Hlavní navigace

Platba na dřevo bude možná jen do 270 000 korun

25. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Limitem pro bezhotovostní platby je dnes 350.000 korun. Novela zákona ale tuto hranici snižuje o rovných 80 000 korun. Vyšší hotovostní platby můžete odmítnout.

V hotovosti půjde od příštího roku platit maximálně 270 000 korun. Dnes jde hotovostí zaplatit až do částky 350 000 korun. S poklesem limitu počítá novela zákona o finančním trhu, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Změna v platbách je důsledkem rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2011. Podle něho se povinnost provádět platby nad stanovenou výši bezhotovostně vztahuje pouze na případy, kdy se platí už existující závazek. Není pro to žádný důvod, a proto vláda navrhla rozšířit omezení na všechny platby, uvedl už dříve ministr financí Andrej Babiš. Snížení limitu má snížit riziko korupce. Upravený zákon například výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní.

Novelizován je také zákon o platebním styku. Ten zavádí evropskou směrnici, podle které se platby v eurech budou muset provádět podle standardů SEPA, tedy Jednotné oblasti pro platby v eurech. Cílem SEPA je vytvořit jednotný evropský platební prostor, který zajistí shodné podmínky pro zpracování bezhotovostních převodů, přímých inkas a karetních obchodů v Evropské unii. Toto nařízení začne být pro Českou republiku jako pro zemi, kde se neplatí eurem, závazné až v roce 2016. Ministerstvo financí ale pokládá za potřebné udělat některé související změny v našem právním řádu už teď.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).