Hlavní navigace

Perte se o své peníze, náklady na vymáhání pohledávek jsou výrazně nižší

3. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Od července je možné soudit se o dlužné peníze za mnohem nižší náklady. Jít do soudního sporu se má vyplatit.

Stačí jedna nezaplacená pohledávka a pro živnostníka to může znamenat existenční problém. I přesto se právě tato skupina podnikatelů hlásí o své peníze pozdě. Jak vyplývá z informací inkasní společnosti B4B Inkasso, měl průměrný dluh, který se snažili živnostníci v posledních 3,5 letech vymoct od svých klientů, průměrnou výši 33 000 korun. Obvykle si živnostník snaží pomoct si sám. Až když je skutečně nejhůř, kontaktuje odborníky. To bývá zpravidla více než rok po splatnosti, což je příliš dlouhá doba, během které se může situace u dlužníků výrazně změnit. Tím se sníží šance, že věřitel své peníze získá, upozorňuje Miroslav Rozbroj, jednatel B4B Inkasso.

Psali jsme: Soudit se je drahé, vyzkoušejte rozhodčí řízení nebo mediaci 


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

U živnostníků se také více než u firem vyskytuje nedostatečné zdokumentování pohledávky. To se týká zejména stavebnictví, kde často schází smlouva o dílo, nejsou písemné dodatky na vícepráce či schází kvalitní předávací protokoly. Dlužníkovi se tak odkrývá prostor pro účelové reklamace, které jsou těžko vyvratitelné a pohledávku v mnoha případech se ani nedoporučuje řešit toto soudní cestou.

Dále čtěte: Velký test advokátů: Kdo a za kolik vám pomůže se změnou společenské smlouvy

Od července se ale na soudy obrátit vyplatí. Nově platí novela advokátního tarifu, která podstatně snižuje náklady vymáhání pohledávek, a to jak v nalézacím, tak ve vykonávacím řízení. Celková výše odměny je omezena výší žalované částky. V případě, že bude žalována částka 10 000 korun, představuje náhrada odměny advokáta za převzetí zastoupení, předžalobní výzvu a návrh na zahájení řízení 3×200 korun, tedy 600 korun, za další úkony bude případně náležet náhrada podle sazeb mimosmluvní odměny podle § 7 advokátního tarifu. Maximálně bude výše náhrady odměny advokáta odpovídat žalované částce.

Náhradu nákladů v uvedené výši bude hradit pouze žalovaný, který ve sporu nebyl úspěšný, nebude-li ve sporu úspěšný žalobce, bude hradit odměnu advokáta podle sazeb mimosmluvní odměny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).