Hlavní navigace

OSVČ se daří, v červenci jich zbankrotovalo nejméně za posledních 5 let

3. 8. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V letošním červenci zbankrotovalo nejméně OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) za posledních 5 let.

Konkrétně šlo o 377 bankrotů, což je oproti předchozímu měsíci o 108 méně. Obchodních společností zkrachovalo v červenci 60 a počet osobních bankrotů činili 962. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Čtěte také: Trend potvrzen, počet OSVČ hlavních po letech opět roste. Je to důvod k radosti?

Nejméně bankrotů OSVČ za posledních 5 let

V červenci letošního roku zkrachovalo 377 fyzických osob podnikatelů (FOP), což je nejméně za posledních 5 let. V červenci se rovněž snížil počet návrhů na bankrot FOP o 17 na 489 a šlo tak o druhý nejnižší měsíční počet návrhů v tomto roce. Ekonomická situace je pro drobné podnikatele příznivá již delší dobu. Díky dlouhodobě rostoucí ekonomice, zvyšujícím se platům a téměř plné zaměstnanosti roste poptávka po jejich službách jak z řad firem, tak z řad obyvatel. To má následně vliv na pokles počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů i na celkový počet lidí, kteří své podnikání ukončí, vysvětlila Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Co se týče obchodních společností, těch v posledním měsíci zbankrotovalo 60, což je o 2 firmy více než v červnu. U společností se v červenci rovněž zvýšil počet návrhů na bankrot OS, a to o 12 na 93. Jak doplnila Věra Kameníčková, od srpna 2017 do července 2018 bylo vyhlášeno 711 bankrotů obchodních společností, což je o 110 bankrotů (13 %) méně než v předchozím období.

V posledních 12 měsících bylo zároveň vyhlášeno 5646 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 1062 méně než v předchozím období. Počet bankrotů FOP se meziročně snížil o 16 %. Po odpočtu oddlužení, které má stejné parametry jako osobní bankrot, se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů meziročně snížil dokonce o 46 % na 257 bankrotů oproti 479 bankrotům v předešlém období, uzavřela Kameníčková.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).