Hlavní navigace

Počet bankrotů vzrostl o polovinu. Víme, v jakých krajích se nejčastěji krachuje

3. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Počet firemních i osobních bankrotů se v loňském roce zvýšil o 46 %. Skoro dvě třetiny firemních krachů mají na svědomí podnikatelé – fyzické osoby.

Rok 2012 nepatřil z hlediska bankrotů mezi ty šťastnější. Oproti roku 2011 se zvýšil počet osobních i podnikatelských bankrotů o 46 %. Celkově v loňském roce došlo k 16 956 osobním a 3 692 firemním bankrotům. Počet návrhů na firemní bankrot činil 8 614, což je o 1 882 návrhů více než v roce 2011. Z celkového počtu návrhů podaných v roce 2012 se více než polovina týkala obchodních společností. V roce 2011 měly obchodní společnosti podíl 67 %. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

V případě uskutečněných firemních bankrotů se většinou jednalo o fyzické osoby – podnikatele, jejichž podíl na celkovém počtu firemních bankrotů dosáhl 64 %. V roce 2011 přitom fyzické osoby zaujímaly zhruba polovinu. V rámci bankrotů fyzických osob podnikatelů stoupá od roku 2011 počet těch, kterým soud povolil oddlužení, tedy postup jako v případě osobního bankrotu, řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení CCB – Czech Credit Bureau.

Čtěte také: Počet konkurzů u živnostníků meziročně vzrostl. V říjnu nejvíce

Nejvíce krachů postihlo podnikatele v oblasti obchodu a pohostinství (420 případů) a odvětví služeb (413 případů). Tato odvětví se podílela na celkovém počtu bankrotů více než 60 %. Nejrychleji se počet bankrotů obchodních společností meziročně zvýšil v odvětví stavebnictví, a to o 17 %. Co se týče regionů, nejvyšší počet firemních bankrotů vykázal Moravskoslezský kraj (719 případů) a Praha (479 případů). Nejméně bankrotů naopak zaznamenaly Karlovarský kraj (76 případů) a kraj Vysočina (78 případů).

Prosinec byl lepší než listopad

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Počet firemních bankrotů se vloni zvýšil skoro o polovinu.

Na celkovém počtu firemních bankrotů se podepsaly i prosincové statistiky. Celkově došlo k 312 firemním bankrotům, což je sice o 58 méně než v listopadu, avšak o 109 více než v prosinci předchozího roku. Podobná čísla platí i u návrhů na bankrot. V prosinci 2012 bylo podáno 801 návrhů na firemní bankrot, což je o 121 méně než v listopadu, ale o 108 více než v prosinci 2011. Pokles prosincové statistiky nastal u firemních i osobních bankrotů a stejně tak i v počtu návrhů na ně. Svoji roli v tom zřejmě sehrál nižší počet pracovních dní v tomto měsíci, uvedla vedoucí analytického oddělení CCB – Czech Credit Bureau, Věra Kameníčková.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Komu hrozí bankrot? Vedou firmy ve službách, obchodu a pohostinství

Nejčastěji v prosinci krachovali podnikatelé v Ústeckém kraji (50 případů) a v Moravskoslezském kraji (48 případů). Nejméně bankrotů naopak vykázala Vysočina (6 případů) a Liberecký a Karlovarský kraj (oba 11 případů).

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).