Hlavní navigace

Placení daní není o morálce. Nebo je snad neetické neplatit 99% daň?

7. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Neplatit daně je nemorální, slýcháváme stále častěji od politiků. Jde však vždy o pravdivou tezi? Skutečně je amorální neplatit třeba 99% daně?

V poslední době se čím dál častěji objevuje následující rétorika ohledně zákonů, a to především těch, které souvisí s daněmi. Zaznívá, že nezávisle na smysluplnosti zákonů a výši a složitosti daní se musí zákony dodržovat a daně platit. Slýcháváme, že je nemorální daně neplatit či se jim vyhýbat, že vlastně nezáleží na výši daní a že je stačí jen důsledně vybírat. Vlajkonošem těchto tezí je “nový” ministr financí Andrej Babiš, který dle svých slov žel též koná. Schvaluje jednu kontrolní normu za druhou a podnikatelé tak získávají pocit, že se pomalu a jistě stávají jen kolečkem v soukolí Velkého bratra.

Takovéto chápání problematiky daní a jejich výběru, a vlastně celého fungování ekonomiky a společnosti, je však mylné a krajně nebezpečné. Bezduché schvalování a následné vyžadování zákonů totiž neznamená prosperitu ani spravedlnost. Lidé, kteří zákon neplní, nemusí být amorální. Amorální totiž mohou být samotné zákony. Pokud většina lidí nějaký zákon nedodržuje a například se vyhýbá placení daní, není to spíše než jejich morálkou způsobeno pokřiveností daňových zákonů, jejich složitostí a následným nakládáním s vybranými prostředky? Zapomíná se, že zákony jsou tady pro lidi a ne lidé pro zákony. Nejde ale o problém současné České republiky. Podobné potíže už řešily snad všechny země světa, a to dokonce napříč staletími. Neprováhejme proto šanci se poučit.

Zákony vznikaly odspoda

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Placení daní není téma o morálce.

Historie skýtá mnohá cenná poučení, na která se ale mnohdy zapomíná. Jedním z nich je i tvorba funkčních zákonů. Není sporu, že legislativa, kterou bude naprostá většina občanů dodržovat, je potřeba a napomáhá rozvoji a fungování společnosti. Jenže funkční legislativa není něco, co by nám spadlo z nebe. Mojžíš s desaterem je v tomto ohledu opravdu jen světlá výjimka. Jak ale smysluplná legislativa vzniká? Na to nám poskytují odpověď např. dějiny Spojených států amerických (USA). Z hlediska vlastnických vztahů a tvorby zákonů vše výborně popsal v knize Mystérium kapitálu peruánský ekonom Hernando de Soto. Ačkoli se kniha věnuje především problematice tvorby majetkových vztahů, historický přehled, který přináší, lze aplikovat na tvorbu zákonů obecně.

Jak ukazuje de Soto, za rozmachem a rozkvětem stálo vytvoření funkčních norem, které chránily vlastnická práva a umožňovaly tvorbu kapitálu. Zaměřme se v tomto ohledu právě na proces vytvoření zákonů. Dokud totiž američtí politici a soudci bojovali svými zákony proti tehdejším squatterům a jejich přirozeně se utvořeným nepsaným majetkovým normám, země byla v rozkladu. Jakmile však politici pochopili, že cesta vede opačným směrem a místo zákonů přinášených shora “jen” dodali legalitu již fungujícímu systému, USA našláply k nebývalé prosperitě.

Pokud zákony míří proti fungujícímu systému, vždy je velká část lidí nebude dodržovat. Zákon nedělá dobrým to, že je schválen, ač se nám to dnešní politici často snaží namluvit. V 19. století měli Američané štěstí, že tehdejší garnitura pochopila, že klíčem ke všemu je legitimizace neformálních vztahů. Aby stát fungoval, musí zákony odpovídat reálným vztahům ve společnosti a nikoli naopak. Bude-li se snažit lidem vnutit něco proti jejich přirozenému fungování, budou to obcházet. Bude-li lidi na daních obírat o velkou část příjmů, za které nebudou nic dostávat (ti, kterým peníze seberete), budou to obcházet.

Čtěte také: Vyčíslení nákladů a přínosů #EET kulhá na obě nohy, stojí na odhadech z odhadů

U jaké sazby daně už je morální je neplatit?

Daňové zákony jsou v tomto ohledu ukázkovým příkladem. Pokud stanovíte daň z příjmů 99 %, kterou vám skoro nikdo (překvapivě) platit nebude, řešením není její vymáhání, nýbrž její snížení. Je neplacení 99% daně neetické? Je neetické placení 30% daně? Kde je hranice etiky u placení daní? Zatímco u 99% daně chápeme, že ji nikdo platit nebude a neřešíme přitom nějakou etiku, u 30% daně jsme ochotni na diskuzi o morálce přistoupit. Ale placení daní ani dodržování zákonů primárně o etice není.

Daně nejsou o morálce, ale o složitosti a jejich výši

Důvodem, proč se lidé placení daní vyhýbají, není jejich vrozená amorálnost. Kdo si to myslí, míjí opravdovou příčinu. Tou je složitost daní, jejich velikost a to, co lidé za daně dostávají. Jestliže se stát dostane do situace, kdy lidé přestávají platit daně, musí změnit alespoň jednu ze tří výše zmíněných věcí. Čím více pak lidí daně neplatí, tím spíše je potřeba změnit daně a jejich systém. Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a další opatření proti daňovým únikům neřeší podstatu problému, nýbrž řeší, a to velmi neefektivně, jen důsledky. Pokud chce Andrej Babiš, aby více lidí odvádělo daně, které má, měl by spíše zjednodušit daňové zákony, snížit daně a zefektivnit státní výdaje.

Čtěte také: 3 důvody, proč jsem proti zavedení elektronické evidence tržeb

Z hlediska výběru je zvyšování daní nad určitou hranici kontraproduktivní. Jak říká známá Lafferova křivka, nad určitou hranicí se zvyšování daňové sazby projeví na daňových příjmech negativně. Jinak řečeno, nad jistou hranicí vám vyšší sazba daně vyšší výběr daně nepřinese. Vznikne jen černý trh a utvoří se nepsané zákony, které fungování většinové společnosti zajistí lépe. Jde o přirozený a pochopitelný vývoj.

Při všech pohromách, které zákonodárci přináší českým podnikatelům, ale musíme přiznat, že můžeme být vlastně rádi za současné zákony a tresty. V 17. století to měli podnikatelé ve Francii značně složitější. Právě v tomto období nechali technokraté tehdejšího ministra financí Jeana-Baptisty Colberta popravit 16 tisíc drobných podnikatelů, kteří nedodržovali tehdejší obchodní merkantilistické zákony. Prohřešili se tím, že vyráběli a vyváželi bavlněné látky. Takovýchto “spravedlivých” trestů se snad už nikdy nedočkáme.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz ➡️ Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek a odebírejte jeho nejnovější osobní postřehy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).