Hlavní navigace

Platíte zálohy na pojistné trvalým příkazem? Nezapomeňte si změnit jejich výši

20. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění se zvyšují. Čtěte o kolik a kdy je nejpozději zaplatit.

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění může podnikatel platit hned několika způsoby. Tím nesnazším je trvalý příkaz, kdy platba odchází každý měsíc, aniž by na to musel člověk myslet. Myslet však musí teď, se začátkem nového roku, na změnu výši platby. Pojistné, a to jak sociální, tak i zdravotní, se totiž i v letošním roce zvyšuje.

Na zdravotko myslete už teď

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Termín pro platbu zálohy za zdravotní pojištění se blíží. Nejzazším dnem úhrady zálohy za příslušný měsíc je vždy 8. den následujícího kalendářního měsíce (záloha musí být připsána na účtu zdravotní pojišťovny). Lednová záloha tedy musí být zaplacena do 8. února 2016. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvyšuje o 26 Kč z 1797 Kč na 1823 Kč.

Více čtěte v Změny ve zdravotním pojištění od roku 2016

Na zálohy pro sociálku je ještě čas

Zatímco nové minimální zálohy na zdravotní pojištění jsou platné již od ledna 2016, zálohy na sociální pojištění se mění až po podání přehledu o příjmech a výdajích. OSVČ bez daňového poradce musí přehledy odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Vzhledem k tomu, že 1. května je svátek a navíc neděle, mají OSVČ čas do pondělí 2. května. Pokud OSVČ použijí služeb daňového poradce, musí přehledy podat do pondělí 1. srpna.

Čtěte více: Změny v sociálním pojištění od roku 2016

Minimální záloha na sociální pojištění pro samostatnou výdělečnou činnost hlavní se zvýší o 29 Kč ze současné částky 1943 Kč na 1972 Kč. Minimální záloha pro samostatnou činnost vedlejší vzroste o 11 Kč. Záloha se zvedne ze současných 778 Kč na 789 Kč. Výše minimálního nemocenského pojištění OSVČ se nemění.

Všechny důležité termíny pro rok 2016 najdete v článku: Připravili jsme pro OSVČ ucelený kalendář daně z příjmů a pojistného v roce 2016

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).