Hlavní navigace

Outdoor aktivity přinášejí také svá rizika

14. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Každý outdoor program s sebou díky své originalitě i jedinečnosti týmu přináší hmatatelná rizika. Je užitečné je poznat a počítat s jejich možnými negativními důsledky. Kvalitní přípravou kurzu jim však lze účinně předcházet. Podaří-li se takové nesnáze překonat, může se outdoor kurz stát obrovským přínosem v procesu budování týmové spolupráce.

Rizika

Někdy se i dobře myšlený outdoor kurz může minout účinkem, pokud nedostatečně odráží potřeby dané manažerské skupiny. Zadavatel kurzu například očekává zlepšení vzájemné komunikace mezi účastníky, avšak skutečným jádrem problému je špatná úroveň spolupráce. Tomuto riziku lze předejít důkladnou analýzou potřeb a situace manažerské skupiny ještě během zadávání kurzu. Důležitým zdrojem takových informací jsou především samotní budoucí účastníci.

I přes správné odhadnutí týmových potřeb a vhodnou volbu zaměření kurzu nemusí kurz přinést očekávaný užitek, pokud nejsou účastníci dostatečně a předem informovaní o podobě a smyslu konkrétního outdoor programu. Může třeba dojít k situaci, kdy manažeři přijíždějí na kurz s očekáváním přijemného odpočinku a zábavy, ačkoliv je lektoři uvádějí do vzdělávacích aktivit a požadují po nich spolupráci. Výsledkem je pak velmi často nespokojenost a negativní emoce. Nebo naopak nemusí pracovně vytížený manažer nalézat pro sebe smysl v účasti na aktivitách „outdoor fun”. Důležitou prevencí tohoto rizika je seznámení členů týmu s cíli kurzu, aby je mohli snáze přijmout za vlastní.

Nepříjemným důsledkem outdoor kurzu se může stát posun od zdvořilé a formální komunikace k příliš kamarádskému a otevřenému vystupování. Taková změna může být zvlášť nepříjemná v prostředí větší firmy, kde je udržována atmosféra vážnosti a úcty díky velkým profesním zkušenostem členů vedení či generálního ředitele. Společný prožitek přátelské atmosféry při outdoor recreation by měl být přenášen do každodenní práce jen opatrně a v žádném případě samozřejmě nebo některým manažerům navzdory.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Také odhalední slabých vlastností během outdoor trainingu jednoho člena týmu by mělo být přenášet do každodenní práce jen velmi opatrně. Nemělo by vést k diskreditaci, ale k objevení jedinečného přínosu každého jednotlivce.

Přínosy

Pokud manažerský tým dokáže překonat rizika spojená s outdoor aktivitami, můžou mu dát nenahraditelnou a společnou zkušenost. Pomůže „dostat pod kůži“ principy týmové práce a postupně rozvíjet dovednosti potřebné ke kvalitnímu a efektivnímu fungování týmu. Například bližší poznání členů týmu (a to v situacích běžných i záměrně vyhrocených), pochopení jednotlivých týmových rolí, rozvoj efektivní komunikace v týmu, zdokonalování tvůrčích potenciálů, odhalování přirozených vůdčích osobností atd.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).