Hlavní navigace

Plyn od 1. dubna zlevní, na podzim bude možná ještě levnější

30. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena zemního plynu pro koncové zákazníky klesá. Od 1. dubna se odběratelé dočkají až 3,5 procentního snížení. Toho se dočkají zákazníci Pražské plynárenské. Klienti RWE Transgas budou mít plyn levnější o 3 procenta a nejméně zlevňuje E.ON, kde průměrné snížení cen bude o 2 procenta.

Zlevnění mohlo být ještě razantnější, na konečném výsledku se však podepsala slábnoucí koruna, která nákup plynu prodražuje. Cena zemního plynu je totiž závislá na vývoji ceny ropy, respektive ropných derivátů, a kurzu amerického dolaru k české koruně. I přesto zákazníci z řad domácností ušetří ročně více než tisíc korun. Pokud vydrží současný trend levnější ropy a koruna by posilovala vůči dolaru, mohli by zákazníci na podzim letošního roku nakupovat zemní plyn ještě o něco levněji, komentoval aktuální situaci Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

Plyn v Česku odebírají necelé tři miliony zákazníků. Z plynárenských společností má nejvíce zákazníků RWE – 2 250 000 zákaz­níků, E.ON dodává zemní plyn cca 110 000 zákazníků zejména v jihočeském regionu, Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem 443 tisíc odběratelů v Praze a příměstských částech okresů Praha-východ a Praha – západ a Kladno.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).