Německa a Rakouska, kde jim nabízejí platové podmínky lepší. Proto LOK-SČL tvrdí, že vláda svým rozhodnutím dala zdravotníkům jasnou zprávu: Hledejte si štěstí jinde. Vládě České republiky jste úplně ukradení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).