Hlavní navigace

Pětina českých firem je „spící“, novela zákona přinese změny

22. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Česku je více než 100 tisíc firem, které nevyvíjejí ekonomickou aktivitu. Novela zákona počítá s možností zrušit tyto společnosti bez likvidace.

Celkový počet registrovaných firem je 485 908, z toho 459 608 společností s ručením omezeným a 26 300 akciových společností. 

Podle odhadů Bisnode je mezi společnostmi 21,5 % tzv. spících „eseróček“ a u „akciovek“ 15,7 %. Ve vybraných odvětvích podíl neaktivních firem přesahuje až 40 %.

TOP 5 oborů činností s nejvyšším a nejnižším podílem spících firem

TOP 5 oborů činností s nejvyšším a nejnižším podílem spících firem
Obor činnosti Podíl spících Obor činnosti Podíl spících
Podpůrné činnosti pro podnikání j. n.
42,42 %
Ostatní inženýrské činnosti a související
technické poradenství j. n.
0,64 %
Činnosti cestovních
agentur a cestovních
kanceláří
42,61 %
Poskytování přístupu k internetu přes bezdrátovou
telekomunikační síť
0,74 %
Zprostředkování
nespecializovaného
velkoobchodu a
nespecializovaný
velkoobchod v
zastoupení
39,97 %
Velkoobchod s ostatními stroji a
zařízením
1,60 %
Tvůrčí, umělecké a
zábavní činnosti
37,67 %
Pěstování obilovin (kromě rýže), luštěnin,
olejnatých semen
1,67 %

Zdroj: Bisnode. Poznámka: jen obory, ve kterých podniká nejméně 100 subjektů

Zrušení obchodních korporací bez nutnosti likvidace

Obchodní rejstřík je zaplevelený ekonomickými subjekty, které mají nulovou ekonomickou aktivitu. Novela zákona o obchodních korporacích dostane možnost poslat tyto firmy do likvidace.

Čtěte také: Rozsáhlá novela zákona o obchodních korporacích počítá například s efektivnější likvidací neaktivních společností nebo s předkupním právem společníků.

Důvodem je vyšší finanční náročnost při založení a správě akciové společnosti. Pokud již podnikatel vynaloží finanční prostředky na založení akciové společnosti, tak ji zpravidla využívá pro podnikání. Naproti tomu založení společnosti s ručením omezeným se v posledních letech podstatně zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo, a tak není problém založit si firmy do zásoby nebo po ukončení aktivit si firmu jako prázdnou schránku nechat, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Obchodní korporace budou mít povinnost vložit do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období. Když nebude splněn tento požadavek, bude možné zrušit korporaci bez likvidace. Stejným způsobem se však společnost může dostat i do likvidace. A to tím, že korporaci nebude možné doručit výzvu ke splnění informační povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).