Hlavní navigace

Penzijní fondy vítají druhý pilíř s výhradami

1. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Penzijní fondy sice vítají zavedení druhého pilíře penzijního systému, varují ale, že vstup do druhého pilíře bude výhodný jen pro mladé účastníky do 35 let.

Penzijní fondy sice vítají zavedení druhého pilíře penzijního systému, varují ale, že vstup do druhého pilíře bude výhodný jen pro mladé účastníky do 35 let. Některé fondy navíc doporučují pro tuto věkovou kategorii spíše povinnou než dobrovolnou účast ve druhém pilíři. Starším lidem, zvláště těm, kteří jsou krátce před penzí, se peníze ve druhém pilíři nezhodnotí.

Právě druhý pilíř určený pro individuální spoření je jednou z novinek penzijní reformy, která by měla začít fungovat od začátku roku 2013. Zavedení druhého pilíře penzijního systému nabídne občanům možnost diverzifikovat zdroje svých budoucích příjmů, což je bezesporu pozitivní krok. Nicméně ke konkrétním parametrům nastavení druhého pilíře máme řadu výhrad, uvedl Pavel Jirák, člen prezídia Asociace penzijních fondů ČR.

Kamil Durčák, produktový manažer Rentia, divize společnosti AWD ČR, doporučuje při přechodu do druhého pilíře následující strategii: Pokud se občan rozhodne vstoupit do druhého pilíře, bude mít na výběr mezi několika investičními strategiemi. Obecně lze říci, že bude vhodné začít s více rizikovým fondem s vyšším výnosem a postupně přejít k fondu s nižším rizikem. Vstup do druhého pilíře je dobrovolný, každý se však musí rozhodnout do 35 let věku. Lidi nad 35 let čeká rozhodování již příští rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).