Hlavní navigace

Platební morálka se zhoršuje po celé Evropě

12. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Platební morálka firem se zhoršuje. Velká část západoevropských firem hodnotí platební morálku svých partnerů hůře než v roce 2008. Potvrdil to průzkum, který dnes zveřejnila jedna z největších pojišťoven pohledávek na světa Atradius. Podobný průzkum mezi tuzemskými firmami provedla již dříve Hospodářská komora ČR. Výsledky obou průzkumů jsou podobné, platební morálka v Česku i v celé Evropě klesá.

Zhoršení platební morálky se projevilo ve všech zemích, nejvíce však v Itálii, Španělsku a Francii. Je to celoevropský problém, který je v prvé řadě zapříčiněn chybějícími penězi v podnicích kvůli klesajícím prodejům a zároveň horší dostupnosti bankovních úvěrů. To, že se platební morálka jak domácích tak i zahraničních firem v posledním půlroce zhoršuje, je nesporné a velmi těžko se proto tomu dá bránit, komentoval Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Jak však Kužel dodává, problém není jen na straně samotných firem, ale i státu, který je na špičce neplatičů a jenž by naopak měl jít příkladem v boji proti druhotné platební neschopnosti. Je proto velmi důležité, aby si každá firma uvědomila, že úmyslným odsouváním plateb nezhoršuje finanční situaci jen svým dodavatelům, ale zároveň i sama sobě. Jediným receptem v této složité situaci je maximální odpovědnost a dodržování doby splatnosti faktur jak firmami, tak státem, dodává Kužel.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).