Hlavní navigace

Paušální daň už vám nebude vyhovovat, půjde ji zrušit?

9. 12. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Paušální režim vám bude ukončen, jakmile přestanete splňovat podmínky pro vstup do něj. Co když ale chcete paušální daň zrušit dobrovolně?

I tak to je možné, avšak vždy jen ke konci zdaňovacího období. V poradně k paušální dani zdarmaradí zástupci ministerstva financí.

Dotaz

Zdá se, že je jasné, jak o paušální daň zažádat a za jakých podmínek. Může se ale stát, že o rok či dva a více později ji nebudu chtít uplatňovat, protože bude výhodnější klasická paušální daň třeba 60 %. Bude to možné? A za jakých podmínek?

Odpověď ministerstva financí

Vystoupit z paušálního režimu je možné dobrovolně vždy ke konci zdaňovacího období, tedy na konci každého roku. V takovém případě je potřeba podat oznámení o dobrovolném vystoupení, a to nejpozději do desátého dne následujícího roku (10. ledna). K ukončení paušálního režimu může dojít i automaticky, pokud příjmy podnikatele přesáhnou 1 milion Kč, stane se plátcem DPH, společníkem veřejné obchodní či komanditní společnosti, přestane být účasten pojištění v ČR nebo za dalších zákonem stanovených podmínek.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz ➡️ Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek a odebírejte jeho nejnovější osobní postřehy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).