Hlavní navigace

Platba daně z nemovitých věcí přes SIPO. Co je třeba splnit a dokdy?

14. 12. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro možnost zaplatit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO je nutné vyrazit na finančák. Čas máte do konce ledna. Co je třeba doložit?

Už od zdaňovacího období roku 2016 mohou poplatníci – fyzické osoby platit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Aby byla tato možnost platby umožněna, potřebuje mít poplatník daně Českou poštou přiděleno spojovací číslo.

Poplatníci, kteří mají u České pošty zřízeno spojovací číslo SIPO, tak mohou platit daň z nemovitých věcí jednoduše a bez starostí. Pokud má poplatník nastaveno placení SIPO z bankovního účtu, po přihlášení k této službě se mu daň každoročně automaticky strhne z účtu a nemusí tak hlídat termíny, kdy přijde složenka, říká Věra Engelmannová, ředitelka Odboru majetkových daní, oceňování a ostatních agend.

Psali jsme: Daň z nemovitých věcí 2016 můžete zaplatit i přes SIPO. Čtěte návod, jak na to

Na finanční úřad musí poplatník doložit Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, přiložit doklad prokazující přidělení spojovacího čísla (např. doklad o přidělení spojovacího čísla nebo aktuální platební doklad SIPO, resp. rozpis bezhotovostní platby SIPO). Oznámení je třeba doručit na příslušný finanční úřad, a to nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena. Jestliže chcete platit daň skrze SIPO na více finančních úřadech, musíte oznámení donést na každý z těchto úřadů.

Informace o dani do e-mailové schránky

Lidé, kteří nevyužívají platbu daně z nemovitých věcí přes SIPO, mohou dostávat kompletní informace pro placení daně e-mailem. Tato informace obsahuje obdobné údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tj. informace o výši stanovené daně, výši nedoplatku/přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, umožňujícího platbu daně prostřednictvím internetového bankovnictví nebo mobilních platebních aplikací, dodává Engelmannová.

Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem je nutné předložit příslušnému pracovišti Finanční správy nejpozději do 15. března 2018.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).