Hlavní navigace

Platební morálka soukromého sektoru se zhoršila

20. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Platební morálka soukromého sektoru se zhoršila. To jsou výsledky průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). Průzkum se zaměřil na názory a postoje zástupců firem a živnostníků k hodnocení platební morálky veřejného a soukromého sektoru. Více jak polovina dotázaných (58,2 %) uvedla, že s platební morálkou veřejného sektoru má dobrou zkušenost, jen 13,5 % ji hodnotí jako špatnou. Platební morálka soukromého sektoru je hodnocena negativněji, tj. 47,8 % oslovených ji hodnotí jako dobrou a 28,5 % jako špatnou.

Mimo jiné průzkum potvrzuje, že problém zhoršení platební morálky je hlavně u B2B sektoru (business to business) a ne jak se někdy prezentuje B2PA (business to public autority), což zužuje pohled na sankce jen vůči veřejnému sektoru a nikoliv vůči velkým soukromým neplatičům, poškozujícím malé a střední podniky, uvádí předseda představenstva AMSP Břetislav Ošťádal. Dodává, že lhůty splatnosti se obecně velmi prodloužily jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Čtrnáctidenní splatnost prakticky neexistuje. Nejhorší situace je v jižní Evropě, kde je splatnost 90 dní a více.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).