Hlavní navigace

Zdařilé padělky od pravých bankovek laik prakticky nerozpozná

3. 3. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Na bankovku s nominální hodnotou 500 000 Kč asi jen tak někdo neskočí. U tisícikoruny s vodotiskem a dalšími imitovanými ochrannými prvky však už nastává problém. Běžný občan totiž nemusí dobře udělaný padělek rozpoznat.

Podle České národní banky (ČNB) zůstávají padělky tuzemské národní měny málo nebezpečné. Jak se však mohli v pondělí na živo přesvědčit účastníci tiskové konference ČNB, některé padělky jsou pro laiky prakticky nerozpoznatelné. Zatímco na bankovku v nominální hodnotě 500 000 Kč, která vznikla z pětisetkoruny připsáním tří nul propisovací tužkou, skočí opravdu asi jen málokdo, tisícikorunu s vodotiskem a s ochranným pruhem přijme takřka kdokoli.

bankovka, koruny, padělek, padělky
Zdroj: ČNB

Dobré padělky se poznávají těžko

Podle údajů ČNB došlo v roce 2009 k zadržení 3684 kusů padělaných či pozměněných českých bankovek a mincí. Většinu z tohoto počtu tvořily padělané bankovky, kterých bylo odhaleno 3589. Padělaných mincí se pak objevilo 73. Pozměněné bankovky a mince se na celkovém počtu podílely 22 kusů. Hodnota padělků dosáhla pěti milionů korun. Naprostá většina zabavených falzifikátů (96 %) byla vytvořena pomocí inkoustového tisku. Zbylé 4 % vytvořili padělatelé přes barevnou kopírku.

České bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné a patří k nejméně padělaným. Výzkum, vývoj a aplikace ochranných prvků českých peněz patří ke světové špičce. Péče o peněžní oběh a zajištění jeho bezpečnosti je jednou z hlavních priorit centrální banky, řekl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

bankovka, koruny, padělek, padělky

Padělky rozřazuje ČNB podle kvality provedení do pěti skupin, od neumělých padělků až po velmi nebezpečné. Nejvíce odhalených falešných bankovek (2974) spadá do skupiny „méně zdařilých“, které by měl podle bankéřů rozpoznat i běžný občan. Žádný odhalený padělek nepatřil do nejnebezpečnější skupiny, avšak 12 jich bylo zařazeno do druhé rizikové skupiny, tzv.“ nebezpečné padělky“.

Jenže ani bankovky z „málo nebezpečných skupin“ nemusí obyčejný neproškolený občan poznat. Padělanou stokorunu řadící se do skupiny méně zdařilých sice na první pohled prozradí menší velikost, než jakou má originál, ale u ostatních bankovek již situace tak jasná není. Například tisícikoruna, která měla vodotisk a některé další ochranné znaky, způsobila mezi novináři menší rozruch. V podstatě všichni se shodli, že danou bankovku by přijali bez sebemenšího stínu podezření.

bankovka, koruny, padělek, padělky

Zaměstnanec ČNB, který falešné bankovky prezentoval, se jal sice oponovat, že papír je jiný než originální, že barvy mají tmavší odstín a že některé ochranné prvky se přece nedají zaměnit. Jak však mohu potvrdit, jestliže nemáte srovnání, při zběžném ohledání si padělku všimne jen málokdo. Navíc zkuste si v obchodě, kdy za vám stojí dlouhá fronta, začít kontrolovat obdržené bankovky, zda mají všechny ochranné prvky, správnou barvu, velikost a papír. Nevraživé pohledy a nejapné poznámky by bylo to nejmilejší, co by vás v tu chvíli mohlo potkat.

Malé zkušenosti s eurem

Jak může být pro Čechy těžké poznat zdařilé padělky české měny, o to hůře lze odhalit falešné cizí bankovky, například eura. Třeba reportérka jednoho českého rádia přiznala, že padělanou bankovku v hodnotě 500 euro, která se řadila do skupiny méně zdařilých, by nerozpoznala už jen kvůli tomu, že ji v životě neměla v ruce. Počet falešných zahraničních bankovek zadržených v Česku přitom v loňském roce vzrostl o 1624 kusů na celkový počet 3 169 kusů. Jenom falešných eurobankovek přibylo oproti roku 2008 o 1717 kusů na 2745 kusů. Největší množství padělaných eurobankovek odhalila Policie ČR, která při svých zásazích našla 1973 falešných eurobankovek.

MM_socky3

bankovka, koruny, padělek, padělky

Názorná ukázka falešných platidel a jejich porovnání s pravými však nutně svádí k myšlence, kolik zdařilých padělků koluje v ekonomice, aniž by je někdo odhalil. Pokud se totiž bankovka nedostane do bank, jejichž školení zaměstnanci by falzifikáty měli poznat, může nerušeně proudit mezi obchody a zákazníky i řadu let. Důležitá rada ale na závěr – jestliže zjistíte, že jste někde přijali padělek, nezkoušejte ho dále udat, dopustili byste se tím trestného činu. O to více buďte obezřetní při přijímání bankovek, za odevzdaný padělek vám totiž žádná banka nedá ani korunu.

Foto: Ivana Dvorská

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).