Hlavní navigace

Paušální daň 5500 měsíčně pro malé živnostníky? Návrh stále čeká na dopilování

Jana Knížková

Návrh na zavedení jednoho paušálního odvodu pro malé živnostníky má vláda na stole už poměrně dlouho. Hradit by ho mohli v roce 2021.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po úterním jednání se koalice ČSSD a ANO shodla na hrubých obrysech změny, návrh hodlá dopilovat za týden.

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Paušální daň by mohly využít všechny OSVČ, jejichž roční příjem nepřekročí 1 mil. Kč. Jak už server Podnikatel.cz informoval dříve, paušální daň by se hradila měsíčně a zahrnovala by minimální náklady pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok (tj. částky, které již nyní všichni poplatníci povinně platí) a částky 500 Kč. Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5400 Kč – 5500 Kč měsíčně (letos by činila 5096 Kč). 

Poplatníkovi, který by se pro tento jediný odvod rozhodl, by se výrazně snížila administrativa. Odpadla by mu například povinnost podávat daňové přiznání a také by u něj zcela postrádala smysl případná daňová kontrola.

Čtěte také: Žádné daňové přiznání, žádné zálohy na pojištění. Čeká nás daňová revoluce?

BRAND2020_tipLegitas

O paušální dani mluví vláda už poměrně dlouho. Na otázky ohledně termínu předložení normy už během léta ministerstvo financí odpovědělo, že zahájilo práce na návrhu nezbytné novely ve spolupráci s dalšími dotčenými rezorty a že probíhá zejména odborná diskuze o jednotlivých parametrech návrhu. Návrh bude předložen tak, aby účinnost nastala nejpozději v roce 2021, ujistila už dříve server Podnikatel.cz Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podrobněji v článku Paušální odvod pro OSVČ nabírá zpoždění, zákon stále není připraven

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).