Hlavní navigace

Názory k článku OSVČ se na půl roku zcela odpustí minimální sociální i zdravotní pojištění

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 3. 2020 20:18

  Motýl Emanuel

  Pro začátek to špatné není, jsem rád, že se nebude doplácet zdravotní. Ale pointa je furt trochu mimo. Pokud osvč nemá příjem, vyplatí se mu furt radši jít na pracák na půl roku a pobírat podporu. Protože ušetřit 30 tis z 0 příjmů je furt nula co si budeme povídat :) Takže takhle pomoc je zatím jen pro nás, kteří ukončit nemůžeme, protože nějaké malé příjmy máme i z jiné než paralyzované oblasti, ač nás to ale neuživí.

  Opravdu by bylo fajn, kdyby vláda všem poskytla nějakou minimální dávku na přežití, když to není problém u zaměstnanců.

 • 23. 3. 2020 22:40

  Jehovista

  No tak at jde na pracak. Uz to odpusteni pojisteni na pul roku mi prijde hodne stedre(mozna az zbytecne... preci jen to nezasahne vsechny OSVC). Ok, doslo k pruseru a stat se snazi lidem pomoct, aby neprisli o zivobyti. Ale nezavadel bych tady zakladni prijem bez toho, aby se nejdriv reklo, koho kvuli tomu okradem.

 • 23. 3. 2020 23:19

  Motýl Emanuel

  S tím bych souhlasil pokud, by se to samé zavedlo u zaměstnanců, že prostě pokud firma má zákaz činnosti nebo odbytu, prostě nemusí vyplácet mzdu a může jít "na pracák" ale to víte, to jaksi nejde, takže jednu skupinu dotujete i z našich daní, a jinou ne? To právě moc OK není, když vezmeme v potaz to, že osvč za ty svoje odvody nedostávají od státu normálně prakticky nic a i to nic, jím pak v důchodu chtějí ideálně vzít.

  Kdyby tohle byla nějaká menší krize, neřeknu vám na to půl slova, jsem odpůrcem dotací a celého tohohle bordelu s příspěvky za nic, ale tahle situace paralyzuje trh na tak dlouho, že vrátit lidem a osvč jsou také lidi, to co lidi odváděli minulé roky, kdy vláda vyhazovala z okna nepotřebným je více než na místě. To se na mě nezlobte. Jestli se tady můžou vyhazovat mld za útčenkovku, eet nebo jízdné, tak jsou tu mld i na pomoc drobným živnostníkům.

 • 23. 3. 2020 23:39

  Jehovista

  Stat nuti firmy zamestnavat lidi podle brutalniho zakoniku prace a sebere jim polovinu vydelku, z cehoz se financuje driva vetsina duchodu a zdravotnictvi. Firma nemuze zamestnance jednoduse propustit kdykoliv se nedari, protoze ji to stat pod pohruzkou nasili zakazuje. OSVC se muze uskromnit, nebo ze dne na den zivnost zrusit a jit na pracak. Firma je v haji, protoze tem zamestnancum dal musi davat vyplatu a platit odvody statu, nebo vysolit 1-3mesicni odstupne a ukoncit cinnost na trvalo(znovu otevrit provoz uz nemuze, protoze by nabirala zamestnance na stejne pozice, jako ty co vyhodila).
  Ja jsem proti veskerym dotacim a kompenzacim, ale v tomhle pripade by ty firmy nepolozil ani tak nouzovy stav, jako nasilim vynucovany zakonik prace.
  Jo.. OSVC jsou taky bite, ale maji preci jen trochu vetsi volnost a do systemu neodvadeli zdaleka tolik, jako zamestnanci(Na tohle tema bych nerad rozvijel diskuzi, protoze to znam dost dobre z obou stran barikady)

 • 24. 3. 2020 10:59

  Motýl Emanuel

  Ano jít na pracák je cesta, ale ono to sebou nese spoustu papírování, má to jednu negativní vlastnost, ten živnostník tím půjde do šedé zóny, protože nemůže fakturovat. Co je tedy pro stát pomyslně větší škoda? Ono totiž většina živnostníků se dokáže nějak přeorientovat ale potřebují k tomu čas, ten ale moc nejde mít na pracáku, protože během té doby musíte dělat načerno ale vy budete mít nějaké malé příjmy, jen vás prostě neuživí ze začátku. Když podnikáte ve stabilním sektoru, můžete si dovolit nemít velké rezervy ale když měníte podnikání, bez rezerv to udělat nejde a ti malé z vesnic je právě moc nemají. Pokud by ale třeba pár měsíců živnostníkům byla vyplácena nějaká částka na životní minimum, když se tady můžou 10 let dotovat lidi co si žijí nad-poměry v bytě na který nemají, tak nemusí ukončovat živnost ale můžou hledat jiné klienty a cesty podnikání. Jistě to dostane třeba třetina lidí co to nepotřebuje, ale těch aktivních živnostníků zase tolik není, aby to v téhle situaci podle mě nebylo odůvodněné, a to opět zdůrazním já nejsem podporovatel dávek, tohle je pro mě zcela mimořádná situace.

 • 24. 3. 2020 18:49

  bez přezdívky

  Podívejte se, znám mnoho živnostníků, a do jednoho můžu říci, že se mají lépe než když byly zaměstnanci (prakticky všichni zaměstnanci byly).

  Když tu tak brečíte, že je těžké být živnostník, tak běžte dělat zaměstnance, nikdo vám nebrání!

  A co se týká času na přeorientování, posledních 7 let bylo poměrně silných, i kdybyste si do rezervy odkládal 10% platu (osobně odkládám mnohem víc), tak máte 8 platů rezervy.

  A samozřejmě, pokud si nejste schopen odložit ani 10% rezervy a postrádáte základní finanční gramotnost, možná by pro vás opravdu bylo lepší stát se zaměstnancem.

 • 24. 3. 2020 19:37

  Motýl Emanuel

  A kde berete pocit, že mluvím zrovna o sobě? Já mluvím o lidech z venkova, kde vím že dva už na pracáku skončili, protože v horní dolní kdy si po odečtení daní a provozních nákladů vydělá pár s dětmi dohromady čistého 28tis na život, hypotéku atp a z toho platí ještě inovace hospody a skromného ubytování, no světe div se, ono to podnikání prostě rezervy bere pokud to nemáte jen jako dojnou krávu. Znám jen málo podnikatelů, co se mají lépe, než by se měli kdyby byli zaměstnanci, tedy podle toho co berete, že se mají lépe? Že dělají 12-14 hodin denně, nemají dovolené, nemocenské ale zůstane jím měsíčně o 10tis víc než by měli jako zaměstnanci? Ať počítám jak počítám, ne každému přijde pár tisíc navíc za mnohem více času, jako mít se lépe :)

  A to já žiji v Praze a ti živnostníci se špatně nemají, ale to jen do chvíle, kdy zjistíte, jak moc pracují aby se měli dobře, když si to pak vydělíte počtem hodin a porovnáte s mzdou na podobné pozici, tak zjistíte že to vlastně je horší právě na ty hodiny u většiny z nich. Dobře se mají tak leda lidi na švarcu a to je urážka živnostníků pokud je za ně považujete.

 • 24. 3. 2020 20:08

  bez přezdívky

  A co byste tedy navrhoval? Zvýšit daně dělníkům v továrně co chodí přespávat na ubytovnu, a dát je živnostníkům. Zrušit důchody? Zvýšit státní shodek a znehodnotit úspory obyvatelstva? Nebo zdanit více lékaře, kteří po nocích studovali. Nebo progresivní daně a trestat lidi, kteří se snaží?

 • 24. 3. 2020 22:11

  Motýl Emanuel

  Já osobně bych dal něco všem stejnou měrou, nic jako 60% mzdy za nic. Ale například zaměstnancům co nemohou pracovat, protože jejich firma je paralyzovaná měsíční dávku XY tisíc, osvč třeba 60-70% té dávky pro zaměstnance, protože si platíme o něco méně. Ale bavili bychom se o nějaké částce na udržení živobytí, možná okolo 10 tis, jsme na jedné lodi a zase ten stát přece nemůže lidi držet ve stejném "komfortu" když je stav nouze ale trochu se mi nelíbí, že tady některým zaměstnancům dají 80% a můžou sedět doma, zatím co osvč se můžou jít pást, přitom zrovna osvč jsou ohrožení nejvíc, ty hodí firma před palubu první.

  Daně jinak řemeslníkům zvednout nemůžete, nemáte jak, protože oni daně neplatí, můžete je zvednout leda firmě a ta buď dá řemeslníkovi méně a nebo jí to více zatíží a ona pak zdraží zákazníkům. Je třeba si uvědomit, že tenhle stát táhnou hlavně firmy a osvč z pohledu drobné infrastruktury, nikoliv zaměstnanci. Když by totiž všechny firmy zavřeli krám, nemáte kam chodit do práce a z čeho ty daně platit, takže opravdu nechápu, proč stát v tomhle případě hned nespěchá ty firmy podržet, jako například firmy v cestovním ruchu a spol, které jsou momentálně na hraně propasti s výhledem zavřených hranic na dva roky. Jak si na tohle třeba chcete dělat rezervy?

  A kdyby se tady nedotovali různé agroferty, jízdné, účtenkovky a hromady zbytečných úředníků, tak máme za 7 let blahobytu sýpky plné peněz.

  Mimochodem progresivní zdanění už máme, říká se mu sleva na poplatníka, tento měsíc jsem státu na dani z příjmu poslal skoro to samé, co ušetřím díky úlevě na odvodech, tedy ušetřím, no ušetřím jen pokud to moji klienti ustojí, pokud ne, tak z nuly nic než nula nebude.

 • 24. 3. 2020 22:33

  Motýl Emanuel

  Jen doplním, tady je teď situace taková:

  jsi zaměstnanec, máš jisté peníze od státu i když pracovat nebudeš

  jsi osvč, dáme ti slevu ale pokud pracovat nebudeš či nedokážeš (v turismu např), tak nedostaneš vlastně nic protože sleva z nuly je nula

  přitom rezervy mají mít oba a ano, osvč možná budou mít rezervy, ale stát tady zapříčinil svým rozhodnutím nějakou situaci, kterou nemůžou lidé ovlivnit a tedy si myslím, že by stát měl poskytnout pomoc všem bez rozdílu, který jsem nastínil výše. Tak jestli je v pořádku aby stát tedy platil mzdy tak by měl poskytnout něco takového i osvč, byť třeba poloviční nebo 3/4 částku oproti zaměstnancům abychom zachovali poměr který je standartě, ale zatím mi přijde, že stát osvč chce hodit žralokům.

 • 25. 3. 2020 0:43

  bez přezdívky

  Chcete stejnou měrou, tak se podívejte na průměrné daně, odvody zaplacené zaměstnancem a živnostníkem, takže byste zvýšil daně a odvody živnostníkům tak o 300%, aby se dostali na úroveň zaměstnanců?

  Sakra, jednou jste živnostník, tak tu nefňukejte, vybral jste si to sám! Já jsem zaměstnanec, nefňukám tu, platím daně jak mourovatej, zatímco beru 2x tolik v čistém co můj kamarád živnostník, tak platím 10x tolik na daních a odvodech, platím si za komfort, firma, stát se o mě postará, není to zadarmo, jsou tu ústupky, ale mám komfortní život, vybral jsem si to, nefňukám tu.

  Živnostníci i v porovnání se světem se tu maj jak prase v žitě, podmínky tu byly nastaveny od dob reforem, kdy se podnikání hodně podporovalo, na západě by vás jako živnostníka stát očesal na úplně jiné úrovni, řekne vám to každý. Naopak zaměstnanci tu mají nepřiměřeně vysoké daně, fakt mi řekněte, jestli platíte daně + odvody 45%. A to, že se stát pak za ty prachy postará, to beru jako samozřejmost.

  Místo toho, abyste sem chodil fňukat byste udělal o hodně líp, kdybyste se situaci přizpůsobil. Ano, nikdo to nemohl čekat, tak si půjčte auto a začněte lidem vozit obědy, utrhaj vám ruce, od toho jste podnikatel, abyste využil příležitosti. Místo toho, abyste se furt koukal někomu jinému, jak on se má.

  Víte jakej je mezi náma rozdíl? Já aktuální situaci vidím jako příležitost, veškerý kapitál zlevnil, akcie jdou dolů, nemovitosti půjdou dolů, úroky jdou dolů, lidi si všechno objednávaj domů, hromada příležitostí a já je využívám, to že vy nebo někteří nedokáží využívat příležitostí doby je vaše chyba, nesvádějte to na vládu.

  A když by všechny firmy zavřeli krám, proč by to všechny firmy dělali? Spousta firem aktuální situace využívá, firma pro kterou pracuji naopak pociťuje vyšší poptávku, naši klienti kterým poptávka klesla se naopak dostávají k úkolům, na které roky nebyl čas, rekonstruují budovy, aktualizují počítačové systémy, dělají to k čemu se nemohli dlouho dostat.

  Budete se divit, ale na světě jsou chytřejší lidi než vy, lidi kteří třeba čtou knížky, sledují historii a vědí, že každých třeba 10 let nějaké problémy přijdou, 2000 krach dot-com boom, 2008 finanční krize, 2020 coronavirus, 1930 černý pátek na burze, atd. atd. Opravdu to nikdo nemohl předpokládat? Věřte mi, že je tu spousta lidí, co to předpokládalo. Kdybyste vytáhl hlavu z té vaší vesnice, tak byste zjistil, že finanční poradci radí třeba mít 20% majetku v hotovosti, 20% v nemovitostech, 20% v akciích a 40% v podnikání. Právě protože takové situace jednou za čas nastávají!

  A to že žijete ve snovém světě, kdy zaměstnanci by nezvládli podnikat, nezlobte se na mě, s živnostníky se běžně setkávám, mnoho zaměstnanců by to zvládlo líp, jen si v zaměstnání za větší pohodu vydělaj víc, a prostě člověk nemůže být jaderný inženýr na IČO a obcházet jaderné elektrárny po ústí a spravovat reaktory, ale to neznamená, že by nezvládl vlastnit 10 bytů na airbnb a odepisovat nájemníkům, jen se mu do toho třeba nechce.

  Ale jasně, vy jste nejvíc, zaplatíte 5k na daních a odvodech, odnesete si domů čistou třicítku po 12 hodinách dřiny a my zaměstnanci se z toho máme po****, protože nic jiného než balit balíky v e-shopu neumíte. Bez vás by se svět zbortil, ano...

 • 25. 3. 2020 9:08

  Motýl Emanuel

  Koukám, že tady jsem píchl do živého :) Jsem bohužel líný na to, počítat kolik to je a odečítat od toho benefity, abychom neporovnávali hrušky a jabka, ale tady si prostě nikdo nestěžuje na normální situaci, ale na situaci kterou vyvolala vláda svým jednáním, firmy budou následně vymáhat odškodné a pravděpodobně budou moci i osvč, ale pro některé a znovu opakuji, nejde zde o mě, to je likvidační už dnes a potřebují stejně jako zaměstnanci pomoci hned.

  Možná je ale zbytečné se s vámi o tom bavit, protože když vnímáte živnostníky jako lidi co někde balí balíky, tak asi vůbec nemáte tušení o koho zde v té diskuzi jde, skoro mi připomínáte jednoho nerd kamaráda, co ve své IT bublině má pocit, jak se všichni mají dobře, protože přece mají instagram plný krásných fotek, jezdí hezkým ojetým autem a on vydělává taky dobře bez většího úsilí, jeho kamarádi na švarcu taky, tak to pak aplikuje na vjemy co vidí :)

  A už jen tím, že tady vytahujete světové krize, které se právě téměř vůbec toho drobného podnikání netýkají, protože tam prodává statkář sousedům brambory, nebo opravuje kohoutky a to bude bez ohledu na krize, o takových lidech tady mluvím jen jak ukazujete, žijete někde v nějaké bublině, možná IT a to vám říkám jako vývojář, jen bohužel nejsem lhostejný člověk co nevidí dál než na svou zahrádku, resprese státu vůči podnikání se mě zatím také netýkají a přesto chodím na letnou, je to proto, že mi není jedno jak se mají ostatní kterých se to týká.

  Zkuste otevřít oči a uvědomit si, co je to ten drobný podnikatel, možná vám pak dojde, že většina ani neví, co to jsou akcie a podle CSU většina nemá ani obrat nad 500 tis ročně. Pak vám možná dojde o koho v celé té diskuzi jde.

 • 25. 3. 2020 10:13

  bez přezdívky

  Já moc dobře vím, co to jsou živnostníci, realitní makléř, kadeřnice, autoopravář, trenér, a i ten zmiňovaný drobný e-shop.

  Hodně lidí kolem sebe vidím, že se kouká, jak se někdo má špatně, stejně tak se můžete koukat ostatním do talíře, jak se mají líp, je to na stejné úrovni, je vám po tom prd.

  Pokud nyní opravdu někoho lituji, opravdu s někým soucítím, tak to jsou lékaři, 5 let studovali, několik let dělali atestaci, pomáhají nám všem lidem, jsou to lidi co tvrdě dřou a jsou v první linii. Ti jsou ti nejvíc zasažení. Čert vem mojí kadeřnici, mám doma strojek, ostříhá mě někdo z rodiny, to přežij stejně jako ostatní, možná to nebude tak perfektní, ale plicní ventilaci si sám asi nepřipojím.

  A co se týká kompenzací od státu, jsem 100% pro jejich vyplacení. Opravdu! Konečně ti co celé roky poctivě odváděli daně a platili něco dostanou nazpět, a ti co jeli čistá ruka utřou zobák!

  To co vám furt jaksi nicméně uchází je to, že stát jsme my. To není nějakej hodnej strýček Fido, co něco produkuje. Babiš vám pračku nevyrobí, nevyrobí vám jí ani Kalousek, ani Bartoš, ani Fiala. Nyní je v jednání, nevím jestli jste to postřehl, zákon o ČNB, že by ČNB financovala na přímo vládu, abych to pro vás přeložil, že by se vše zaplatilo z peněz střadatelů.

  A možná vám to nedochází, ale bohatí lidé nemají peníze na spořácích, Babiš dluží 45 mld. pro něj je znehodnocení měny dar z nebes. Po těhle lidech, kteří si odždibovali kůrku od chleba od své huby chcete, aby to zaplatili. Nebude to platit stát, budou to platit čeští střadatelé, třeba nějaká babička, která má rezervu na dožití na spořáku.

 • 24. 3. 2020 19:37

  K.PLCH

  Dobrý den,
  rád bych znal váš názor.
  Jsem OSVČ na hlavní činnost a platím minimální zálohy a souběžně mám brigádu na DPP. Můžu počítat také s prominutím záloh na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji

 • 24. 3. 2020 21:22

  bez přezdívky

  Pokud máte podnikání jako hlavní činnost, tak pravděpodobně taky nebudete celých 6 měsíců (za březen až srpen) muset platit zálohy na SP a ZP...

 • 25. 3. 2020 11:12

  Bing

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, když jsem OSVČ vedleší, tak také nemusím platit zálohy 6 měsíců, ale pak musím doplatit rozdíl co jsem platit měla a minimální zálohou pro OSVČ vedlejší 1018 kč. Je to tak? Děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).