Hlavní navigace

Paušální daň pro OSVČ prošla druhým čtením, letos by činila 5378 korun měsíčně

7. 10. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ve Sněmovně prošel druhým čtením návrh na zavedení tzv. paušální daně pro OSVČ. Letos by paušál činil 5378 korun měsíčně.

Zatím není jisté, do jakého limitu příjmů půjde paušální daň využít. Vládní návrh počítá s omezením pro příjmy do 800 tisíc korun, rozpočtový výbor však podpořil zvýšení na úroveň 1 milionu korun.

Paušál prošel druhým čtením

Ve Sněmovně dnes druhým čtením prošla novela zákona o daních z příjmů, která zavádí paušální odvod pro OSVČ. Novela počítá s tím, že OSVČ, které nepřekročí určitý roční příjem, získají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Na druhou stranu by OSVČ paušálním odvodem ztratily možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky.

Paušální odvod by se měl dle představ MF skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro letošní rok by to znamenalo částku 5378 Kč (2926 Kč sociální pojištění, 2352 Kč zdravotní a 100 Kč daň z příjmů) měsíčně. Pro příští rok ministerstvo odhaduje, že by paušální odvod činil 5469 Kč měsíčně.

Zatím není jasné, do jaké výše příjmů půjde paušál využít. Rozpočtový výbor sněmovny totiž podpořil, aby limit pro možnost jeho využití činil 1 milion korun. Právě tuto hranici, tedy stejnou jako pro povinnou registraci k DPH, původně navrhovalo i ministerstvo financí, na vládě ale nakonec došlo k dohodě, že limit se sníží na 800 tisíc korun příjmů. Ať tak, či tak, paušál by OSVČ měly mít možnost využít už od roku 2021.

 uplatnovani-dph-v-roce2021

Komu se paušální odvod vyplatí

Jak už před časem spočítal server Podnikatel.cz, paušální daň se výrazně vyplatí především OSVČ se 40% paušálem, které nevyužívají žádné slevy či zvýhodnění na dani a mají vysoké příjmy. Pokud bude limit 1 milion korun, mohou některé OSVČ vydělat na paušálu až 120 tisíc korun ročně. Naopak OSVČ s 80 % vždy na paušálním odvodu přímo prodělají (samozřejmě ale mohou ušetřit díky úspoře administrativních nákladů). U 60% paušálu pak záleží na výši příjmů a slevách a zvýhodněních, která poplatník uplatňuje. Záleží pak i na tom, zda může třeba daňové zvýhodnění místo OSVČ využít jeho/její manželka/manžel.

Na druhou stranu, zdaleka ne každá rodina OSVČ by o daňové zvýhodnění při paušálním odvodu přišla, jelikož by zvýhodnění mohl uplatňovat druhý z rodičů, který je například v pracovním poměru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).