Hlavní navigace

Páteční zákaz jízd kamionů se stává realitou

12. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Páteční zákaz jízd kamionů získává jasnější obrysy. Vláda ho dnes totiž schválila pro vozidla s hmotností nad 7,5 tuny. Návrh se má stát součástí novely zákona o silničním provozu. Návrh počítá s omezením kamionů s hmotností nad 7,5 tuny, které nebudou moci vyjet po celý rok v pátek od 15:00 do 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Další zásadní změnou se má stát fakt, že zákaz se týká všech silnic a ne jenom dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy, jako je tomu nyní.

Dopravcům se návrh vlády samozřejmě nelíbí a protestují proti němu. Takovéto legislativní normy, které jednoznačně zvýší náklady firem v době probíhající ekonomické recese, považujeme za nevhodné, doplňuje Antonín Šípek ze Sdružení automobilového průmyslu. Dopravci tvrdí, že by se jim v případě jeho přijetí výrazně snížila konkurenceschop­nost. Spíše je tak pro ně přijatelný návrh Věry Jakubkové, který místo zákazu zvyšuje v pátek sazby mýtného. Čtěte více: Další Jobovy rány pro autodopravce. Hrozí celoroční omezení.

Vláda by se namísto omezení jízd kamionů měla spíše věnovat stavu českých silnic, zejména situaci na D1, která je dnes naprosto katastrofální, dálnice je téměř neprůjezdná. Je skoro drzost vybírat od podnikatelů peníze za použití komunikace, po které se dnes jezdí skoro pomaleji než po okresních silnicích, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).