Hlavní navigace

Papírové letenky jsou minulostí, nahradily je e-letenky

2. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslední den letošního května se stal významným milníkem v historii „e-ticketingu“. Právě k tomuto dni totiž začalo platit rozhodnutí organizace IATA (International Air Transport Association), sdružující letecké dopravce, ohledně výhradního používání elektronických letenek. Tedy spíše rozhodnutí o tom, že tradiční papírové letenky se již nesmí nově vydávat, a místo nich už musí být vydávány pouze letenky elektronické. Píše server Lupa.cz.

České aerolinie začaly s prodejem čistě elektronických letenek 16. prosince 2004, a to pro lety do Londýna. Další destinace přibývaly postupně, k polovině roku 2005 jich bylo na 51. Objem vystavených elektronických letenek však tehdy představoval pouze cca 5 procent. Stále se přitom jednalo jen o přímé lety s ČSA, a teprve následně se možnosti e-ticketingu rozšiřovaly i na lety členů aliance SkyTeam, a pak i na další přepravce a lety s přestupy.

Lupa.cz: Stalo se: letenky už koupíme pouze elektronické

Předností letenek v elektronické formě samozřejmě není jenom jejich snazší zpracování samotnými přepravci. Snáze se vystavují a hlavně doručují: dají se poslat e-mailem a vytisknout i na nejobyčejnější tiskárně jako jednoduchý text. Jak upozorňuje Lupa.cz, bez vytištěné e-letenky se dá vlastně i obejít, a to pouhým zapamatováním si příslušného identifikátoru (čísla rezervace, resp. letenky). Přesto server doporučuje ji i přesto mít, pro případ nějakých nepředvídaných událostí.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).