Hlavní navigace

Otazníky kolem povodní a dlužníků. Vrhnou se na ně exekutoři?

12. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Po povodních se vynořují další otazníky. Jak to bude s postiženými a zároveň dlužníky, kteří mohou kvůli povodním čelit exekuci? Zjistili jsme.

Povodně mohou zadělat na vrásky těm lidem, kteří přišli o majetek a zároveň jsou už dlužníky. Ti, co už čelí exekuci, mohou požádat o její odklad. Musí o to však sami požádat, jinak exekutor zaklepe i na ty dveře, za nimiž je vstup do prázdnoty.

Upozornil na to i sociálně-demokratický senátor Zdeněk Škromach. Ten na svém profilu na Facebooku uvedl, že se oběti povodní mohou v následujících dnech stát oběťmi exekutorů. Šéf Exekutorské komory Jiří Prošek to ale důrazně odmítá.

Zdroj: Facebook.com

Škromach si na svém veřejném profilu pustil pusu na špacír a napsal doslova: Jsem přesvědčen, že peníze vynakládané státem na zajištění rodin s dětmi, lidí se zdravotním postižením, nezaměstnaných či seniorů, by měly sloužit svému účelu a nikoliv je cpát do nenasytného chřtánu některých nezodpovědných exekutorů. Věřitele zároveň označil za šmejdy a neopomněl přidat poznámku, že brzy přijde s návrhem novely zákona, který dlužníky i státní kasu před exekutory ochrání.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Exekutorů se po povodních prý bát nemusíme.

Exekutorská komora však dlužníky nabádá, že není třeba se exekucí po povodních obávat: Soudní exekutor přihlédne k složité životní situaci dlužníka a přeruší srážky ze mzdy či další způsoby, které vedou k uspokojení pohledávky věřitele, upozornil prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Podle něj zákon jasně pamatuje na takovéto mimořádné situace: Dlužníkovi stačí podat jednoduchý návrh, uvádí Prošek a odvolává se přitom na ustanovení občanského soudního řádu.

Na návrh může soud odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.

Jak tedy v dané věci postupovat? Radí Exekutorská komora

  1. Návrh na odklad exekuce podejte u soudního exekutora, kterého soud pověřil provedením exekuce.
  2. V návrhu uveďte důvody, které jsou pro odklad exekuce relevantní – např., že bylo vyplaveno vaše obydlí. Zároveň musíte uvést dobu trvání odkladu, o kterou žádáte.
  3. Pokud soudní exekutor nerozhodne o návrhu do 7 dnů, postoupí jej soudu. Ten rozhodne bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 15 dnů.
  4. Návrh na odklad exekuce, který neobsahuje všechny náležitosti nebo který je nesrozumitelný či neurčitý nebo ke kterému nejsou přiloženy listiny k prokázání tvrzení obsažených v návrhu, soudní exekutor musí ze zákona odmítnout. Dbejte proto na správnost podání.
  5. Do vydání rozhodnutí o návrhu nečiní soudní exekutor žádné úkony směřující k provedení exekuce. Nesmí však jít o návrh, který dlužník podá účelově. Pokud by někdo zneužil povodňové situace a podal svévolný návrh, může exekuce pokračovat.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).