Hlavní navigace

OSVČ s paušály se vrátí zvýhodnění na dítě, zároveň se však dále omezí paušály

13. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Aktualizováno: Doplněno o účinnost schválených změn. (13. 1. 2017 17:16)
OSVČ s paušály budou moci opět využívat daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manželku. Zároveň se jim ale výrazně omezí využití samotných paušálů.

Poslanci dnes totiž odhlasovali, že mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, klesne o 50 % na 1 milion korun.

Čtěte více: OSVČ s paušály se má vrátit sleva na dítě, ale za cenu výrazného omezení paušálů

Zvýhodnění se vrací, paušály se omezují

Poslanci dnes schválili pozměňovací návrhy u daňového balíčku, které OSVČ s výdajovými paušály vrací možnost využívat daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku/manžela. Nyní totiž pro všechny paušály platí, že poplatník, který uplatní paušální výdaje a součet jeho dílčích základů (kde se tyto výdaje uplatnily) je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže zvýhodnění a slevu na manželku využít.

Návrat těchto dvou slev však není„zadarmo“. Ruku v ruce s ním se má využití výdajových paušálů opět dále omezit. Mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, klesne o 50 % na 1 milion korun. Stejně jako v současnosti bude platit, že paušál by šel využít i při vyšších příjmech, maximálně byste jím ale mohli uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. Konkrétně půjde o následující stropy:

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč

Novela zákona má nabýt účinnosti 1. dubna 2017. U novinek týkají se paušálů ale bude platit přechodné ustanovení, dle kterého si podnikatelé budou moct za zdaňovací období 2017 vybrat, zda využijí novou úpravu (tedy nižší strop pro výdaje a návrat zvýhodnění a slevy) či stávající (vyšší stropy a bez zvýhodnění a slevy).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).