Hlavní navigace

Paušální daň podnikatele neláká. Nevyplatí se jim a bojí se podpásovek

18. 8. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Díky paušální dani by OSVČ nemusely podávat daňová přiznání a platit odvody jednotlivě. Je to pro podnikatele lákavá možnost?

Paušální daň je součástí novely zákona o daních z příjmů. Ta počítá s tím, že OSVČ, které nepřekročí roční příjem 800 tisíc korun ročně, by získaly možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Na druhou stranu by OSVČ paušálním odvodem ztratily možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky.

Další informace si přečtěte v článku Paušální daň využije jen část OSVČ, sloučení odvodů by pomohlo všem

Sledují podnikatelé, co se chystá?

Podnikatelé sledují vývoj kolem paušální daně. Například podle Martina Tellingera, UI & UX Designera, jde o skvělý nápad, ale jen pro někoho. Pro něj to výhodné bohužel není. A podobně je na tom také potulný sadař Dominik Grohmann. Zprvu jsem si říkal, že je to dobrý nápad, ale vypadá to, že to využije jen malé množství podnikatelů, dodává. Radim Hasalík, specialista systematického online marketingu, uvádí, že tvůrci zákona opomíjejí dobrovolné plátce DPH. Byl tak v kontaktu přímo s ministerstvem financí a zástupce příslušného odboru mu řekl, že pro vynechání dobrovolných plátců DPH není důvod a jedná se o opomenutí. Problémem také je, že při přechodu na paušální daň nelze rozhodnutí během roku změnit. To podnikatelům bere flexibilitu v případě, že by jim spadly příjmy. Navíc limit 800 000 Kč je nízký, popisuje.

Na problematická místa upozorňuje také Zdeněk, který se vyjádřil v rámci naší ankety ve facebookové skupině Podnikatelé a živnostníci – výměna zkušeností. Podle něj je paušální daň takto nastavená nesmysl a dovede spoustu lidí do slepého kouta. Podotýká například, že je paušální daň nepoužitelná pro ty, co mají více druhů příjmů (například IČO a DPP), že je nesmysl vázat paušální daň na DPH, protože mnoho i menších podnikatelů jsou plátci z důvodu úspor nebo z důvodu zahraničních operací (tzv. identifikovaná osoba je také plátcem DPH). Je zcela standardní, že každý, kdo může, si spoří na důchod, pak má ale i jiné zdanitelné příjmy, tudíž pro poctivého člověka, který zároveň investuje, je paušální daň nepoužitelná, doplňuje dále.


(vlastní zpracování)

Graf znázorňující, zda podnikatelé sledují informace o paušální dani

Někdo se bojí podpásovek

Někteří podnikatelé ve zmíněné facebokové skupině jsou vůči plánovaným změnám skeptičtí. Jeden z členů přiznal, že informace sleduje a čeká na nějaké, ale v podobě nějaké podpásovky. Spíš se bojím nějaké pasti, i když vláda mluví jinak, dodává André. Podobně píše i Mirka: Napadá mě, jestli to není nějaká kulišárna a jestli OSVČ, které na to přistoupí, nebudou jednou bez důchodu. Yvoně by se paušální daň nevyplatila a nechce tak platit státu, aby její peníze „prošustroval“. Bojím se však, že pokud se nepřihlásím, kontroly si u mne budou podávat dveře, vyjadřuje své obavy.

Podle podnikatele Tomáše je paušální daň určitě dobrý nápad, ale pokud se řeší komplexně a ne jen jako předvolební koblihy pro získání hlasů ve volbách. Sice jsme zavedli 15 druhů DPH na pivo a teď velkoryse zavedeme paušální daň. To je Kocourkov, popisuje a zamýšlí se nad důležitými otázkami: Kolik a jaké zavedeme paušální daně. Kolik daní zjednodušíte? Kolik výjimek zrušíte? Co budete digitalizovat? Kolik úředníků zrušíte?

Je to pro ně lákavé?

Jednou z avizovaných výhod paušální daně je, že podnikatelé nebudou muset podávat daňové přiznání. Podle Jiřího je zjednodušení administrativy skutečně veliké pozitivum, ale nesmí to znamenat, že se bude odvádět více, což u tohoto návrhu pro drtivou většinu podnikatelů skutečně znamená. Z naší ankety vyplynulo, že je paušální daň z hlediska snížení administrativy lákavá jen pro minimum lidí. Například Honza píše, že je to pro něj určité lákavé a je to konečně nějaká možnost menší byrokracie, která podle něj stojí za pár stovek navíc. Instalatér Miloš Záruba čeká, v jaké výši daň bude. Pokud by byla kolem pěti až šesti tisíc společně s odvody na zdravotní a sociální, pak by se určitě přihlásil, protože by ušetřil 10 000 korun ročně za účetní a spousty papírování k tomu.

Naopak Zdeněk píše, že udělat daňové přiznání s uplatněním paušálního výdaje je otázkou pár minut, proto není nutné něco měnit… Navíc pokud chci podnikat, tak bych měl mít cíle, které budu sledovat, a tedy vest účetnictví, dodává. Podobně to vidí i Martin Tellinger: Přehledy a přiznání odevzdávám jednou ročně, není to pro mě zásadní problém. Když máte nastavené trvalé platby, tak výhoda platit vše jednou je docela k ničemu.

Vyplatila by se?

Radimu Hasalíkovi by se paušální daň vyplatila a vidí výhodu v úspoře daní. Místo odvodu státu bych reinvestoval do svého podnikání. Ve výsledku by to pak přineslo další peníze státu, doplňuje. V anketě pak téměř všichni uvádí, že by se jim paušální daň nevyplatila. Například Yvona odůvodňuje, že nemá takové příjmy, aby se při akceptování těchto plateb uživila, a když platí zálohy, tak se jí nyní vše vrací. Peterovi by se daň nevyplatila a prodělal by a Dominiku Grohmannovi by se nevyplatila proto, že uplatňuje slevu na děti. Což dělá asi dost živnostníků a tam se to ve většině případech nevyplatí. Navíc budu mít již větší obrat než 800 tisíc Kč, takže potřebný limit již také nesplním, popisuje.

Podrobné výpočty najdete v našem článku OSVČ s 40% paušálem mohou na paušální dani vydělat 85 tisíc, s 80% by tratily

školení účto - duben - archivace


(vlastní zpracování)

Graf ukazující, jestli by se podnikatelům vyplatila paušální daň

Přihlásili by se?

Jak jsme psali v článku AMSP ČR: Paušální daň musí zůstat na dobrovolné bázi, ministerstvo financí odhaduje, že by se do systému kvůli nemožnosti uplatnit další daňové úlevy mohlo přihlásit cca 120 tisíc lidí. Vzhledem k sníženému limitu pro uplatnění paušální daně to bude patrně o dost méně. Podle Asociace malých a středních podniků ČR tak bude paušální daň jen velmi minoritním doplňkem naší daňové soustavy a je pro ně klíčové, aby zůstala na dobrovolná. 

Z námi oslovených podnikatelů by se k paušální dani přihlásili pouze tři lidé, a to z výše popsaných důvodů snížení administrativy. Kdyby splňovali podmínky, přihlásili by se i Radim Hasalík a Dominik Grohmann. Ten říká: Kdybych neměl děti a příjem měl do 800 tisíc Kč, tak bych se rozhodně přihlásil, protože administrace (nejen) s odvody a přiznáním mne dost zdržuje od mé práce. Oproti tomu by se Daniel nepřihlásil, protože neshledává žádnou výhodu, jen opět větší a naprosto zbytečnou finanční zátěž. Petr má také odmítavý postoj: Nepřihlásím se nikdy nikam, jakákoliv změna podle mého názoru zvyšuje riziko zakleknutí či jen zbytečné kontroly (ztráta nervů a produktivního času).

Anketa pro čtenáře Podnikatel.cz

Má tedy smysl zavádět novou paušální daň?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).