Hlavní navigace

Pane premiére a ministře, svými výroky likvidujete drobné podnikání

23. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Kdo v posledních dnech sledoval prohlášení ministra financí i samotatného premiéra, musel by být opravdu padlý na hlavu, aby v Česku začal podnikat.

Právní nejistota, neustálé změny, přebujelá byrokracie. To jsou hlavní překážky, které v Česku brání dalšímu rozvoji drobného podnikání. Při rozhovorech, které jsem pro server Podnikatel.cz za celou dobu jeho existence realizoval, to byly právě tyto odpovědi, které zaznívaly při otázce, co vám na podnikání u nás nejvíce vadí.


Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed

Ať už u vládního kormidla sedí levice či pravice, situace v oblasti drobného podnikání se nemění a ani nelepší. V posledních dnech i týdnech se navíc ministr financí, premiér Andrej Babiš, předhání se svým šéfem, premiérem Bohuslavem Sobotkou, o to, kdo dříve svými výroky zlikviduje drobné podnikání v Česku. Pokud by člověk nezasvěcený do podnikání tady chtěl začít podnikat a průběžně si pročítá výroky obou pánů, musel by být opravdu padlý na hlavu, aby vůbec chtěl s podnikáním začít. Proč? Pojďme si to ukázat na konkrétních příkladech.

Výdajové paušály

Ministr financí Andrej Babiš již několikrát kolem výdajových paušálů rozpoutal horkou debatu. Připomeňme si jeho loňský květnový výrok, kdy přišel v rámci boje proti daňovým únikům s návrhem, že se osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které využívají výdajový paušál, zruší sleva na poplatníka.

Využíváte výdajové paušály? Přijdete o základní slevu, Babiš ji chce zrušit

Přesně týden na to Babiš ze svého původního plánu ustoupil.

Andrej Babiš couvá, OSVČ s paušály základní sleva na dani zůstane

Nakonec však ministerstvo financí prosadilo omezení výdajových paušálů. Konkrétně došlo k zavedení stropu i pro doposud neomezené paušály 60 a 80 procent. Limity byly stanoveny pro 60% paušál na 1 200 000 Kč a 1 600 000 Kč při užití paušálu 80 %.

30 tisíc podnikatelů může zapomenout na výdajové paušály a zvýší se jim pojistné

Jenže s výdajovými paušály měl Babiš další plány, chtěl sáhnout do jejich výše. Proto v tomto ohledu zřídil pracovní skupinu, která měla novou výši výdajových paušálů upravit, aby nebyla „tak výhodná“. Nakonec pracovní skupina skončila, respektive přerušila svoji činnost, protože najednou se zase do výdajových paušálů vlastně sahat nechce.

Dobrá zpráva pro OSVČ. Skupina, jež řešila změny výdajových paušálů, zatím končí

Elektronická evidence tržeb

Ano, nebude líp, alespoň v oblasti drobného podnikání. Že živnostníky Babiš nemá rád, to svými výroky, které poté ihned odvolává, jedině potvrzuje. Když k tomu přičteme ještě neschopnost některých médií, které za účelem bulvarizace či osobní pomsty vůči samotnému ministrovi ještě přiživí nesmyslnost některých prohlášení, máme zde další nejistotu pro živnostníky, kteří jen kroutí hlavou a říkají si: Co jsem komu udělal?!

Ukázkou je problematika elektronické evidence tržeb (EET), kdy médii proběhla mylná informace, že se bude týkat všech živnostníků.

Ne. Všech živnostníků se elektronická evidence tržeb netýká

Nakonec se ukázalo, že by se měla týkat pouze 500 až 600 tisíc subjektů. I z tohoto požadavku nakonec ministr financí Babiš ustoupil, prý se to bude týkat jen 300 tisíc podnikatelů a z EET by měli být vyškrtnuti drobní řemeslníci. K tomu ale Babiš jedním dechem dodal, že používání EET bude podnikatele něco stát, protože stát po nich něco chce, tak to prostě zaplatí: Kdo nemá 2000 korun ročně, tak radši ať nepodniká, řekl Babiš v České televizi. Jenže podnikatel opět kroutí hlavou – proč by měl platit za něco, co po něm chce povinně stát?

I toto téma se mění prakticky každým dnem, živnostníky uvádí v nejistotu a navíc jim začíná docházet i trpělivost. Takhle se prostě podnikat nedá.

Restaurace nejsou živnostníci, živnostníků se evidence tržeb netýká, motá Babiš

Odvod zdravotního pojištění

Korunu tomu pak nasazuje samotný Sobotka. Ten o víkendu prohlásil, že OSVČ by měly platit vyšší zdravotní pojištění, protože na něm odvádějí méně, než vyčerpají. Jeho výrok následuje po únorovém slovním výplachu šéfa odborářů Josefa Středuly, který tvrdí, že by si OSVČ zasloužily kvůli nižším odvodům pouze třetinovou sádru.

Středula šlápl vedle, OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají

To, že si Středula informace neověří a svými výroky se snaží přilákat na svoji osobu pozornost, podnikatel pochopí a mávne nad tím rukou. Ale že po měsíci stejný výrok, tedy že OSVČ odvádějí do systému zdravotního pojištění méně, než vyčerpají, zopakuje i samotný premiér, to už je na pováženou. Jak přitom zjistil již v únoru server Podnikatel.cz, opak je pravdou. Podle údajů, které jsme si vyžádali od zdravotních pojišťoven, přispívají OSVČ do systému zdravotního pojištění dokonce dvojnásobek, než samy dokážou vyčerpat. Je to z podstaty věci logické, OSVČ nemá čas ani stonat, protože musí makat, aby zabezpečil sebe, svoji rodinu a zaměstnance.

Prostě živnostníky zlikvidujeme

Všechny tyto výroky, do médií vypouštěné záměrně s jednoznačným cílem poškodit drobné podnikání, mohou mít v brzké době za následek to, že lidé se raději vykašlou na to, aby se postavili na volnou nohu, nechají se zaměstnat, budou pravidelně stonat a vysávat tak již přetížený zdravotní systém a nějaké výdajové paušály a elektronická evidence tržeb jim budou ukradené. 

Jenže takhle českou ekonomiku dělat nechceme, že ano, pane premiére a ministře?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).