Hlavní navigace

PGRLF chce koupit dluhopisy krachující soukromé firmy, Kalousek to označuje za neskutečnou prasárnu

19. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Exministr financí Miroslav Kalousek se ostře pustil do utajované transakce státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který chce z peněz daňových poplatníků podpořit soukromou společnost. Vedení fondu totiž minulý týden schválilo nákup dluhopisů firmy Oleofin, která tvoří součást kontroverzní skupiny kolem ústecké Setuzy, za 300 milionů korun. Kalousek to pro Rádio Česko označil za neskutečnou prasárnu.

Já pevně doufám, že to je jenom spekulace, že k ničemu takovému nedojde. Byla by to nemravnost gigantického rozměru. Jednak naprosto neoprávněná veřejná podpora, protože PGRLF je veřejný rozpočet, a byla by to naprosto neoprávněná veřejná podpora privátnímu subjektu, řekl pro Rádio Česko Kalousek s tím, že všechny programy, které spustila předchozí vlády, měly být především systémové a ne na podporu jednoho subjektu na úkor ostatních.

Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič však na celé transakci nevidí nič špatného. Pokud podle něj fond získá kladný posudek nějakého nezávislého investičního konzultanta a pokud bude celá transakce dostatečně zajištěná, není v ní problém. Z hlediska významu té firmy pro zpracování řepky, oni zpracovávají asi dvě třetiny řepky v České republice, tak je potřebné, aby Setuza fungovala, dodal Gandalovič.

Nicméně Miroslav Kalousek má na celou transakci jasný názor. Mohu jenom říct, že z hlediska veřejné podpory a systému veřejných rozpočtů je to neskutečná prasárna. Nicméně orgány PGRLF, pokud by se rozhodly takovéto dluhopisy koupit, tak členové těch orgánů nechť se pak celou dobu modlí, aby se jim podařilo získat za ně celou sumu zpátky, protože kdyby se jim to nepodařilo, pak je zcela na místě zamyslet se nad tím, zda neporušili povinnost při správě cizího majetku, a na to již paragrafy trestního zákoníku pamatují, uzavřel Kalousek.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).