Hlavní navigace

Názory k článku Paušální daň OSVČ je vetřelec, systém sociálních dávek staví na hlavu

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 11. 2022 10:23

  MStistko

  Děkuji za dobrý článek.
  Rád bych se zeptal autora, proč se v tomto i podobných článcích i na jiných webech pořád operuje s tím, že podnikatel v paušálním režimu má "70000 čistého / měsíc" apod. Existuje nějaká statistika, kolik drobných podnikatelů, kteří využívají paušální daň má 70 tis. čistého ? Oni nemají žádné náklady ? Protože pokud mají, přesáhnou milion a jsou přece plátci DPH. Já třeba mám příjem 50 tisíc měsíčně, po odečtení nákladů mám v průměru 22000 čistého (reálně dle minulého roku). Z lidí, které osobně znám, to má obdobně většina. Podle mého 70000 čistého měsíčně může mít jen někdo, kdo dělá na švarcsystém - a to je přece nelegální, nebo ne ?
  Osobně paušální daň využívám proto, ať mám klid od úřadů a čas a energii na práci. Proto také nebudu žádat o nějaké příspěvky - než abych strávil den někde ve frontě pro pár stovek, raději ten den strávím svou prací a mám své jisté.
  Uznávám, že nejsem odborník na tyto témata, ale myslím si, že by bylo dobré vycházet při podobných článcích z reality lidí, kteří paušální daň využívají, a nepoužívat extrémní popř. nelegální případy.
  Díky za případnou odpověď a hezký den přeji.

 • 10. 11. 2022 14:49

  Daniel Morávek

  Dobrý den,
  předně děkuji za slušnou reakci. Pokusím se nejprve reagovat na dotazy a pak obecněji k tématu.

  Odvážím se říct, že žádná statistika, jaké mají OSVČ s paušální daní reálné zisky, neexistuje. Nikde totiž zisky nedokládají, takže to nikdo kromě nich reálně neví. Musel by se udělat nějaký průzkum, ale je otázka, nakolik by kdo byl ochotný pravdivě odpovídat. Na druhou stranu, paušální daň se finanční vyplatí až od určité částky, takže máme nápovědu (i když samozřejmě mohou někteří vstoupit do paušálního režimu čistě kvůli administrativní úspoře, přestože je pro ně finanční méně výhodný).

  Jinak si vás dovolím opravit, v textu o 70 tisících nemluvím. Tuto částku jsem zmínil jen na Twitteru. Nicméně je reálná, je mého známého, který mě právě na téma upozornil (cca 80 příjem, náklady cca jen 10). A nedělá na švarcsystém, který je nelegální (jede sám na sebe v oblasti poradenství). Na samotný článek by ovšem bylo téma, co je všechno je švarcsystém, jelikož přeci jenom internet narušil paradigma závislé práce a řada zaměstnání například už většinu parametrů závislé práce nemá. Ale to je opravdu na jinou (dlouhou) debatu.

  Ale zpátky k příkladu. Ano, použil jsem krajní případ (ač reálný), abych ukázal nesmyslnost nastavení toho systému. Rozhodně jsem nikde netvrdil a netvrdím, že jde o standardní OSVČ s paušální daní. Je nutné si uvědomit, že spektrum OSVČ a živností je nesmírně široké a podíl nákladů má každý jiný (o příjmech se nebavím, to je jasné). Člověk se samozřejmě pohybuje v určitém okruhu lidí, takže může mylně zobecňovat, že to tak mají všichni. Sám jsem psal x let na volné noze a s náklady jsem se vešel do 10 % příjmů (dělal jsem z domova či kaváren, takže reálné jen počítač, internet, mobil a elektřina - všechno navíc věci, které jsem stejně používal i pro soukromé účely). Podobně to budou mít třeba i překladatelé. Ale samozřejmě jiné (vyšší) náklady má můj holič, který si platí provozovnu. Jiné náklady bude mít zedník, který platí materiály, jezdí po zakázkách, takže potřebuje vozidlo a jiné zemědělec. Rozptyl (aspoň z mé zkušenosti) je fakt obrovský a pohybuje de facto od 5 do 90 % a platí, co OSVČ, to unikát. Ale samozřejmě dle pravidel paušální daně se do ní některé OSVČ s vysokými příjmy (a klidně i výdaji) nevejdou.

  Rozumím argumentu ohledně východisek ("z reality lidí"), ale dovolím si s ním nesouhlasím. První text byl o nastavení systému sociálních dávek pro lidi s paušální daní a upozornění pro ně, že na ně mají nárok. Jde o servisní text právě pro OSVČ s paušální daní (stejně jako jim radíme, že mohou vstoupit do režimu paušální daně a jaké jsou podmínky).

  Dnešní článek/komentář(a také můj komentář na Twitteru) je už pak hodnotící, ale o principu systému, respektive jde o jeho kritiku. Prostě si nemyslím, že je správné, kdy dvě OSVČ se stejnou živností, stejným reálným ziskem, které se liší jen v tom, že jedna používá výdajové paušály a druhá paušální daň (což je navíc administrativní úspora) mají odlišný nárok na dávky. Naší prací je dle mého upozorňovat i na systémové nesmyslnosti, ať už jsou v reálu v hojném využívané, či mají "jen" potenciál být hojně využívané. Systém má být dle mého názoru nastaven tak, aby těmto situacím už předcházel a ne je pak zpětně hasil. N

  Snad jsem vám odpověděl dostatečně a srozumitelně.
  S pozdravem
  DM

 • 10. 11. 2022 18:35

  MStistko

  Dobrý den,
  předně děkuji za reakci na můj příspěvek. Vážím si Vašeho úsilí a času.
  Web Podnikatel.cz považuji za velmi seriózní a články zde pravidelně čtu už několik let a pomáhají mi se orientovat v povinnostech, které jako živnostník mám. Za což děkuji.
  Co se týče statistiky, měl jsem dojem, že přehled o výši příjmu u plátce paušální daně musí mít u každého plátce finanční úřady - musí přece mít nějaký nástroj na kontrolu živnostníků, zda nepřekročili aktuální limit 1 mil Kč ročně pro paušální daň. Proto jsem si myslel, že nějaká takováto statistika exituje, ale nevěděl jsem, zda je veřejná (já např. používám pro příchozí platby pouze svůj firemní účet, třeba to je jinak u řemeslníků pracujících na fakturu a beroucí platby v hotovosti, to nevím jak se kontroluje jejich příjem).
  Myslím, že jsem se stal obětí klasického omylu "sociální bubliny" - fakt, že známí, se kterými se stýkám, mají podobné reálné náklady jako já neznamená, že to tak mají všichni, nebo že zrovna my jsme většina. Souhlasím tedy s Vámi. Fakt, že někdo má 10% náklady při 80 tis. obratu a to legálně mne opravdu nenapadl, lépe řečeno myslel jsem, že se jedná výraznou menšinu OSVČ v paušálním režimu. Vždyť 10% z 80 tis. příjmu je osm tisíc a jen paušální daň dělá 6 tisíc. Mít 2 tisíce náklady na zisk 70 tis. čistého je podle mně úžasné, pro mně absolutně nemožné. Každopádně všem co tohle mají gratuluji. Upřímně.
  S Vaším posledním odstavcem nelze nesouhlasit, i tam máte pravdu.
  Abych to shrnul : má motivace ozvat se zde byla čistě osobní zkušenost, kdy jsem na podobné výpočty narazil i jinde, vždy se používal příklad podobný, cca "70 tisíc čistého" a mám prostě dojem a nemohu se ho zbavit (což je můj problém), že používání takovýchto příkladů v médiích v lidech může evokovat domněnku, že tato výše zisku vs nákladů je něco běžného - a tím pádem "my všichni živnostníci okrádáme stát" - podobné názory ve veřejném prostoru prostě jsou a myslím si, že kdyby se používaly v článcích i jiné příklady, tak by se tento názor lidí tolik nešířil. Toto byl důvod, proč jsem se rozhodl svůj názor do diskuze přidat.
  Rozhodně však nijak nekritizuji Vaše (a nejen Vaše) články zde, jsou velmi dobré a kvalitní, můj příspěvek nebyl o kritice, k té nebyl a není vůbec žádný důvod.
  Jen pro zajímavost - jako rozvedený a výživné platící OSVČ s čistým příjmem 22000 a s hypotékou "pouze" 4000 měsíčně (bral jsem si ji před deseti lety) nemám na příspěvek na bydlení nárok, i když mé reálné náklady na bydlení jsou daleko vyšší. Neměl jsem nárok ani když jsem účtoval běžně, kdy byly počítány mé příjmy a výdaje, a to proto, že výdaje na výživné na děti nejsou brány v potaz. Naopak, u bývalé partnerky příjmy mého výživného jsou jako příjmy počítány a o jejich výši je jí snížen příspěvek na bydlení. To jen pro ilustraci, jak to funguje. Ve skutečnosti mám něco kolem 7 tisíc měsíčně po zaplacení všeho, co zaplatit musím a přesto, že je to tak malá částka, tak na žádné příspěvky na bydlení nárok nemám. To jen pro ilustraci, jak to někdo také může v životě mít. Zvednout se mi nyní náklady na bydlení o 3000 tak propadnu sítem, jak se říká, a končím. Ale ne, nestěžuji si, dělám práci, která mne baví. A zatím to jde. To je pro mne hlavní.
  Přeji Vám vše dobré a hodně úspěchů ve Vaší práci.

 • 10. 11. 2022 19:08

  Anonymní
  Anonymní

  Díky za reakci, pár věcí ještě v rychlosti doplním.

  Přehled o výši o výši příjmu u plátce paušální daně finanční úřady automaticky nemají (a po odstavení EET ani mít nemohou), jelikož část peněz může jít hotově. Kontrola limitu funguje leda tak, že kdyby získaly indicie, že ho někdo překračuje, mohou ho v rámci kontroly vyzvat, aby doložil své příjmy (proto by měla každá OSVČ jednoduchou evidenci příjmů vést). Automatická strojová data berňák nemá, takže je v tomto slepý.

  Jinak souhlasím, že standardní OSVČ v paušální dani nebude mít 70 čistého, ale to jsem nikdy netvrdil, že je. Zároveň se tady musím omluvit za mystifikaci, zisk 70, ale neodpočítal jsem paušální daň, takže v reálu 64 čistá ruka. Na pointě se nicméně nic nemění.

  Rozumím výtce na obraz OSVČ, ale v daném případě vůbec nešlo o kritiku OSVČ, ale nastavení systému (proto jsem úmyslně zvolil i krajní případ, protože nejlépe ilustruje bizarní nastavení). Ale díky za ní, budu se příště snažit dát širší spektrum příkladů. Ono obecně je OSVČ fakt strašně široká škála lidí se všemi možnými obory, výdělky a teď i zdaněním, že se špatně standardizuje úplně ve všem :-)

  A poslední věc, zkontrolujte pro jistotu kalkulačku na webu MPSV (připomínám, že OSVČ s paušální daní píšou vždy jako příjem 18 900 Kč), podle toho, co popisujete, mi přijde, že máte slušnou šanci se do nároku vejít. Hranice minimálních nákladů (elektřina, plyn apod.), od které už máte nárok, je někde okolo 4 tisíc Kč (samozřejmě v závislosti na místě, případně na příjmech dalších členů domácnosti). A pro jistotu, opravdu jste v režimu paušální daně a nikoli tedy to, že uplatňujete výdajové paušály? https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni

  Ještě jednou díky za zprávy a za pochvalu našeho webu a ať se daří v životě i v podnikání. S pozdravem DM

 • 10. 11. 2022 16:51

  martinpoljak

  Proto také nebudu žádat o nějaké příspěvky - než abych strávil den někde ve frontě pro pár stovek, raději ten den strávím svou prací a mám své jisté.

  Proč byste měl trávit den na úřadě? Všechno, co je třeba lze vyřídit přes datové schránky. Nemluvě o tom, že třeba příspěvek na bydlení, který byste nejspíše v tomhle případě dostal v maximální výši (zvlášť pokud máte děti a třeba manželku doma) opravdu není pár stovek, ale dost nad deset tisíc měsíčně. Což je, mimochodem, zhruba třikrát tolik, než byste ztratil tím, že si tu manželku a děti nemůžete odpočítat od daní. Mně by se to třeba vyplatilo cca o padesát tisíc ročně, kdybych byl až takový oportunista, že bych přešel z paušálních výdajů na paušální daň. Ale to přijde jako celkem nechutné i mně a to je co říct.

 • 10. 11. 2022 18:39

  MStistko

  Dobrý den,
  děkuji za reakci na můj příspěvek. Svou situaci jsem popsal výše. Pan Morávek má pravdu, že to prostě každý máme jinak.
  Hezký den přeji.

 • 10. 11. 2022 19:01

  MStistko

  Jen možná ještě jedna reakce : já osobně bych ve Vašem případě na paušální daň přešel, ono to má opravdu ty výhody, které byly deklarovány - jednou měsíčně zaplatíte paušální částku a hlídáte si jen příjmy, ať nepřekročíte limit. Nic víc v tom není. Úspora je i za účetní (pokud si evidenci pro paušální výdaje a podání neděláte sám). Navíc, pokud byste měl nárok na těch cca 50 tisíc jak píšete, proč ne ? To je win-win-win.
  Já to dal dnes do kalkulačky na stránkách a opravdu na příspěvek nárok mám - podle mých příjmů a nákladů na bydlení mám nárok na 74.- Kč měsíčně. Takže jsem se zasmál a nechci :)

 • 10. 11. 2022 16:44

  martinpoljak

  Proč by OSVČ neměly žádat o příspěvky na bydlení? Pokud mám na něco ze zákona nárok, klidně o ně požádám. Jakkoliv to, ano, skutečně nedává smysl. To je ale problém zákonodárce, nikoliv můj. Nejsem charita a na daních (a teď nemám na mysli daň z příjmů ale všechny daně) platím už tak dost a převážně jsou z toho financovány věci, o které ani nestojím. Takže je jenom dobře, že se mi tahle něco vrátí.

 • 10. 11. 2022 18:41

  MStistko

  Ano, máte pravdu. Ve svém příspěvku jsem nepsal o tom, že by OSVČ neměly žádat o to, na co mají nárok, to je naprosto v pořádku. Byl myšlen jinak, vše jsem snad srozumitelně vysvětlil v rakci na odpověď pana Morávka.
  Ať se Vám daří.

 • 13. 11. 2022 16:32

  anna

  Toto mě zaujalo:

  Abyste měli nárok na příspěvek, musíte splnit následující podmínky:
  1- Součin ....
  2- Součin ....

  Určitě součin? Já bych radši součet.

  Anna

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).