Hlavní navigace

Oženil se v půlce roku 2019, může si uplatnit plnou výši slevy na manželku?

Jana Knížková

V daňovém přiznání si mohou poplatníci uplatnit celou řadu slev a zvýhodnění. Patří mezi ně i sleva na manželku/manžela. Jaká jsou pravidla?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V praxi nastala situace, kdy poplatník uzavřel sňatek v polovině roku. Jak je to s výší slevy, kterou lze uplatnit, a hraje nějakou roli skutečnost, že manželka poplatníka je od měsíce února 2019 na mateřské dovolené?

V daňovém přiznání za rok 2019 lze dle § 35ba a § 35c zákona o daních z příjmů uplatnit tyto slevy a zvýhodnění:

  • Základní sleva na poplatníka
  • Sleva na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti (roční sleva)
  • Sleva z titulu pobírání invalidního důchodu
  • Sleva držitele průkazu ZTP/P
  • Sleva pro studenta
  • Sleva za umístění dítěte (roční sleva)
  • Sleva na evidenci tržeb (pouze v daňovém přiznání)
  • Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

Sleva činí 24 840 korun za rok. Pokud má manžel/manželka status zdravotního postižení ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek.

Čtěte také: Nehrozí i vám? Přehled nejčastějších chyb v daňových přiznáních

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Jestliže došlo k uzavření sňatku během roku, činí sleva 1/12 z částky 24 840 korun za každý měsíc, ve kterém byla uplatněná osoba k 1. dni manželkou (manželem). Včetně měsíce, ve kterém bylo manželství uzavřeno v průběhu prvního dne.

Slevu na dani na vyživovanou manželku žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti může uplatnit pouze v případě, že manželka neměla příjmy vyšší než 68 000 Kč za celý rok, do těchto příjmů se zahrnuje i peněžitá dávka v mateřství, nikoliv však rodičovský příspěvek, který představuje formu dávek státní sociální podpory.

Daňové přiznání 2019: Přehled slev, daňových zvýhodnění a nezdanitelných částek

tip-speciál-covid

V případě, že jsou splněny podmínky shora uvedené, je možné si uplatnit slevu na manželku ve výši jedné dvanáctiny, za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně. Pro úplnost doplňujeme, že za manžela/manželku se pro účely daně z příjmů považuje také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství, uvádí Finanční správa ČR na svých webových stránkách

Slevu lze uplatnit pouze ročně, a to na základě daňového přiznání či ročního zúčtování daní. Měsíčně se sleva neuplatňuje.

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).