Hlavní navigace

Pád na amerických burzách potopil i tu pražskou

10. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včerejší propady amerických burz naplno ovlivnily vývoj v Asii i Evropě. Ani pražská burza není výjimkou, oslabují všechny její tituly. Investoři přestali věřit v účinnost záchranných opatření. Včerejší obchodování na americké burze mělo doslova tragický vývoj.

Její akcie prudce propadly díky hromadnému vyprodávání obchodníků v poslední hodině obchodování. S tímto vědomím také začínala obchodovat pražská burza, jejíž index PX během prvních deseti minut ztratil 11,5 %. Podobné ztráty prožívají i burzy v Asii. Index pražské burzy se tak ocitl na hodnotě, na které byl naposledy v listopadu roku 2004. Pesimistická očekávání, že záchranné plány nebudou fungovat způsobují, že klesají všechny burzovní tituly.

Před desátou hodinou bylo dokonce na 15 minut pozastaveno obchodování akcií AAA. Ty dosáhly více než 20% ztráty. Pravidla pražské burzy jsou nastavena tak, že pokud se vývoj hodnoty akcií odchýlí o více než 20 % od aritmetického středu a do dvou minut se nevrátí do povoleného pásma, je vyhlášena 15 minutová přestávka. Za určitých podmínek pak lze její povolené fluktuační pásmo rozšířit o dalších 10 % až do maximálního limitu 50 %. Pokud je překročeno i rozšířené 10% pásmo, čeká akcie automaticky další pauza v obchodování. Čtěte více: Janoušek: Pokles akcií láká na burzu nové investory

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).