Hlavní navigace

Platila si finanční správa informátory? Úřad prošetřuje policie

25. 1. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Aktualizováno: Doplněno vyjádření Generálního finančního ředitelství. (25. 1. 2019 14:26)
Finanční správa je v podezření, že přes fiktivní pracovní dohody platila informátory. Případ vyšetřuje policie, která si už podezřelé smlouvy vyžádala.

Zatímco třeba policie či tajné služby mají zvláštní fondy na placení svých informátorů, finanční správa ničím takovým nedisponuje. Na vyšetřování upozornila MF DNES.

Finanční správa měla platit informátory

Podle deníku MF DNES vyšetřuje finanční správu policie, jelikož čelí podezření, že platila lidem, kteří jí dávali informace o daňových podvodech. Vzhledem k tomu, že finanční správa nemá na placení informátorů žádné fondy, údajně je vyplácela skrze fiktivní pracovní dohody. Na placení informátorů přivedl policii jeden z nich, kdy se pokusil vydírat majitele jedné ze společností, která byla podezřelá z karuselových podvodů. Podnikatel ale vše nahlásil policii.

Jak uvedl MF DNES zdroj blízký finanční správě, policii muž řekl, že pracuje v utajení právě pro berňák. Šlo o člověka, který pracoval historicky pro NCOZ a předtím i pro protikorupční policii a byl zaměstnaný u finanční správy na dohodu. Měl někoho vydírat, policie ho začala kvůli tomu řešit a on se brání tím, že je tajný agent a tak dále, uvedl deníku pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj blízký finanční správě.

Zmíněný muž měl pro finanční správu pracovat na takzvanou dohodu o provedení práce a jeho oficiálním úkolem bylo převádět písemné dokumenty do elektronické podoby. Policie má podezření, že však dostával peníze jen za své informace.

Další přešlap bývalého šéfa?

Pokud by se podezření potvrdilo, šlo by o další závažný přešlap finanční správy pod bývalým šéfem Martinem Janečkem. Úřad totiž pod jeho vedením neoprávněně vydal na desítky firem zajišťovací příkazy nebo rozesílal výzvy novomanželům, kdy požadoval detaily k jejich svatební hostině, i když měli hostinu doma.

Sama finanční správa serveru Podnikatel.cz potvrdila, že uvedená kauza je předmětem šetření policie. Finanční správa s Policí ČR na prověření této záležitosti samozřejmě plně spolupracuje, uzavřel Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).