Hlavní navigace

Paušální daň využije jen část OSVČ, sloučení odvodů by pomohlo všem

21. 7. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
[NÁZOR] Paušální daň, tak jak je navrhována, využije jen menší část podnikatelů. Co tak kromě ní sloučit i odvody a přiznání a přehledy pro všechny OSVČ?

OSVČ by tak měsíčně podobně jako u paušální daně odváděly jen jednu zálohovou platbu (na základě svých standardních odvodů) a po skončení zdaňovacího období vyplnily jen jeden formulář a doplatily jednu částku. Vzhledem k tomu, že kvůli paušální dani bude muset vzniknout systém, dle kterého budou finanční úřady paušální daň redistribuovat, nebylo by sjednocení odvodů pro úřady náročné.

Paušální daň by letos činila 5738 Kč

Novela zákona o daních z příjmů, která prošla prvním čtením ve Sněmovně, počítá s tím, že OSVČ, které nepřekročí určitý roční příjem, by získaly možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Na druhou stranu by OSVČ paušálním odvodem ztratily možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky.

Paušální odvod by se měl dle představ ministerstva financí skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro letošní rok by to znamenalo částku 5378 Kč (2926 Kč sociální pojištění, 2352 Kč zdravotní a 100 Kč daň z příjmů) měsíčně. Pro příští rok ministerstvo odhaduje, že by paušální odvod činil 5740 Kč měsíčně. Paušální daň budou moct využít OSVČ s příjmy do 800 tisíc Kč.

Daňové šablony ke stažení

Kdo na paušální dani prodělá a kdo vydělá

Předně je nutné poznamenat jednu důležitou věc. Pokud návrh paušální daně nakonec projde v podobě, v jaké se aktuálně nachází, žádné OSVČ neuškodí a některým může pomoct. Paušální daň má být totiž dobrovolná, takže se OSVČ nemusí obávat, že by pro ně návrh znamenal vyšší zdanění, aniž by si to samy, kvůli úspoře administrativy, zvolily. Daňové dopady paušálního odvodu se však na jednotlivé skupiny OSVČ budou značně lišit.

Jak spočítal server Podnikatel.cz, pro OSVČ hlavní s 80% paušálem, pro které platí minimální zálohy na pojistném, by znamenal vyšší odvody než doposud. Pro bezdětné z nich, které využívají jen základní slevu, by znamenal roční ztrátu 6000 Kč. V případě, že nyní využívají zvýhodnění na děti, šlo by dokonce o ještě vyšší částku. U OSVČ hlavních s 40% nebo 60% paušálem by výhodnost nového systému záležela na výši zisku a na nezdanitelných částkách, slevách na dani či zvýhodnění na děti, které podnikatel aktuálně uplatňuje. Některé bezdětné OSVČ s 40% paušálem by na paušální dani mohly vydělat až 85 tisíc Kč ročně.

Čtěte více: OSVČ s 40% paušálem mohou na paušální dani vydělat 85 tisíc, s 80% by tratily 

O peníze jde především

Ministerstvo financí ovšem uvádí, že detailní propočítávání odvodových povinností v paušálním režimu a bez něj je nepochopením smyslu celého opatření. Tím rozhodně nemá být významná daňová úspora živnostníků a drobných podnikatelů, ale úleva od nadměrného papírování a zjednodušení jejich podnikání. Odhadovaný počet 127 tisíc živnostníků, kteří by mohli paušální daně využít, tedy může být klidně naplněn, napsal pro Hospodářské noviny Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ministerstvo si však neuvědomuje, že právě to, zda si drobní podnikatelé na paušální dani připlatí či zda zaplatí méně nebo stejně, bude pro velkou část z nich rozhodující. Sám autor textu musel před několika měsíci poupravit svůj názor ohledně vnímání administrativních nákladů podnikateli, respektive to, jaké pro ně mají váhu. Pro řadu, především těch nejmenších, je jednodušší a levnější strávit více času papírováním a méně platit na daních než naopak. A to tím spíše, pokud by se ročně jednalo o 6 tisíc korun. Právě na tolik by OSVČ, které teď platí minimální zálohy a žádnou daň z příjmů, paušální daň ročně navíc vyšla.

Zjednodušeně se dá říct, čím nižší příjmy poplatník má a čím vyšší paušál využívá, tím je pro něj paušální odvod nevýhodnější. Pro OSVČ vedlejší, pro které neplatí stejné minimální zálohy jako pro OSVČ hlavní, by navíc paušální odvod znamenal ještě vyšší náklady. Jinými slovy, těm nejmenším, přestože jimi ministerstvo financí zaklíná, je paušální daň k ničemu, jelikož by byla moc „drahá“.

Jak ostatně ukázal před rokem průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, ochota OSVČ zapojit do režimu paušální daně se odvíjí od toho, jak vysoká bude. Pokud by paušální daň znamenala platit 500 Kč měsíčně navíc, dvě třetiny OSVČ by ji nevyužilo. Pokud by se měsíční úhrada zvýšila o 1000 korun, paušální odvod by nevyužilo dokonce 80 % z nich. Jestliže by naopak paušální odvod znamenal zvýšení platby státu o 200 korun měsíčně navíc, využila by jej více než polovina podnikatelů. V případě, že by se jednalo o 100 korun navíc, paušální odvod by byl zajímavý pro 61 % OSVČ.

Čtěte více: Paušální odvod 5500 korun by většina OSVČ nevyužila, ukázal průzkum

Co spolu s paušální daní sjednotit všem OSVČ odvody?

Spolu s paušální daní sjednotit OSVČ i odvody je jednoduchá změna, která by pomohla úplně všem, tedy opravdu i těm nejdrobnějším z nich. Tou změnou není nic jiného než sloučení záloh na dani a pojistném do jednoho odvodu a také spojení přiznání a přehledů do jednoho formuláře. Vzhledem k tomu, že u institutu paušální daně se počítá s tím, že podnikatelé zapojení do tohoto režimu zašlou jednu částku správci daně, který ji následně redistribuuje správcům veřejných pojistných, nejednalo by se z pohledu úřadů o žádnou výraznou změnu.

Část prostředků by sice šla paušálem a část „normálně“ na základě příjmů, ale pokud už vznikne systém, na jehož základě budou finanční úřady peníze redistribuovat, nejde o žádnou komplikaci. Sjednocení odvodů by navíc mohlo být pro OSVČ jednoduchým indikátorem případného přechodu na paušální daň. Podnikatelé by totiž snadno ve společném formuláři viděli, jak se liší jejich běžný odvod od odvodu paušálního. Ano, nešlo by sice o žádnou revoluční novinku, která by podnikatelům uspořila desítky tisíc korun, ale zato by se jednalo o změnu, kterou by pozitivně pocítily prakticky všechny OSVČ. A to není málo, ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).