Hlavní navigace

Paradox: Češi nevěří Evropské unii, evropskou společnost si ale oblíbili

22. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Češi nevěří unii, pro podnikání ale využívají evropskou akciovou společnost. Spolu s Němci jsou v tom čeští podnikatelé premianti.

Podle agentury STEM – Střediska empirických výzkumů je důvěra Čechů v Evropskou unii a Evropský parlament na historickém minimu. Zatímco celé unii nyní věří jen něco málo přes třetinu Čechů, Evropskému parlamentu dokonce jen 30 procent.

Unii nevěří hlavně starší lidé, lidé bez maturity, špatně materiálně zajištění nebo levicově orientovaní obyvatelé, kteří se často hlásí ke KSČM. Věří jí naopak příznivci ODS, tedy strany k EU obecně kritické.

Navzdory nízké důvěře v Evropskou unii a Evropský parlament si ale Češi pro podnikání oblíbili evropskou společnost (přesněji evropskou akciovou společnost, Societas Europea; SE). Česko dokonce patří při zakládání evropských společností k nejaktivnějším zemím. Na evropskou pětadvacítku připadlo letos v březnu 1113 evropských společností, z toho 70 procent na Česko a Německo, informuje na základě statistik společnost SMART Companies, která se zabývá zakládáním a správou společností. Čtěte také: Koupě ready-made společnosti je lákavá hlavně menší administrativou

Obliba SE v Česku roste

Čeští podnikatelé přitom založili již 715 evropských společností. Obliba SE přitom v čase stoupá. Podle statistik zveřejněných společností SMART Companies,  vzniklo v Česku v roce 2011 celkem 306 evropských společností. V roce 2010 to bylo jen 162 firem, rok předtím 153 a v roce 2008 jen 94 společností.

Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies doplňuje ještě podrobnější statistiky: K nejaktivnějším regionům patří Praha a Střední Čechy, kde bylo v roce 2011 založeno 216 evropských společností. Druhým nejaktivnějším regionem bylo Brno s počtem 62 nově založených SE.

MM_socky3

Evropskou společnost přitom zpravidla využívají podnikatelé ve službách – jsou to hlavně finanční a obchodní společnosti.

Výhodou je mobilita

Založit evropskou společnost, jež má působnost na celém území Evropské unie, je možné od roku 2001. Hlavní myšlenkou evropské společnosti je její nadnárodní charakter, řekl již dříve Michal Friedberger ze společnosti Akont. Výhodou evropské společnosti je například možnost kdykoliv přesunout její sídlo do jiného státu Evropské unie při zachování kontinuity činnosti firmy. Třeba do země s výhodnějším daňovým systémem, menší administrativní zátěží nebo s lepší ochranou investic. Čtěte více: Evropská společnost je hudbou podnikatelské budoucnosti

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).