Hlavní navigace

Plánujete ve firmě nějakou investici a nemáte prostředky? Může vám pomoci úvěr

19. 3. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

S investicemi může firmám a podnikatelům pomoci investiční úvěr. Ten má výhodnější úrokové sazby a také delší dobu splatnosti.

Investiční úvěry patří k podnikatelským úvěrům a jsou určeny na pořízení či investici do dlouhodobého hmotného majetku, tedy staveb, a to včetně jejich pořízení či rekonstrukce, strojů a zařízení či jejich technologických souborů, dopravních prostředků a podobně. Dále jej podnikatelé nebo firmy mohou využít například na pořízení nové technologie nebo na marketingové akce a propagační materiály.

Tento typ úvěru je tedy určen na financování projektu, který se týká investic a řeší tak dlouhodobější perspektivu firmy. Oproti tomu provozní úvěry jsou určeny k financování oběžných aktiv, pohledávek a zásob, předzásobení materiálem či zbožím, na provozní financování výroby nebo jako finanční rezerva pro nenadálé příležitosti atd. Jejich nabídku naleznete v článku Přemýšlíte nad provozním úvěrem? Prozkoumejte nabídku a pečlivě volte jeho typ. 

Na rozdíl od neúčelového úvěru získá klient u investičního úvěru nižší úrokovou sazbu a v porovnání s provozními úvěry investiční úvěry vyžadují spoluúčast klienta na nákladech projektu a také mají delší dobu splatnosti. Jedná se o úvěr se splatností od cca čtyř do 10 let s rovnoměrným nejčastěji čtvrtletním splácením, který se dále vyznačuje například jednorázovým načerpáním celkové částky. Podle specifik projektu či oboru podnikání jsou občas používány i splátky nerovnoměrné, sezonní, progresivní či degresivní, místo čtvrtletních roční či měsíční a podobně, upřesňuje Michal Teubner, specialista externí komunikace z Komerční banky. Délka investičního úvěru by měla kopírovat návratnost investice, a tedy délku časového období, za které se prostředky, vynaložené na investici, vrátí ve formě příjmů. Délka úvěru zpravidla nepřekračuje délku odpisu majetku, doplňuje Jakub Švestka, PR Manager and Spokesperson z Moneta Money Bank.

Jaká je nabídka investičních úvěrů?

U České spořitelny patří k výhodám jejich investičních úvěrů individuální čerpání (jednorázové, postupné), individuální splátkový kalendář (možnost nepravidelných splátek), individuální zajištění a také možná kombinace s provozním úvěrem. Různé a přizpůsobitelné typy úvěrů nabízí také v ČSOB, aby dokázali co nejlépe vyhovět všem podnikatelům a firmám. Jejich potřeby se mnohdy liší, ať už jde o velikost firmy nebo obor podnikání. Podle toho nabízíme i různé možnosti délky splácení úvěru, popisuje Jan Figlovský, manažer segmentu pro firemní klienty ČSOB

V Raiffeisenbank lze investiční úvěr čerpat jednorázově či postupně a do výše 3 milionů korun je možné jej čerpat bez zajištění nemovitostí, přičemž doba splatnosti je až 15 let. Úrokovou sazbu lze nastavit dvěma způsoby: jako pohyblivou nebo jako fixní. Pohyblivá sazba je složená z proměnlivé referenční sazby, kterou vyhlašuje ČNB, ECB. Fixní sazba je stanovená na příslušné úrokové období (1 – 15 let) s přihlédnutím k průběhu splátkového plánu jistiny úvěru, vysvětluje Petra Kopecká, External Communicaton Manager z Raiffeisenbank. Tato banka kromě samotného financování nabízí také velkou podporu a odborné poradenství v oblasti financování rozvoje společností včetně využití zdrojů EU, zvýhodněných produktů ČMZRB a kapitálového poradenství. 

Komerční banka klientům v obratové kategorii do 60 milionů korun nabízí hlavně Profi úvěr FIX. Jedná se o zjednodušený podnikatelský úvěr s pevnou úrokovou sazbou na investice, provoz i skladové zásoby, který umožňuje financování až do výše 5 000 000 Kč, dobu splatnosti lze nastavit v rozmezí 1–7 let a úroková sazba se stanovuje individuálně podle splatnosti a bonity klienta a investičního záměru. Komerční banka na svých webových stránkách nabízí aplikaci KB Podnikatelské finance, která pomůže jednoduše naplánovat financování klientova podnikání. Díky tomuto nástroji si klient rychle, přehledně a jednoduše naplánuje financování svého podnikání, projektu nebo plánu. Pomoci s výběrem správného produktu mohou klientům také poradci na specializovaných pobočkách nazvaných Firemní centra.

V Equa bank přistupují ke každému záměru individuálně a hledají řešení financování k všeobecné spokojenosti klienta i banky. Splatnost investičních úvěrů je u nich až 30 let, výše úvěru není limitována a úroková sazba je u každého obchodu individuální. K úvěrům poskytujeme zdarma i záruku Evropského investičního fondu. Úvěry se zárukou Evropského investičního fondu v rámci programu COSME s finančním krytím Evropské komise usnadňují přístup k finančním prostředkům pro rozvoj podnikání mikropodnikům a malým i středním firmám, doplňuje Radek Schönfeld, ředitel produktů firemního bankovnictví Equa bank.

UniCredit Bank poskytuje klientům investiční úvěr Profesionál až do výše 1 000 000 Kč bez dokládání účelu, vlastních zdrojů a s maximální dobou splatnosti 7 let. Po celou dobu splácení úvěru garantují zvýhodněnou úrokovou sazbu 5,9 % p.a. Dále nabízí také kontokorentní úvěr Profesionál pro klienty z řad svobodných povolání. Jedná se o neúčelový úvěr na financování krátkodobých provozních potřeb souvisejících s jeho podnikáním, například časový nesoulad mezi splatností pohledávek a závazků a podobně.

V Moneta Money Bank financují až 100 % hodnoty investice a to včetně DPH. Pokud klient nedisponuje dostatečným zajištěním, může využít bezplatných záruk, které nabízí v rámci programů Českomoravské záruční a rozvojové banky a Evropského investičního fondu. Doba splácení investice je až 15 let a u financování zemědělské půdy až 20 let. Produktem se splatností dokonce až 30 let je Živnostenská hypotéka, kterou je možné financovat nemovitost určenou k bydlení a zároveň k podnikání, dodává Jakub Švestka.

Nabídka investičních úvěrů
Instituce Výše úvěru (Kč) Splatnost Úroková sazba
Česká spořitelna 500 000 – 30 000 000 až 15 let individuální
ČSOB až 8 milionů až 15 let individuální
Equa bank neomezená až 30 let individuální
Fio banka 3 – 540 milionů  1 – 8 let (po dohodě i delší) individuální
Komerční banka až do výše 5 000 000 1 – 7 let individuální
Moneta Money Bank 3 00 000 – 2 500 000 až 15 let individuální
Raiffeisenbank do 3 milionů bez zajištění až 15 let pohyblivá nebo fixní
UniCredit Bank 1 000 000 (2 500 000 pro lékaře a stomatology) až 7 let 5,9 %

Kolik zaplatíte na poplatcích?

Co se týče poplatků, podnikatelé a firmy si zaplatí především za posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr a případně také za jeho poskytnutí. K pravidelným platbám patří měsíční poplatek za správu a vedení úvěru a pozor si musejí dát klienti na změnu smluvních podmínek z jejich podnětu. Výši těchto poplatků najdete v tabulce.

ebf - tip do článku - debata

Poplatky u investičních úvěrů
Instituce Správa a vedení úvěru Posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr Poskytnutí úvěru Změna smluvních podmínek
Česká spořitelna 300 Kč stanoví se individuálně, 0,6 až 2,0 %, min. 5 000 Kč, max. 150000 Kč 0,3 % z aktuálního zůstatku, min. 2 500 Kč
ČSOB 500 Kč 0,3 % z výše úvěru, min. 2 000 Kč 0,3 % z výše úvěru, min. 2 000 Kč 0,3 % z aktuálního zůstatku úvěru nebo sjednaného úvěrového limitu, min. 5 000 Kč
Equa bank individuálně zdarma individuální 5 000 Kč
Fio banka neuvedeno neuvedeno neuvedeno neuvedeno
Komerční banka 200 – 600 Kč zdarma individuální 1000 Kč + 0,6 %
Moneta Money Bank 200 Kč 5 000 Kč individuální 4 000 Kč
Raiffeisenbank 250 Kč 0,5 % z výše úvěru, min. 4000 Kč 5 000 Kč
UniCredit Bank 200 nebo 1 500 Kč* zdarma zdarma 5 000 Kč

* Do milionu korun / nad milion korun

Zástupci bank se shodují, že zájem o investiční úvěry je stabilní. Například v České spořitelně je v rámci segmentu malých a středních podniků nejčastěji realizovaným úvěrem. Radek Schönfeld v této souvislosti dodává, že poptávka je ovlivněna růstem nebo poklesem ekonomiky. S tím souhlasí i Michal Teubner, podle kterého se zájem přelévá mezi obory a kopíruje ekonomické cykly dle odvětví podnikání. V UniCredit Bank od začátku tohoto roku evidují růst poptávky po investičních úvěrech, a to především u začínajících klientů z řad svobodných povolání, jak nám potvrdil její tiskový mluvčí Petr Plocek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).