Hlavní navigace

Názor k článku Paušální daň OSVČ je vetřelec, systém sociálních dávek staví na hlavu od Anonymní - Díky za reakci, pár věcí ještě v rychlosti...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 11. 2022 19:08

  Anonymní
  Anonymní

  Díky za reakci, pár věcí ještě v rychlosti doplním.

  Přehled o výši o výši příjmu u plátce paušální daně finanční úřady automaticky nemají (a po odstavení EET ani mít nemohou), jelikož část peněz může jít hotově. Kontrola limitu funguje leda tak, že kdyby získaly indicie, že ho někdo překračuje, mohou ho v rámci kontroly vyzvat, aby doložil své příjmy (proto by měla každá OSVČ jednoduchou evidenci příjmů vést). Automatická strojová data berňák nemá, takže je v tomto slepý.

  Jinak souhlasím, že standardní OSVČ v paušální dani nebude mít 70 čistého, ale to jsem nikdy netvrdil, že je. Zároveň se tady musím omluvit za mystifikaci, zisk 70, ale neodpočítal jsem paušální daň, takže v reálu 64 čistá ruka. Na pointě se nicméně nic nemění.

  Rozumím výtce na obraz OSVČ, ale v daném případě vůbec nešlo o kritiku OSVČ, ale nastavení systému (proto jsem úmyslně zvolil i krajní případ, protože nejlépe ilustruje bizarní nastavení). Ale díky za ní, budu se příště snažit dát širší spektrum příkladů. Ono obecně je OSVČ fakt strašně široká škála lidí se všemi možnými obory, výdělky a teď i zdaněním, že se špatně standardizuje úplně ve všem :-)

  A poslední věc, zkontrolujte pro jistotu kalkulačku na webu MPSV (připomínám, že OSVČ s paušální daní píšou vždy jako příjem 18 900 Kč), podle toho, co popisujete, mi přijde, že máte slušnou šanci se do nároku vejít. Hranice minimálních nákladů (elektřina, plyn apod.), od které už máte nárok, je někde okolo 4 tisíc Kč (samozřejmě v závislosti na místě, případně na příjmech dalších členů domácnosti). A pro jistotu, opravdu jste v režimu paušální daně a nikoli tedy to, že uplatňujete výdajové paušály? https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni

  Ještě jednou díky za zprávy a za pochvalu našeho webu a ať se daří v životě i v podnikání. S pozdravem DM

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).