Hlavní navigace

Plošný reverse-charge se přiblížil, Evropská komise český návrh schválila

28. 6. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise schválila českou žádost, aby ČR mohla plošně využívat všeobecný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH (plošný reverse charge).

Nyní bude o žádosti rozhodovat Rada EU. Ministerstvo financí doufá, že by plošný reverse-charge mělo stihnout zavést od poloviny roku 2020. Možnost využití plošného reverse-charge má být však časově omezena, a to do 22. června 2022.

Komise plošný reverse-charge podpořila

Evropská komise minulý týden schválila českou žádost o možnost využívat všeobecný mechanismus přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (plošný reverse charge). Tomuto režimu mají podléhat veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivých transakcí nad 17 500 eur (v přepočtu cca 450 000 Kč). Nyní návrh musí jednomyslně schválit Rada EU. V tuto chvíli máme informaci, že návrh bude v průběhu července zařazen k projednání v Radě EU na pracovní úrovni. Po dokončení prací na pracovní úrovni a odstranění všech možných výhrad členských států bude žádost předsedajícím členským státem zařazena k projednání na úroveň ministrů, doplnil serveru Podnikatel.cz Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

MM_socky3

Pokud návrh projde schvalovacím kolečkem bez větších zdržení, počítá ministerstvo financí s tím, že by se plošný reverse-charge mohl zavést do českého právního řádu od 1. července 2020. Možnost využití plošného reverse-charge je nicméně časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový „definitivní“ systém pravidel pro DPH. Jak ale upozorňuje ministerstvo financí, není jisté, že se nový systém podaří včas schválit a může tak dojít k prodloužení lhůty pro využití plošného reverse-charge.

Co je reverse-charge

Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Česká republika nyní využívá režim reverse-charge ve všech odvětvích, kde to stávající legislativa Evropské unie umožňuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).