Hlavní navigace

Platební karty už nefrčí. Hitem jsou platby mobilem

24. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Smartphony a tablety zvyšují poptávku po platbách prostřednictvím mobilů, tzv. m-platbách. Do roku 2015 údajně vzrostou na 15násobek. Jsou bezpečné?

Předpokládá se, že tzv. m-platby vzrostou celosvětově do roku 2015 na patnáctinásobek. Velkým problémem je však jejich bezpečnost a nedostatečná platební infrastruktura. 

Poptávka po m-platbách roste

Rozšiřování smartphonů a tabletů zvyšuje poptávku po platbách pomocí mobilních zařízení (tzv. m-platbách). Hybatelem růstu jsou podle vyjádření společnosti KPMG zejména technologie NFC (Near Field Communication) a mobilní aplikace. Klíčovým faktorem úspěchu jednotlivých řešení m-plateb je ovšem vedle ekonomičnosti jejich bezpečnost.

Platby prostřednictvím mobilního telefonu se začaly objevovat již v roce 2000. Jejich většímu rozvoji bohužel bránilo nedostatečné technické řešení a nízká důvěra v internet. Současná situace je ale jiná. Boom chytrých telefonů a tabletů celosvětově zvyšuje poptávku po jednoduchém a rychlém způsobu on-line placení. Z tohoto pohledu není výjimkou ani Česko. Na zvyšující se počty uživatelů smartphonů již reagovala většina domácích bank, kupříkladu zpřístupněním svého mobilního bankovnictví. M-platby jsou nejčastěji využívané u částek od pěti do 400 eur. V České republice se využívají pro platby do 500 korun, nejčastěji se jimi platí za hudbu a videa, předplatné, jízdenky, ale třeba i knihy, uvedl Jan Krob, manažer společnosti KPMG Česká republika.

Čtěte také: Která platební metoda konečně svrhne nadvládu dobírky?

Skončí platby sms-kou?

Podle předpokladů by měl objem m-plateb po celém světě vzrůst na 15násobek (hlavním důvodem je rozšíření bezdrátové technologie NFC). Podíl dosud nejoblíbenějšího způsobu platby přes sms zprávu mezi ostatními používanými metodami zřejmě poklesne. Ze současných 75 procent až na cca 50 procent.

Čtěte také: Banky se zaměřují na mobily. Nahradí chytré telefony platební karty a hotovost?

školení účto leden 23 Kučerová

Technologické společnosti nyní řeší spolupráci s bankami, poskytovateli služeb autentizace, mobilními operátory, maloobchodníky a prodejci softwarů a výrobci čipů i samotných přístrojů. Problematická je víceúrovňová konkurence s maloobchodníky, bankami, výrobci platebních karet a mobilními operátory, ale často i nedostatečná platební infrastruktura. To potvrzuje v článku Trendy v internetové bezpečnosti 2012 i Petr Dvořák z vývojářského studia Inmite. Hlavním problémem mobilních bankovních aplikací na chytrých telefonech a tabletech je dosud chybějící možnost vícefaktorové autentizace uživatele. Ne každé zařízení, na kterém taková aplikace běží, má totiž SIM kartu. Většina bankovních aplikací jde cestou povolení této funkcionality na webu v rozhraní “velkého” internet bankingu. V mobilní aplikaci se už pak spokojuje s jednofaktorovým ověřením klienta pomocí hesla, uvedl Petr Dvořák. Dodal, že zatím nejde o velký bezpečnostní problém. Mobilní bankovnictví není zatím až tak rozšířené, používají ho u nás řádově tisíce lidí.

Foto: www.isifa.ccom

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).