Hlavní navigace

Pět filmů, ze kterých se dozvíte o vedení lidí více než z učebnic

20. 4. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Rady a inspiraci nemusíte nabírat jen z učebnic. Podívejte se na výběr 5 filmů, které vám o vedení zaměstnanců řeknou skoro všechno, co potřebujete vědět.

Filmy nemusí být jen zábava, nýbrž se z nich dá i leccos naučit. Server Inc.com zveřejnil před několika lety výběr filmů, ze kterých se zaměstnavatelé dozvědí prakticky všechno, co potřebují vědět o leadershipu (vedení lidí). Vykašlete na kurzy a stohy knih a podívejte se na následujících 5 filmů.

Apollo 13 (1995)

Film Apollo 13 s Tomem Hanksem v hlavní roli patří již mezi klasiku. Byl natočen podle skutečné události, která se stala v dubnu roku 1970. Americká vesmírná loď Apollo 13 měla za cíl přistát jako třetí loď s lidskou posádkou na Měsíci. Během letu však „raketě“ vybuchla jedna z kyslíkových nádrží, druhá se explozí vážně porušila a došlo i k poškození servisního modulu. V tu chvíli zazní ve filmu legendární hláška „Houstone, máme problém“ (v originále „Houston, we have a problem“, i když ve skutečnosti astronaut John Swigert hlásil „Houston, we 've had a problem“). Následuje kritický boj o přežití posádky.

Právě zde by manažeři měli zbystřit. Jde o ukázkový příklad krizového managementu v praxi. Nejde jen o vzájemnou spolupráci kosmonautů, ale také o kooperaci s řídícím centrem na zemi. Hlavní hrdinové nejsou žádní supermani či terminátoři. Jedná se o obyčejné lidi, před které osud postavil vskutku nelehký úkol. Splnit jej, tedy přežít, se dá jen díky týmové práci, vynalézavosti a schopnosti odolat nepředstavitelnému stresu. Film ukazuje, jak je důležité udržet nejen komunikační ale také emoční spojení mezi posádkou a řídícím centrem. Důvěra ve vůdce je v tu chvíli to nejdůležitější. Bez ní by záchranný plán nikdy nezafungoval. Čtěte také: 7 filmů, ze kterých získáte ponaučení pro vaše podnikání

Most přes řeku Kwai (1957)

V přehlídce filmů o leadershipu nemůže chybět válečný film Davida Leana Most přes řeku Kwai. Film podle stejnojmenné knihy pojednává o skupině britských zajatců v japonském zajateckém táboře. Japonci se snaží za pomoci zajatců postavit most přes řeku Kwai a propojit železnicí Bangkok a Rangún. Britům velí hrdý, sveřepý, ctižádostivý až arogantní plukovník Nicholson (Alec Guinness), který nechce za žádných okolností projevit před Japonci slabost. Svojí neústupností sice vydobude sobě a svým důstojníkům privilegium nepracovat, postupně však Nicholson propadne posedlosti postavit v rekordním čase impozantní most. Pod jeho vůdčí taktovkou se skutečně brzy podaří postavit dokonalý most. Jenže most má sloužit Japoncům, a do nedaleké vesnice je proto vysazeno spojenecké komando, které má stavbu britského plukovníka zničit. To se sice nepodaří, ale při útoku na most zabijí Nicholsona.

Nicholson má v příběhu vlastnosti, kterými by měl kvalitní manažer rozhodně disponovat. Tedy výbornou dovedností organizace práce a provádění stanovených úkolů. Film však zároveň ukazuje, že stejně jako řada špatných manažerů neuvažuje nad hranice svěřeného úkolu. Nicholson si určí cíl, které chce dosáhnout za každou cenu. Neřeší ale, k čemu jeho práce a schopnosti slouží. Dá přednost samotnému provedení před smyslem. A stejně jako ve válce, tak i v podnikání mohou být takoví manažeři pro svoji firmu doslova katastrofou.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Hlavním hrdinou filmu Společnost mrtvých básníků je John Keating (v podání Robina Williamse), neortodoxní učitel literatury. Praktikuje při vyučování netradiční metody, kterými si získá své studenty. Nesnaží se držet konzervativní linie typu „naučte se, že mistr A napsal román B“, ale snaží se studenty přimět k vlastnímu myšlení, entuziasmu a elánu. Keating, převedeno do firemního prostředí, vystupuje v roli manažera motivátora a inovátora, který doslova hoří zápalem pro společnou věc a dokáže svým charismatem a bezprostředností strhnout k nadšení i ostatní. Čtěte také: Sedm rad, jak se chovat vůči zaměstnancům, aby chodili do práce s úsměvem

Konkurenti (1992)

Film Konkurenti, ve kterém exceluje plejáda skvělých herců (Al Pacino, Jack Lemmon, Ed Harris, či Kevin Spacey), s hořkostí a nadsázkou ukazuje, k čemu vede absolutní zaměření na výkon a ultimativní přístup k zaměstnancům. Pokud chcete mít ve firmě šťastné, motivované a úspěšné zaměstnance, určitě shlédněte film Konkurenti a pečlivě sledujte chování a mluvu zobrazených manažerů. Ke svým pracovníkům se pak chovejte zcela opačně.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Ve filmu dostane čtveřice zaměstnanců realitní kanceláře Mitch a Murray (z nichž se ani jeden za celý film neobjeví) za úkol prodat během následujících 24 hodin co nejvíce pozemků. Kdo dosáhne prvního místa, dostane automobil. Druhý obdrží steakové nože. Třetí „cenou“ je vyhazov. Právě strach z vyhazovu dostane makléře do spirály zoufalství, podvodu a zločinu. Film nakonec končí okradením samotné společnosti Mitch a Murray. Motivace zastrašováním vede ve filmu k destruktivním koncům. Čtěte také: 7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům

12 rozhněvaných mužů (1957)

Původně televizní film 12 rozhněvaných mužů se odehrává v místnosti soudu, kde se sejde dvanáctka porotců, která má jednomyslně rozhodnout o vině obžalovaného. Z počátku se zdá, že se jedná o jasný případ. V místnosti navíc panuje velké vedro a všichni zúčastnění chtějí mít soud již za sebou. Naprostá většina porotců je přesvědčená o vině. Jediný porotce číslo 8 (Henry Fonda) má pochybnosti, dokáže se vzepřít zbylé většině, hlasuje pro nevinu a upozorňuje na neshody v šetření i samotném procesu.

Následují skvostné dialogy mezi porotci, které odhalují jejich duševní pochody, touhy a názory. Porotci se konfrontují jednak mezi sebou, ale také sami se svými „démony“. Film se nesnaží odpovědět na otázku, zda je obviněný vinen, či nikoli, ale spíše zpochybnit jednoznačné rychlé závěry a nabídnout více úhlu pohledu. Porotce číslo 8 vám může posloužit jako ukázka dobrého šéfa firmy. Neuchyluje se k zastrašování či příkazům, nýbrž se spíše snaží dobře pokládanými otázkami přimět k ostatní k přemýšlení a vlastnímu svobodnému úsudku. Nevyniká ostrými výroky a nebojí se říci, že neví a že mohou mít ostatní pravdu. Zároveň však poukazuje na rozpory a neustupuje tlaku většiny. Čtěte také: Naučte se být uznávaným šéfem, přečtěte si 9 užitečných pravidel

MM_socky3

A na závěr ještě jedna zajímavost k tomuto filmu, jednoho z dvanáctky porotců si zahrál Jiří Voskovec.

Foto z filmu Konkurenti: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).